שתף קטע נבחר

תוכנית קלקיליה: עימות בין ליברמן לראש מועצת שומרון

שר הביטחון ביקר במעלה שומרון והתייחס לתוכנית אישור יחידות הדיור בקלקיליה, שתעלה לדיון הערב בקבינט. בביקור תקף ליברמן את המתנגדים לתוכנית, בהם ראש מועצת שומרון יוסי דגן ואמר לו: "אתה ימין משיחי". דגן השיב: "אני ימין אחראי". איילה שפירא, שנפצעה קשה בפיגוע, שאלה את השר: "מדוע הייתי צריכה להיפצע כדי שיבנו ליישוב שלי כביש, והאויב מקבל בנייה בתמורה לטרור?"

עימות בביקור שר הביטחון בשומרון על רקע תוכנית קלקיליה : לפני שהקבינט המדיני-ביטחוני ידון הערב (ד') בתוכנית, שבמסגרתה אושרה בנייה של כ-14 אלף יחידות דיור בעיר, השר אביגדור ליברמן הגיע לביקור במעלה שומרון. במהלך הביקור נרשם עימות בינו לבין ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, על רקע התוכנית.

 

ליברמן, שהגיע למקום כדי לחנוך את הכביש החדש שמחבר את מעלה שומרון ואל מתן, שבו נפצעה איילה שפירא מבקבוק תבערה, תקף את דגן: "אני מייצג את הימין האחראי ולא את הימין המשיחי. התוכנית כוללת בסך הכול 6,000 יחידות דיור בתוך שטח כלוא. קלקיליה היא רק הטריגר למאבק בין הימים האחראי לימין המשיחי".

ליברמן: "מייצג את הימין האחראי ולא המשיחי". ליברמן ודגן במעלה שומרון (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ליברמן: "מייצג את הימין האחראי ולא המשיחי". ליברמן ודגן במעלה שומרון(צילום: שאול גולן)

 

דגן השיב: "אני מאוד מעריך את השר ואני לא חושב שאני משיחי או מהימין ההזוי. תוכנית קלקיליה היא מסוכנת". ליברמן הציג גם תרשים ובו ציין כי שנת 2017 היא השנה שבה שווקו יותר יחידות דיור ביהודה ושומרון מבכל שנה שקדמה לה מאז שנת 2000".

 

הילדה איילה שפירא שנפצעה ונכוותה בכל חלקי גופה בפיגוע בקבוק התבערה לפני שנתיים וחצי, שאלה את שר הביטחון: "מדוע הייתי צריכה להיפצע כדי שיבנו ליישוב שלי כביש, והאויב מקבל בנייה בתמורה לטרור?".

 

תוכנית ההרחבה של העיר הפלסטינית, שמעוררת מחאה בקרב המתנחלים והימין בישראל, כוללת בין השאר גן חיות חדש, מגרשי ספורט, אזורי מסחר, מבני ציבור ושכונות יוקרה למגורים. התוכנית מיועדת לתת מענה לגידול הטבעי של האוכלוסייה עד 2035, אבל אף שאושרה בנייה של כ-14 אלף יחידות דיור בסך הכול - כפוטנציאל - מצוין בה שבפועל הקיבולת של השטח באותה שנה תעמוד על כ-6,000 יחידות דיור, מתוכן כאלף כבר בנויות כיום, כפי שציין ליברמן בעצמו.

 

בימים האחרונים ניסה דגן לשכנע את חברי הקבינט, השרים ישראל כץ, גלעד ארדן וזאב אלקין, להצטרף לשרים נפתלי בנט ואיילת שקד שכבר התנגדו לתוכנית בפעם הקודמת. מאמצי שכנוע נעשו גם מול השר יואב גלנט, אך לטענת אנשי הימין לא ברור עדיין אם הוא יתנגד לתוכנית או יתמוך בה.

 

מנגד עומד ליברמן, שמבחינתו מתווה קלקיליה הוא חלק מתוכנית המקלות והגזרים מול הפלסטינים ובדיון היום הוא צפוי להתמודד עם בעיית ההיבט הביטחוני שעולה מהמתווה לטענת המתנחלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ליברמן, היום
צילום: שאול גולן
מומלצים