שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פז החירש שומע כמו כולם - צה"ל מסרב לגייסו לקרבי

  פז בן ה-18 הוא ספורטאי מצטיין ונער ערכי שחולם רק על דבר אחד - להתגייס לשירות קרבי. פז הוא גם חירש מינקות ונעזר בשתלים שמאפשרים לו לשמוע. בגלל נכותו בצה"ל מסרבים לאפשר לו להיות לוחם. כעת הוא יוצא למאבק בצבא וטוען: אני יכול להיות לוחם מצוין, אני רק מבקש מהצבא הזדמנות להוכיח זאת

   

    

  מאז שהיה ילד חלם פז פומרנץ בן ה-18 מראשון לציון להיות לוחם בצה"ל. הנער חירש מינקות ועבר בילדותו השתלה מוצלחת של שבלול (שתל קוכליארי), שמסייע לו לשמוע באופן רגיל. פז מסביר שהוא רואה בשירות ביחידה קרבית זכות גדולה, אלא שבצה"ל חוששים לגייס את פז לתפקיד לוחם בשל מצבו הרפואי. בריאיון עימו אומר פז כי "אם בצה"ל רק היו נותנים לי אפשרות הייתי מראה להם שאני מסוגל לעשות כל דבר".

   

  עוד בנושא:

  כך מערכת הבריאות לא מקשיבה לחירשים

  צפו: ילד שהיה עד כה חירש שומע צלילים לראשונה

  הדסה: 16 ילדים חירשים שומעים לראשונה - לאחר מרתון השתלות 

   

  זמן קצר לאחר לידתו נדבק פז בווירוס, ושמיעתו נפגעה קשות בעקבות זאת. כשהיה בן שנתיים עבר ניתוח להשתלת שתל קוכלארי. בזכות ההליך החל פז לשמוע. השתלים, מסביר פז, מעבדים את הצלילים בסביבתו לגירויים חשמליים ובאמצעותם הוא שומע ללא כל קושי.

   

  פז ושתל השבלול (באדיבות המצולם) (באדיבות המצולם)
  פז ושתל השבלול(באדיבות המצולם)

   

  בשל מצבו הרפואי נקבע לפז פרופיל צבאי של 21 שלא מאפשר לו לשרת שירות קרבי. למרות הקביעה הנחרצת של הצבא פז מסרב לוותר על החלום הגדול שלו – להיות לוחם. כעת יוצא הנער למאבק בצבא על האפשרות להתגייס לשירות קרבי וטוען: "בצבא לא נתנו לי אפילו הזדמנות".

   

  בצה"ל הסכימו לפז להתנדב לשירות שאינו קרבי, אך הנער ממשיך להיאבק על הזכות להיות לוחם.

   

  "הסברתי להם שהחלום שלי הוא להתגייס לשירות קרבי. אני נכד לניצולת שואה. אני חושב שלהיות בצבא זה כבוד גדול מאוד. זה הדבר הכי משמעותי שאני יכול לעשות היום – להיות לוחם ולהגן על המדינה שלי. אני מאמין שאני יכול לתרום הרבה מאוד לצבא".

   

  פז מתאר כי הוא לא נותן למגבלה להפריע לו בדבר - הנער הוא ספורטאי מצטיין וחניך בעמותת "אחריי!", שמפעילה מסגרות הכנה לקראת גיוס לצבא. "אין ביני ובין האחרים שום הבדל. אני לא מוגבל בשום צורה. מלבד החירשות, אני לא סובל מאף בעיה רפואית", מצהיר הנער.

   

  "יכול לעשות הכל ללא מגבלה". פז פומרנץ (באדיבות המצולם) (באדיבות המצולם)
  "יכול לעשות הכל ללא מגבלה". פז פומרנץ(באדיבות המצולם)

   

  הנער מספר כי כשהתייצב בלשכת הגיוס לראשונה הוא נשאל אם הוא חירש. "אחרי שהשבתי להם בחיוב הם אוטומטית הודיעו לי שאני פטור מגיוס. הסברתי להם שהחלום שלי הוא להתגייס לקרבי, אבל הם רק אמרו שזה לא אפשרי ווהוציאו אותי מהחדר", הוא מתאר.

   

  פז מוסיף: "ניסיתי לבקש דיון נוסף בוועדה רפואית, אבל נדחיתי. הגשתי לצבא את כל הטפסים שהם ביקשו, אבל עד היום לא קבעו לי עוד דיון".

    

  "בצבא לא נתנו לי אפילו הזדמנות". פז פומרנץ (באדיבות המצולם) (באדיבות המצולם)
  "בצבא לא נתנו לי אפילו הזדמנות". פז פומרנץ(באדיבות המצולם)

   

  אתה יכול להבין את החשש של צה"ל לגייס אותך לקרבי?

  "כן. פגיעה בשתלים יכולה להיות מסוכנת, אבל באימונים בעמותת 'אחריי!' מצאתי הרבה פתרונות למגבלה הזו. גם התאמנתי באומנויות לחימה ולא נתקלתי בשום בעיה. אני רק מבקש הזדמנות להסביר את זה לצבא. אני חושב שאוכל להוכיח להם שאני כשיר להיות לוחם, אבל הם לא מאפשרים לי. הזדמנות להוכיח – זה כל מה שאני מבקש".

   

  מצה"ל נמסר בתגובה: "פנייתו של המועמד לשירות ביטחון מצויה בבחינה. לצערנו, לאור מצבו הרפואי, לא ניתן לאפשר לו להתנדב לשירות קרבי, שכן שירות קרבי עלול להסב לו נזק. צה"ל מוקיר את רצונו להתגייס לשירות ובהתאם לכך מאפשר לו להתנדב לתפקיד עורפי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות המצולם
  החירש שנלחם להתגייס לקרבי
  באדיבות המצולם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים