שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פשיטה וסערה בלבנון: פליטים או טרוריסטים?
  עשרות אלפי פליטים סורים התמקמו בעיירה ערסאל - שהפכה גם למעוז דאעש. צבא לבנון בסיוע חיזבאללה פשט על המחנות ועצר עשרות, אבל תמונות קשות וטענות לעינויים ולשקרים הובילו לסערה. ובירדן: מקומי אנס, עקר עיניים ורצח פליט סורי בן 7. צפו ב"יא אללה"

   

  הפשיטה במחנה הפליטים - והסערה    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ימים לא פשוטים עוברים על הפליטים הסורים שברחו מהתופת במדינתם ללבנון. צבא לבנון בגיבוי ממשלתי ובסיוע חיזבאללה החל להוריד את הכפפות במה שהוא מכנה "המאבק נגד הטרור" - וכעת גם מחנות הפליטים ליד גבול סוריה נמצאים על הכוונת. צפו ב"יא אללה".

   

  ללבנון, רק נזכיר, הגיעו מאז תחילת המשבר בסוריה בשנת 2011 למעלה ממיליון פליטים והקריאות להחזירם לסוריה רק מתגברות. עשרות אלפים מהם הגיעו לעיירה ערסאל בצפון מזרח המדינה בבקעת הלבנון והתמקמו שם בכמה מחנות פליטים. רובם המוחלט, חשוב להגיד, שייכים לעדה הסונית ומזוהים עם מתנגדי משטרו של בשאר אסד.

  תמונות קשות מצפון לבנון
  תמונות קשות מצפון לבנון

  פליטים סורים בערסאל (צילום: רויטרס)
  פליטים סורים בערסאל(צילום: רויטרס)

  העיירה ומחנה הפליטים, במבט מלמעלה (צילום: רויטרס)
  העיירה ומחנה הפליטים, במבט מלמעלה(צילום: רויטרס)

  אך בקיץ 2014, בעת שהיה בשיא כוחו, הצליח ארגון דאעש להשתלט יחד עם שלוחת אל-קאעידה בסוריה לשעבר, ג'בהת א-נוסרה, על אזורים גם בעומק הלבנוני ובהם העיירה ערסאל, שרוב תושביה הם מהעדה הסונית. עובדה זו הקלה על ההסתערות של ארגוני הטרור, גם הם בעלי צביון סוני, שאף לקחו בשבי עשרות חיילים מצבא לבנון. חלקם כבר הוחזרו בעסקת חילופי שבויים מסובכת.

   

  אך המלאכה טרם הושלמה וערסאל הפכה, מבחינת השלטונות הלבנוניים, לעצם בגרון ולמקום שממנו מתכננים הגורמים הקיצוניים פיגועי טרור שמיועדים להתבצע בשטחי לבנון. ביום שישי לפני שבועיים בשעות הבוקר החליט צבא לבנון לבצע את אחת מהפשיטות הגדולות שלו באותו אזור שכללה גם את מחנות הפליטים הסורים בערסאל.

   

  הפשיטה, כך נטען, לא עברה בשקט ולפי צבא לבנון חמישה מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם במהלכה ושבעה חיילים נפצעו כתוצאה מכך. במקביל, כלי תקשורת בלבנון טענו כי במהלך הפשיטה נעצרו עשרות סורים בחשד למעורבות בפעולות טרור, כשחלק מהדיווחים דיברו אף על מעצרם של יותר מ-150.

   

  אך בהמשך נפוצו ברשתות החברתיות תמונות מהפשיטה, שבהן נראים העצורים שכובים על הרצפה אחרי שהוכו, מה שגרר ביקורות קשות נגד צבא לבנון בייחוד מצד סורים שנחשבים למתנגדי אסד. גורמי אופוזיציה סוריים טענו כי נעצרו לא פחות מ-350 סורים.

  מחאה לאחר הפשיטה (צילום: AP)
  מחאה לאחר הפשיטה(צילום: AP)

  אוהלים בערסאל (צילום: AFP)
  אוהלים בערסאל(צילום: AFP)

  באחד מהסרטונים שפרסמו באופוזיציה הסורית הם האשימו כי חיזבאללה השתלט על חלק גדול מצבא לבנון, השחית אותו וגייס אותו למטרותיו - וכפי שהסורים נרצחים בארצם מתנהלת מלחמה נוספת נגד הפליטים בערסאל: "החלק שקשור לחיזבאללה בצבא לבנון פשט על מחנות הפליטים בערסאל. הם הרסו את האוהלים שלהם ועצרו יותר מ-300 בני אדם, דרסו למוות ילדה וירו בעשרות שנפצעו".

   

  נראה שדווקא בזירה הפוליטית הלבנונית הפעם לפחות כולם התיישרו וניצבו מאחוריו של צבא לבנון, כולל חיזבאללה ומתנגדיו. שר הפנים הלבנוני נוהאד אל-משנוק, מהעדה הסונית, לא מהסס לבקר את חיזבאללה - אך בראיון לרשת אל-ערביה אמר בתגובה לביקורת על התנהלות הצבא: "כאשר חמישה טרוריסטים מפוצצים את עצמם באזור שבו צולמו התמונות, לא נדרש מצבא לבנון לחשוב באותו רגע על היחס לעצורים ואם הם עומדים או ישנים". אל-משנוק הסביר כי מבחינתם מדובר בפעילות צבאית גרידא שמטרתה אינה להעליב מישהו, אלא היא נעשית בהתאם לצרכים ההכרחיים.

   

  אך היו גורמים שפקפקו בגרסה הזו של צבא לבנון ותהו אם בכלל היו חמישה מחבלים מתאבדים, שכן על אחד מהם ניכרו סימני עינויים. במקביל צבא לבנון הודיע כי ארבעה מבין העצורים מתו כתוצאה ממחלות כרוניות, גרסה שגם בה הוטל דופי. כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה, כמו אל-ג'זירה, טענו כי עשרה סורים שנעצרו מתו כתוצאה מעינויים והועברו בחזרה למחנות הפליטים לקבורה. גורמים אחרים דיברו על שבעה עצורים שמתו מעינויים.

   

  המספרים לא באמת שינו והסערה סביב צבא לבנון רק התגברה. השר לענייני זכויות אדם בלבנון, אימן שקייר, קרא לפתוח בחקירה בעקבות ההודעה של צבא לבנון על מותם של הארבעה. אך לא נראה שזה סיפק גורמי זכויות אדם בלבנון וגורמי אופוזיציה סוריים שדרשו להעמיד את האחראים לדין והאשימו כי מספר העצורים שמתו מעינויים גדול יותר. היו גם טענות על הרוגים בשורות הפליטים באותה פשיטה עצמה.

  דגל חיזבאללה בעיירה בצפון לבנון (צילום: רויטרס)
  דגל חיזבאללה בעיירה בצפון לבנון(צילום: רויטרס)

  אנשי חיזבאללה מאבטחים את האזור (צילום: רויטרס)
  אנשי חיזבאללה מאבטחים את האזור(צילום: רויטרס)

  ההפגנה בירדן: "העם רוצה הוצאה להורג לפני החג"
  ההפגנה בירדן: "העם רוצה הוצאה להורג לפני החג"

  גורמי צבא לבנוניים דחו את ההאשמות ובינתיים גם שחררו חלק מהעצורים. אך לא מעטים אחרים יועמדו לדין בגין מעורבות בטרור כשברקע קריאות גוברות גם להחזרת הפליטים וגם לשיתוף פעולה הדוק יותר עם המשטר הסורי כדי למגר סופית את איום הטרור בגבול סוריה-לבנון. השבוע ביצע הצבא פשיטה נוספת נגד "פעילי טרור סורים" בערסאל, אך הפעם לא בתוך מחנות הפליטים. הדיבורים בתקשורת הלבנונית על מבצע גדול באזור ערסאל שגם כלל הפצצות מסיביות של חיל האוויר הסורי מלמדים שהמבצע שעורר סערה לפני שבועיים הוא רק ההתחלה. בינתיים בעידוד השלטונות מאות פליטים סורים החלו לחזור משטח לבנון לשטח סוריה, מה שמעיד יותר מכל המצב.

   

  אזור אחר שהפליטים לא מלקקים בו דבש בלשון המעטה הוא ירדן. הממשלה בעמאן טוענת שבמדינה כבר 1.3 מיליון פליטים, אולם בנציבות העליונה של האו"ם לפליטים רשומים יותר מ-650 אלף. בימים האחרונים הזדעזעו אזרחי ירדן והתקשורת הירדנית אחרי שהתברר שירדני מקומי רצח באכזריות בלתי נתפסת פליט סורי בן 7, אחרי שאנס אותו ולאחר מכן עקר את עיניו.

   

  "העם רוצה עונש מוות לפני החג", צעקו המשתתפים בהלווייתו של הילד. גורמי ביטחון שצוטטו בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" שללו אפשרות כי הרוצח שנתפס עשה זאת ממניעים גזעניים, על מנת לפגוע במכוון בפליטים סורים, ובנוסף דווח שלרוצח עבר פלילי עשיר. אך זו עוד דוגמה לכך שהטרגדיות של הפליטים הסורים לא מסתיימות ברגע שהם חוצים את הגבול מסוריה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פשיטה וסערה בלבנון: פליטים או טרוריסטים?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים