שתף קטע נבחר

מה אפשר ללמוד מהורים עובדים?

הורים עובדים יודעים לנצל את הזמן, משאירים את העבודה במשרד, אומרים לא למשימות לא חשובות, לא מתביישים לבקש עזרה ונאמנים למקום העבודה שלהם. כמה עצות לחיים ולקריירה מאמא עובדת

בשיתוף Alljobs

 

הורים עובדים בימינו הם מילה נרדפת לגיבורי על. מה הם מבינים על עבודה שמאפשר להם ולהן לתפקד בלוח זמנים הכי צפוף שקיים? הדברים הבאים הם רק חלק מהם, אבל חלק חשוב.

 

עוד בערוץ הקריירה

 

בפעם הראשונה שבה חזרתי מחופשת לידה, האפשרות לתפקד שוב במשרה שלי נראתה לי בלתי אפשרית - פתאום כבר אי אפשר להישאר לעבוד עד מאוחר ולפעמים, כך הבנתי די מהר, לא אספיק להתיישב על הכיסא בנינוחות עד שהגננת תתקשר ותקרא לי לחזור. עד אז, גם הורים אחרים, במיוחד אימהות (מה לעשות, עדיין רוב הנשים נושאות ברוב האחריות) נראו לי לא פחות מגיבורי על.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

אבל היום, כשחזרתי בפעם השנייה לעבודה, במקום לחשוש לגבי יכולותיי לתפקד במצב החדש, אני מבחינה דווקא ביתרונות שמביאה עימה ההורות, יתרונות שאני בטוחה שגם מעסיקים יכולים לראות ולהעריך.

 

אז מה יודעים הורים עובדים שאחרים עדיין לא הפנימו? דברים שבעיקר מושפעים מאלמנט הזמן, אך לא רק. הנה כמה עצות שכדאי לקחת איתכם לחיים ולעבודה:

 

הזמן הוא הדבר הכי יקר שיש

זמן הוא אולי הדבר היחיד שלא ניתן לקנות בכסף. מעבר לזה, ניצול הזמן הוא משהו שלגמרי נתון בידיכם. הורים לומדים להעריך זמן ממש מההתחלה, מכיוון שהדבר הראשון שמביא איתו תינוק לעולם הוא ידיים עסוקות - זה בדיוק הזמן שבו אפילו הטיפוסים הסגפנים ביותר לומדים לבקש עזרה. מעבר לזה, גני הילדים לא מחכים לאף אחד, והורה צריך לאסוף את הילד שלו בשעה שתמיד תהיה מוקדמת מהשעה הנורמטיבית היום ליציאה במשרדים. לכן, הורים רבים משתדלים להגיע מוקדם יותר לעבודה, כי שעת היציאה אינה נתונה למיקוח. בכלל, הורים לומדים לעשות הרבה יותר דברים עם הזמן שלהם כמו ללמוד תחומים חדשים, לבצע משימות רבות יותר ולמקד רצונות.

 

כדאי לחזק את הגבולות בין החיים לעבודה

לפני שיש ילדים, גם מי שאינו וורקוהוליק מוצהר נותן לעבודה לזלוג מדי פעם אל תוך החיים הפרטיים שלו - אם זה קצת עבודה בסוף שבוע, טלפונים בשעות הערב ועוד. אך כשיש ילדים, גם כשמאוד אוהבים את מה שעושים - מתחילים לפתח עמוד שדרה חזק יותר בנוגע להשארת העבודה בעבודה. יחד עם זאת, אחד היתרונות הגדולים להורים במשרה המוגדרת כגמישה היא להשלים שעות מהבית, ופה, צריך לדעת באמת איך לתמרן ולמצוא את האיזון הנכון בין שני העולמות.

 

צריך לומר "לא" ליותר דברים

רבים יודעים שתשע שעות עבודה הן לא הדבר הכי פרודוקטיבי בעולם; חלק ניכר מהזמן הולך לאיבוד בשיחות חולין, ובפעולות נוספות שבפרק זמן ארוך במשרד נחוצות מאוד כהרפייה מנטלית. כששעות העבודה מתקצרות, אין זמן למשימות לא חשובות, או לעבודה לשם עבודה. כך נוצר תעדוף בריא, הבנת ההבדלים בין העיקר לתפל ובעיקר, לדעת לאילו דברים כדאי פשוט לסרב. מה למשל? פגישות שיכלו להסתכם במייל או בשיחת טלפון, משימות לא יעילות שגוזלות זמן יקר ועוד.

 

נאמנים למקום עבודה שמבין אותם

אחת הבעיות הגדולות ביותר היום של מעסיקים, היא התמודדות עם דור שלא נאמן למקום העבודה שלו כמו שהיה נהוג ומקובל לפני מעל עשור ויותר. אך העולם השתנה וגם מקומות העבודה של היום אינם קרקע יציבה כמו מקומות העבודה שהיו בעבר. כדי לגרום לעובדים טובים לדבוק במקום עבודתם, חברות עושות מעל ומעבר כדי לקנות את ליבם ולגרום להם להישאר איתם למרחקים ארוכים, אם בגובה השכר או בהטבות אחרות.

 

אך הורים, הם קהל יעד נאמן, במיוחד בגלל שאלמנטים כמו מיקום, גמישות ויציבות, חשובים להם יותר בשלב זה בחייהם. הצעה מעניינת ממעסיק אחר תישקל על ידי הורים רק אם היא מרגישה כמו הדבר הנכון לעשות ולא כהרפתקה מסוכנת.

 

יודעים לבקש עזרה ולהאציל סמכויות

הורים עובדים לא ינסו לשמור על כל הביצים בסל אחד. במיוחד אם הסל הזה חייב לצאת מוקדם מספר פעמים בשבוע. עם יד על הלב, לרובנו יש בעיה לבקש עזרה מקולגות לעבודה. מה, אנחנו לא יכולים להתמודד ביעילות עם הכל? אך כשהזמן קצר והמשימות מרובות, לומדים להבין שבקשת עזרה אינה בהכרח סימן לחולשה או לחוסר ידע, אלא ליכולת תמרון ושיתוף פעולה עם עובדים אחרים.

 

אצל מנהלים, האצלת סמכויות ומתן אוטונומיה לעובדים היא דבר חשוב שידוע היום גם כמדרבן מוטיבציה אצל העובדים. אז כמו שלומדים לקרוא לעזרה ולבקש שעת בייביסיטינג מבני משפחה, כך גם הורים עובדים לומדים להגמיש את הגבולות ולחלוק את המשא עם אחרים.

 

אם הגעתם עד לפה ואתם הורים עובדים, תנו לעצמכם טפיחה על השכם. אם אתם מעסיקים עובדים וחוששים להעסיק עובדים המחויבים למשפחה, שקלו את העובדים על פי יכולותיהם המקצועיות ולא על פי פרמטרים כאלה. מי יודע? זה עוד עשוי להשתלם.

 

הכותבת היא מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה ב-AllJobs

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים