שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דאעש מעבר לגבול, גם בדרום: "הישגי הצבא המצרי לא מספיקים"
  השקט בגבול מצרים עלול להשתנות ברגע. אחרי שעשרות אנשי דאעש ביצעו "פיגוע משולב שלא היה מבייש יחידה מיוחדת", חוששים בצה"ל שמתקפת טרור נגד ישראל היא עניין של זמן - ופועלים לצד הצבא השכן: "המצרים עומדים עם הגב אלינו ומסתכלים לתוך סיני". מדוע בינתיים נמנע דאעש מפעולה שכזו?

   

   (צילום: רועי קייס)
  (צילום: רועי קייס)

  בניגוד לקרבות שמתנהלים בעומק צפון סיני, גבול ישראל-מצרים נראה פסטורלי בימים אלה. אבל אל תיתנו לשקט הזה להטעות אתכם. גם בצד המצרי וגם בצד הישראלי יודעים שפיגוע של דאעש עלול להיות רק עניין של זמן ושל שיקול אסטרטגי. גורם צבאי ישראלי אומר כי "ברגע שדאעש יעשה פיגוע משמעותי נגדנו יהיה עליו לחץ מישראל וממצרים. לא בטוח שזה מתאים להם בזמן שהם חוטפים תבוסות במקומות אחרים באזור כמו סוריה ועיראק".

   

  במבט שטחי המצב בגבול מצרים נראה כתמול-שלשום. משאיות הסחורות עוברות במעבר ניצנה ללא מפריע, ביישובים צמודי הגדר מגדלים עגבניות, והרבש"צ של אחד היישובים דואג למצב הכרם שלו. אך המציאות הרבה יותר מורכבת ושברירית. ביום שישי שעבר ביצעו אנשי שלוחת דאעש בסיני פיגוע גדול נגד צבא מצרים בכפר אל-ברת', דרומית לרפיח - כ-20 ק"מ ממעבר ניצנה וחמשת היישובים הישראלים שלידו. 23 חיילים, בהם קצין בכוחות המיוחדים, נהרגו ועוד עשרות נפצעו בפיגוע הקטלני, שכלל שימוש בשתי מכוניות תופת והסתערות על המחסום הצבאי.

   

  משטרת הדת של שלוחת דאעש בסיני

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  גבול מצרים. דאעש לא הרחק משם (צילום: רועי קייס)
  גבול מצרים. דאעש לא הרחק משם(צילום: רועי קייס)

  בצד השני של הגדר לא ניכרת תכונה מיוחדת. כעבור כמה קילומטרים בקו אווירי אפשר לזהות את ההתיישבות ואת הגידולים החקלאיים של השבטים הבדואים, ובראשם שבט טראבין הדומיננטי, שלאחרונה פתח בעימות חזיתי עם שלוחת דאעש בסיני. מאחד המוצבים של משמר הגבול יוצאת משאית אספקה שנוסעת על ציר המערכת מהצד המצרי ללא תקלות חריגות. אבל מתחת לפני השטח הדריכות בעיצומה.

   

  מבלימת מסתננים לאחראית על הגבול

  האחראית לדריכות, שאמונה על ההכנות לבואו של דאעש, היא חטיבת שגיא של עוצבת אדום בפיקוד דרום, חטיבה שהוקמה ב-2007 בכוונה תחילה לטפל בבעיית המסתננים. בשנתיים וחצי האחרונות, מאז צמיחת שלוחת דאעש בסיני, שבעבר נקראה "אנסאר בית אל-מקדס" והייתה שייכת לאל-קאעידה, השתנה ייעוד החטיבה ללא היכר. כיום, אחרי שינויים מבניים, חלק מגבול מצרים נמצא באחריותה, כולל חמשת היישובים הסמוכים למעבר ניצנה.

   

  בצד המצרי ממלאים את אותה פונקציה כוחות משמר הגבול המצריים, שספגו בשנים האחרונות לא מעט אבידות בלחימה נגד שלוחת דאעש בסיני. העמדות שלהם מבוצרות מאי פעם וממוקמות במרחק של חצי קילומטר זו מזו. אחד הדברים שאי אפשר להתעלם מהם הוא שבאותם מוצבים הפתח הוא כלפי ישראל והפנים הם לתוך העומק המצרי. "המצרים עומדים עם הגב אלינו ומסתכלים לתוך סיני", אומר גורם צבאי בישראל.

   

  תיעוד: סיכול הברחה בגבול מצרים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גורם צבאי בכיר בשטח אמר ל-ynet כי פיגוע של דאעש בגבול מצרים הוא שאלה של זמן - ובצבא מתמקדים בסיכולו. "האתגר המרכזי כאן הוא היעדר עומק. אנחנו רואים את המצרים, אותנו ואת הגדר, שלא יכולה להשבית מחבלים. הפיגוע שהם עשו ביום שישי, למשל, זה פיגוע שלא מבייש יחידה מיוחדת. פיגוע שנעשה בו שימוש במכוניות תופת ובהסתערות. עשרות רבות של אנשים השתתפו בפיגוע הזה".

   

  הקרבה של היישובים הישראלים (החממות של קדש ברנע נמצאות במרחק של חצי ק"מ מהגבול) והנכסים החיוניים שנמצאים באזור הם מקור לדאגה. אחד מהם הוא מעבר ניצנה, שמסמל את השלום ואת שיתוף הפעולה בין ישראל למצרים. דרך ניצנה עוברות כל יום 90-80 משאיות עמוסות בסחורות, ורובן מגיעות למעבר כרם שלום ומשם לעזה. ליד אותו מעבר אירע ב-2012, במהלך הרמדאן, אחד הפיגועים הקשים של הגרסה הקודמת של דאעש נגד צבא מצרים.

   

  "אחד מתרחישי האימה שלנו הוא ניסיון להחדיר משאית תופת למעבר ניצנה ואז חדירה לתוך שטח ישראל. זה לא מופרך", אומר הבכיר הצבאי. בהקשר זה צריך לציין שדאעש קיבל אחריות לירי רקטות לעבר ישראל בשנה האחרונה - ובאחת הפעמים קיבל אחריות גם לירי כושל לעבר מעבר ניצנה.

   

  20 גדודים מצריים מול מאות לוחמי דאעש

  מאז הדחתו של נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי ביולי 2013, מצרים בראשותו של עבד אל-פתח א-סיסי מנהלת מלחמת חורמה בטרור בחצי האי סיני. ישראל, כידוע, התירה למצרים לחרוג מהסכם השלום, ומספר הגדודים בסיני, שפעם עמד על שלושה-ארבעה, הפך ל-20 גדודים כיום. זהו סדר כוחות משמעותי, שכולל חיל רגלים, כלי רכב קרביים משוריינים, ארטילריה, חיל אוויר ועוד. מולם ניצב ארגון שעל פי ההערכות המקטינות מונה 800-700 פעילים - ועל פי ההערכות המפריזות 2,000. "הצבא המצרי משקיע מאמץ, מביא סדרי כוחות. לאחרונה הם רכשו מל"טים סיניים טובים", אומר אותו גורם.

  לפחות 700 אנשי דאעש בסיני
  לפחות 700 אנשי דאעש בסיני

  חרף העובדה שהגורם מדבר על "הישגים מסוימים" של צבא מצרים בלחימה בסיני, הדרך ליעד המצופה עוד ארוכה והפיגוע האחרון מעיד על כך. "הרמדאן עבר בצורה יחסית שקטה, אבל הפיגוע ביום שישי מראה שההישגים של צבא מצרים לא מספיקים", אומר הגורם הצבאי. "צריך להבין שזה לא פשוט להילחם בבדואי כשאתה לא בדואי. מדובר באוכלוסייה שהוזנחה במשך שנים על ידי המשטר, אין להם אפילו תעודות זהות. כל שבט זה ישות בפני עצמה, ומחוז סיני במארג הזה הוא מעין שבט בדואי חדש ודתי שצמח מתוך אותם שבטים שקיימים. מה שקורה שם דומה למה שקורה באיו"ש, והאתגר של הצבא המצרי הוא למנוע מהאוכלוסייה להצטרף לדאעש בסיני".

   

  חשוב לומר שבצד המצרי גורמים הנוגעים לדבר מנתחים את התמונה קצת אחרת ומראים נתונים שמעידים, לדידם, על ירידה דרסטית ביכולות של שלוחת "המדינה האיסלאמית" בסיני. בין השאר נטען כי מתקפת הטרור האחרונה - בניגוד לאלו שאירעו לפני שנתיים - לא נועדה להשתלט על שטח, אלא הייתה בבחינת "התאבדות קולקטיבית" של אנשי דאעש כדי להשיג ניצחון מורלי ותקשורתי.

   

  לאחרונה מתרחשת תפנית מעניינת במאזן הכוחות בצפון חצי האי. שבט טראבין הדומיננטי, שמתפרנס מהברחות וגידול סמים, נכנס למעגל דמים עם שלוחת דאעש בסיני אחרי ש"משטרת הדת" של הארגון עיכבה את בני השבט והבעירה את הסחורה שלהם מטעמים דתיים. העימות הוביל לקרב של ממש, שטרם נאמרה בו המילה האחרונה. צבא מצרים רואה בזה הזדמנות לשלב ידיים עם שבט טראבין, שמחזיק במעין "צבא" משלו, נגד אנשי השלוחה בסיני, אך מקור ההכנסה של השבט מעסקים פליליים מעמיד בסימן שאלה את שיתוף הפעולה לאורך זמן.

   

  "בניגוד לחמאס, לדאעש לא אכפת מהאוכלוסייה"

  בישראל עוקבים בעניין אחר המתרחש ומשתפים פעולה עם המצרים בכל הנוגע להגנה על הגבול. ראוי להזכיר שאין זו הפעם הראשונה שמזהירים שם שפיגוע של שלוחת דאעש בסיני הולך ומתקרב. בינתיים, לפחות, פיגוע כזה עדיין לא קרה.

   

  "היכולת המבצעית שלהם לעשות פיגוע קיימת. יש להם יכולת טובה בייצור ושימוש במטעני חבלה וגם בטילי קורנט. לגבי הכוונה, אפשר לראות בסרטונים שלהם את הרצון להרוג יהודים ולהגיע לירושלים. כאן נשאלת השאלה לגבי התזמון. כרגע הם עסוקים עם צבא מצרים ואפשר להגיד שהולך להם לא כל כך רע, מבחינתם", אומר גורם ישראלי. "ברגע שהוא יעשה פיגוע משמעותי נגדנו, אז יהיו עליו לחץ משתי מדינות, שלאחת מהן יש את הצבא החזק באזור. לכן, לא בטוח שיתאים להם לחטוף משני הכיוונים, בייחוד בזמן שבו השלוחות האחרות של דאעש מובסות במקומות אחרים באזור כמו סוריה ועיראק".

   

  ההרתעה מול שלוחת דאעש היא גם סוגיה לא פשוטה. לדברי אותו גורם, "מול חמאס וחיזבאללה אנו יודעים ליצור הרתעה שכן מדובר בארגונים עם מוטיבים שלטוניים שמתחשבים באוכלוסייה. כאן זה שונה. לארגון הזה לא אכפת מהאוכלוסייה שלו. מה שכן סביר הוא שדאעש חושש שנוכל לייצר לו כמות הרוגים גדולה וזה יכול להרתיע אותו כי לא בטוח ששווה לו להיכנס לחיכוך עם ישראל ולאבד כמויות גדולות של לוחמים, קל וחומר שהגיוס שלו לא מגיע לרמה של שאר השלוחות, שיכולות להביא לוחמים זרים מאירופה. כאן הגיוס הוא מקומי, מתוך סיני ומתוך מצרים, וזה מקשה עליו". עד אז ,מה שבעיקר מפר את השקט בגבול הם הדי הפיצוצים מניסויים שמבצע רפא"ל. התקווה היא שכך זה גם יישאר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דאעש מעבר לגבול, גם בדרום: "הישגי הצבא המצרי לא מספיקים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים