שתף קטע נבחר

הכי באזזזז
  זירת הקניות
  תביעה: ויתרה על הרכוש בגירושין – והתחרטה
  גרושה מוסלמית חתמה על הסכם המעניק את כל הרכוש לבעלה לשעבר. כשהתחרטה ופנתה לבימ"ש אזרחי, שלח אותה השופט לבית הדין השרעי
  בית המשפט המחוזי בחיפה דחה לאחרונה גרושה מוסלמית שדרשה לקבל מחצית מהרכוש שהיה משותף לה ולבעלה, אף ששנה וחצי קודם לכן ויתרה עליו בהסכם שאושר בבית הדין השרעי. השופט סארי ג'יוסי קבע שאילו רצתה לערער על תוקפו של ההסכם, היה עליה להגיש תביעה מתאימה לבית הדין הדתי.

   

  בני הזוג נפרדו ב-2014 אחרי 12 שנות נישואים, ולהם שלושה ילדים, שניים מהם בגירים. בהסכם הגירושים שאושר בבית הדין השרעי ויתרה האישה על כל זכויותיה ורכושה. באפריל 2016 הגישה האישה תביעה בבית המשפט למשפחה בחדרה, ובה ביקשה להצהיר על בעלותה בחצי מהנכסים הרבים הרשומים על שמו של בעלה לשעבר.

   

  הבעל ביקש לדחות את התביעה על הסף לנוכח העובדה שהיא סותרת לחלוטין את ההסכם שאושר בבית הדין השרעי, אך לפני כחצי שנה נדחתה בקשתו בנימוק שסילוק תביעה על הסף ייעשה רק במקרים חריגים וקיצוניים. על החלטה זו הוא הגיש בקשת רשות ערעור למחוזי וטען שהסכם הגירושים תקף ומחייב, ולמעשה "חוסם" ומשתיק את גרושתו מלהגיש תביעות הנובעות מהנישואים.

   

  לשיטתו, אם האישה רצתה לשנות משהו בהסכם, היה עליה לפנות לבית הדין השרעי. רק ביטול ההסכם, הדגיש, היה מקנה לה את הזכות להגיש את התביעה הרכושית.

   

  מנגד טענה האישה שחתמה על ההסכם מבלי לדעת מה כתוב בו ומחוסר אונים, מאחר שבעלה לשעבר כפה זאת עליה וסחט אותה. לדבריה, מרגע הגירושים סיים בית הדין השרעי סיים את מלאכתו ואינו מוסמך עוד לדון בענייני הרכוש. היא הוסיפה שהסכם הגירושים ואישורו לא שוללים ממנה את זכויותיה על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג.

   

  תקיפה ישירה

  אבל השופט סארי ג'יוסי ביטל את החלטת בית המשפט לענייני משפחה ובמקומה הוציא פסק דין המורה על דחיית תביעתה של האישה, וחייב אותה בהוצאות משפט בסך 3,000 שקל.

   

  "הן מהבחינה הלשונית והן מהבחינה המהותית, טענות המשיבה מתמקדות בפגמים שנפלו בכריתת הסכם הגירושים, במעמדו ובתוקפו של הסכם הגירושים ולא בשאלת פרשנותו", כתב השופט, והבהיר שאי אפשר להתעלם מפסק דינו של בית הדין השרעי.

   

  הוא הוסיף כי "ככל שחפצה המשיבה לשלול את תוקפו של הסכם הגירושים, עליה לעשות כן בדרך של תקיפה ישירה, היינו הגשת תביעה עצמאית לביטול הסכם הגירושים ולערכאה שאישרה את הסכם הגירושין ונתנה את פסק הדין".

   

  יתרה מכך, השופט ג'יוסי הסביר שאם נפל פגם בהליך אישור ההסכם – למשל תוכנו לא הוסבר לצדדים או שהצדדים לא חתמו עליו בנפש חפצה – הדרך הנכונה היא הגשת ערעור לבית הדין השרעי הגבוה לערעורים.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד מוחמד מעלאוי, עו"ד מנהל אבו מנהל
  • ב"כ המשיבה: עו"ד סנא סירייה-חוסיין
  • עו"ד ענת לביא עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תביעה: ויתרה על הרכוש בגירושין – והתחרטה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים