שתף קטע נבחר

הכי באזזזז
  זירת הקניות
  השכן חפר, הבית קרס. הפיצוי: 400 אלף שקל
  תושב צפת ביצע עבודות פינוי חול שגרמו להתמוטטות הבית הסמוך. הוא טען שמדובר בבית ישן שהיה מתמוטט בכל מקרה, אבל השופט חשב אחרת
  בית משפט השלום בנצרת קבע לאחרונה שתושב צפת יפצה בכ-400 אלף שקל את שכנו הפסל משום שעבודות חפירה שביצע בביתו גרמו לקריסת המבנה הסמוך. הנתבע טען בתוקף שהבית שקרס היה ישן ורעוע ולכן היה מתמוטט בכל מקרה, אך השופט דניאל קירס התרשם אחרת.

   

  בתביעה שהגיש הפסל לפני כשבע שנים שהוא טען שבבעלותו בית עתיק בצפת שהוא לא התגורר בו אך התכוון לשפצו. לדבריו, הבית בנוי על מעין קשתות שתוחמות שטח שנמצא בבעלות שכנו. במרס 2010 התקשר אליו השכן וביקש ממנו להגיע לנכס, וכשהגיע נחרד לראות שביתו התמוטט כתוצאה מעבודות חפירה ופינוי אדמה שביצע השכן בחלקה שלו בחודש שלפני כן.

   

  התובע טען שהעבודות בוצעו ברשלנות וללא היתר, תוך גרימת נזק רב ליסודות המבנה, מה שהוביל בסופו של דבר לקריסה.

   

  השכן טען מנגד שבסך הכול הוציא חומר מילוי מתוך המבנה ולמעשה לא ביצע חפירה כלשהי ולא פגע באלמנטים התומכים בו. הוא הדגיש שהפינוי נעשה ידנית וללא כלים מכנים. לדבריו, לא בוצעה עבודה בזמן הקריסה עקב מזג האוויר סוער, ורק כשהגיע למקום כעבור זמן מה ראה שהקומה ששייכת לתובע התמוטטה אל קומתו.

   

  השכן הוסיף שהמבנה קרס בשל היותו ישן, רעוע, הרוס ומוזנח, ללא קשר לעבודות שביצע. לדבריו דווקא לו עצמו נגרם נזק, ובתביעה נגדית שהגיש טען ששכנו נמנע מלטפל בנכס.

   

  מהנדס מומחה שמינה השופט דניאל קירס קבע שפעולות החפירה שבוצעו על ידי השכן נעשו ללא כל פיקוח הנדסי וללא כל תמיכה למניעת התמוטטות, וזה מה שגרם לקריסה. הוא הוסיף שלא מצא הוכחה לכך שהמבנה היה מתמוטט ממילא.

   

  השופט קירס קיבל את חוות הדעת במלואה ודחה וציין שהכן עצמו העיד שעבודות פינוי האדמה ארכו 20-15 יום, וניכר שמדובר היה בחפירה משמעותית. הוא הוסיף שקביעת המומחה שלפיה ההתמוטטות לא הייתה מתרחשת ללא החפירות מקובלת עליו, שכן מחומר הראיות עלה שאף שמדובר היה בבית ישן, לא היו בו סדקים משמעותיים או בעיות אחרות שיכולות היו להוביל לקריסה.

   

  נקבע כי אופן ביצוע העבודות על ידי השכן, ובפרט חפירה מתחת ליסודות, גרם להתמוטטות. על סמך חוות הדעת של מומחה בית המשפט העמיד השופט את סכום הפיצויים על 386,200 שקל.

   

  השכן חויב בנוסף לשלם לתובע 10,000 שקל בגין עוגמת נפש וכן שכר טרחת עו"ד של 27,500 שקל והוצאות של 17,500 שקל.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד רובין שי
  • ב"כ הנתבע: עו"ד משה חנייא
  • עו"ד שאהין איהאב עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "השכן חפר, הבית קרס. הפיצוי: 400 אלף שקל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים