שתף קטע נבחר

ארדן: "לשקול הריסת בתי מחבלים ערבים-ישראלים"

השר התייחס לפיגוע בהר הבית ואמר לאולפן ynet: "אם נראה תמיכה במחבלים, יש לשקול זאת". על הסריקות במסגד: "מצאנו סכינים וחומרים שעלולים לשמש לפיגועים". על הח"כים הערבים: "גינו רק אחרי שהופעל לחץ"

 

בעקבות הפיגוע הרצחני בהר הבית ביום שישי, שבוצע על ידי שלושה תושבי אום אל-פחם, אומר השר לביטחון פנים גלעד ארדן שיש לשקול הריסת בתים של מחבלים אזרחי ישראל. בראיון לאולפן ynet הבוקר (יום א') אמר השר: "ההחלטה אם להרוס קשורה בשאלה אם לתופעה יש חלק מרכזי באותו ציבור. לכן בג"ץ לא חשב שצריך להרוס בתים של מחבלים יהודים, כי זו לא תופעה רחבה שזוכה לגיבוי. ככל שנראה קריאות תמיכה במחבלים הללו (ערבים-ישראלים), וככל שיש סיכוי שילכו אחריהם אחרים, צריך יהיה לשקול גם את הריסת הבתים שלהם".

 

- האם זו לא סכנה לחזרה לאוקטובר 2000?

"אנחנו חיים כל הזמן בקונפליקט, בוודאי אני, שמוביל תוכנית להעמקת והרחבת שרותי המשטרה ביישובים הערבים. אני חושב שרוב הציבור הערבי בישראל הוא נורמטיבי, שומר חוק, שרוצה שהמשטרה תהיה פעילה ביישובים ותגן על הילדים מהאלימות שמשתוללת בחברה הערבית. יחד עם זאת, יש שם גורמים קיצוניים, אלימים, מסיתים, כמו השייח ראאד סלאח וגורמים אחרים, שאנחנו עושים הכול כדי להוציא אותם מחוץ לחוק".

 

בפיגוע בהר הבית נהרגו השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן. הפיגוע בוצע על ידי שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פחם, ללא רקע ביטחוני קודם: מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19. הם רצחו את שני השוטרים ופצעו שוטר נוסף.

השר גלעד ארדן ()
השר גלעד ארדן

על הכוונה לפתוח מחדש את הר הבית אחרי יומיים ולחזור לשגרה אישר ארדן שלקראת הצהריים ייפתחו שני שערים: "המשטרה תעשה מה שהיא יכולה כדי לפתוח כמה שיותר מהר את כל השערים ולהציב בכולם באופן קבוע שערים מגנטיים. כל הזמן אמרנו שהכוונה היא לסרוק ולתת מענה ביטחוני לאיומים שיכולים להתפתח מהר הבית, בוודאי מרגע שראינו כולנו לצערנו שהוכנס נשק חי והתבצע ירי מתוך שטח ההר".

 

- סיימתם את הסריקות שם ולא מצאתם עוד כלי נשק?

"לא אמרתי שלא מצאנו עוד כלי נשק. נמצאו בהר אמצעי לחימה, אם כי לא נשק אוטומטי אלא יותר סכינים ודברים בסגנון הזה. ויש בהר גם כל מיני אמצעי לחימה או חומרים דו-שימושיים שעלולים לשמש לפיגועים, אבל הם חומרים לגיטימיים, והמשטרה תצטרך לתת דעתה על כל מיני פעילויות שמתבצעות בהר שלא בהכרח קשורות לפעילות דתית".

 

השר ארדן תקף את חברי הכנסת הערבים על היעדר תגובתם לפיגוע: "לא שמעתי גינויים שלהם, בטח לא ביום שישי. אולי היום, לאחר הלחץ הכבד שהופעל בנושא".

 

- אתה חושב שגם אם הם מגנים, שמתחת לפני השטח הם פועלים כדי לעודד?

"חד משמעית. אני עושה הבחנה ברורה בין ראשי הרשויות הערביות שעוזרים למשטרה ומשתפים פעולה כדי להכניס אכיפת חוק ליישובים, לבין הח"כים הערבים שכל הזמן עוסקים בהסתה נגד המדינה ורשויות החוק. כל מי מהח"כים הערבים שלא גינה את הפיגוע הנפשע ולא אומר את האמת שאין שום סכנה לאל-אקצא, הוא בעצם שותף להסתה שמובילה לרצח ולטרור".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) הגיב לדברים: "ארדן, האיש שהוכיח כבר לא פעם שאצלו הפה עובד מהר יותר מהשכל, קורא כעת לשקול הריסת בתיהם של אזרחים ישראלים. איפה היו האיומים האלו, כשישראלים שרפו למוות נער פלסטיני, או כשחייל ישראלי, רצח בדם קר אזרחים ישראלים מוסלמים ונוצרים בשפרעם? הריסת בתים, היא מחווה ששמורה בלקסיקון של ארדן, רק לאזרחי ישראל הערבים. לא נאבקים בשנאה באמצעות אפליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים