שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופאי משפחה יוכלו לרשום את התרופה שמונעת HIV

  משרד הבריאות אישר לרופאים שיעברו הכשרה לרשום את התרופה שמונעת הידבקות בנגיף ה-HIV, באוכלוסיות המבצעות מין לא מוגן ונמצאות בסיכון גבוה להדבקה. עד כה היה אישור למתן התרופה רק לנשאים וחולים ולכאלו שסברו שנדבקו בנגיף

   

  מהן תופעות הלוואי של HIV:

   

   

  ישראל מצטרפת לעולם המערבי במלחמה בהדבקה ב-HIV: משרד הבריאות אישר לראשונה לרופאי משפחה, לרשום את התרופה "טרובדה" ואת מקבילתה הישראלית של טבע "אמטריוויר" למניעת הדבקה בנגיף ה-HIV. זאת בניגוד למצב עד כה, בו ניתנה התרופה במצבי חירום בלבד, בהם היה חשש להדבקה או כחלק מהקוקטייל בטיפול בנשאים ובחולים.

   

  בעולם המערבי ניתנות התרופות כבר שנים רבות גם למניעת הדבקה בקרב קבוצות בסיכון המבצעים מין לא מוגן. בארצות הברית הטיפול זמין מאז יולי 2012 ומכוסה על ידי כל חברות הביטוח הרפואי. כל אדם בקבוצת סיכון יכול לפנות לרופא המשפחה ולקבל מרשם לתרופה. הטיפול המניעתי אושר גם בקנדה, צרפת, נורווגיה ודרום אפריקה. מדינות נוספות באירופה מתכוונות לחלק את הטיפול בקרוב.

   

   ( ) ( )

   

  את שינוי הרישום העניק משרד הבריאות, לפיו יעברו בקרוב רופאי משפחה ורופאים מתחומים נוספים הכשרה בסיומה יורשו לרשום את התרופות המונעות הדבקה בנגיף האיידס. עם זאת, התרופה עדיין תימכר במחיר מלא של כ-2,400 שקל בחודש.

   

  התרופה הוגשה לוועדת סל התרופות הקרובה, במטרה לאפשר לקבוצות בסיכון כמו הומואים ונרקומנים המקיימים יחסי מין מזדמנים לא מוגנים – לרכוש אותה במחיר מוזל.

   

  גם רופאי המשפחה יוכלו לרשום את התרופה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  גם רופאי המשפחה יוכלו לרשום את התרופה(צילום: shutterstock)

   

  טיפול מניעתי לפני החשיפה

  טיפול PrEP, ראשי תיבות של "טיפול מניעתי טרום חשיפתי" - Pre-exposure prophylaxis, מכיל תרופה אנטי ויראלית הניתנת באופן שגרתי לנשאי HIV. מחקרים הראו כי מתן הטיפול באופן שגרתי לאנשים בקבוצות סיכון, הפחית באופן משמעותי את שיעורי ההדבקה. מדינות מערביות אחדות כבר החלו במתן טיפול ה-PrEP לאוכלוסיות בסיכון.

   

  התרופות המקובלות כ-PrEP בהן נצבר הניסיון הגדול ביותר הן כאמור טרובדה ואמטריוויר של טבע. התרופות מכילות שילוב של התרופות טנופוביר ואמטריציטאבין, המעכבים במנגנונים שונים את שכפול והתפשטות נגיף ה-HIV בגוף. ישנם מספר פרוטוקולי טיפול מונע באמצעות הטרובדה, כשלעתים היא ניתנת מדי יום, ולעתים רק 3 פעמים בשבוע.

    

  חברת "טבע" יצרנית האמטריביר מסרה בתגובה: "תרופתה של טבע, שאושרה לשימוש כהתוויית מניעה PrEP ל-HIV, היא בשורה של ממש עבור אוכלוסיות בריאות, הנמצאות בסיכון להידבק בנגיף.

   

  "אנו בטבע, פועלים במרץ להגיע להסכמות עם קופות החולים על מנת שהתרופה שלנו תימכר במחיר הוגן ובר-השגה, הנמוך בעשרות רבות של אחוזים מהמחיר הקיים, ובכך נאפשר לאלפים שעד כה לא יכלו לעמוד בהוצאה החודשית המכבידה נגישות לטיפול מניעתי חשוב זה. אנו מקווים כי ביחד עם הארגונים העוסקים בנושא, נוכל להביא להפחתה משמעותית במספר ההידבקויות בנגיף בישראל".  


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים