שתף קטע נבחר

עצירת תוכניות בנייה בחופים: ההצבעה על החוק שוב נדחתה

ועדת השרים לחקיקה לא דנה בתיקון לחוק החופים, שנועד לחייב בחינה מחדש של תוכניות ישנות, לאחר שהממשלה הודיעה כי תקים צוות בינמשרדי שיבחן הצעת חוק ממשלתית בנושא. בפעם הקודמת כשהוקם צוות בינמשרדין ההצעה לא התקדמה, ותוכניות בנייה נוספות יצאו לפועל - למשל באכזיב

התיקון לחוק החופים, שנועד לחייב בחינה מחדש של תוכניות הבנייה הישנות על החופים בישראל, לא עלה היום (א') כמתוכנן להצבעת ועדת השרים לחקיקה. בממשלה הודיעו כי בכוונתם להקים צוות בינמשרדי שיבחן הצעת חוק ממשלתית בנושא. כך או אחרת, החקיקה תדחה לכל הפחות לכנס החורף, שכן המושב עומד להסתיים.

 

החופים שאולי לא נהנה בהם בקיץ הבא: צפו בתוכניות הנדל"ן

 

אם ללמוד מהפעם הקודמת שהחוק קודם, ייתכן שגם הפעם הוא לא יתממש. בשנת 2014, לאחר שההצעה עברה את אישור ועדת השרים, הוקם צוות בינמשרדי אך ההצעה לא התקדמה מאז. בשנים שחלפו מאז, חלק מתוכניות הבנייה יצאו כבר לפועל, כמו לדוגמה הבנייה בחוף אכזיב.

הבנייה בחוף אכזיב (צילום: ליאור חורש) (צילום: ליאור חורש)
הבנייה בחוף אכזיב(צילום: ליאור חורש)
  

התיקון לחוק גובש בסיוע עמותת "אדם טבע ודין" והוגש על ידי ח"כ דב חנין (חד"ש) בתמיכת עשרות ח"כים נוספים. הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה תמכו בחוק, וכך גם שר האוצר, הממונה על מערכת התכנון ועל תקציב המדינה. למרות זאת החליטה הממשלה לדחות את הדיון בהצעת החוק.

 

החוק כיום אינו חל על בכ-50 תוכניות בנייה

הצעת החוק נועדה להחיל את חוק השמירה על הסביבה החופית על תוכניות בנייה שאושרו טרם כניסתו לתוקף בשנת 2004. החוק אוסר על בנייה בטווח של 100 מטרים מקו המים ומחייב אישור מיוחד של הולחו"ף (הוועדה לשמירה על הסביבה החופית) לתוכניות בטווח של 300 מטר.

 (נתונים: "אדם טבע ודין") (נתונים:
(נתונים: "אדם טבע ודין")
  

כיום, החוק אינו חל על בכ-50 תוכניות בנייה הכוללות אלפי יחידות דיור וחדרי מלון, שאושרו קודם לכניסתו לתוקף. באופן זה, היזמים יכולים לקבל מהרשות המקומית היתר בנייה מכוח התוכניות הללו, מבלי שהדבר מתפרסם בציבור. התיקון המוצע דורש לבחון מחדש את כל תכניות הבנייה הללו לפי הסטנדרטים התכנוניים והסביבתיים המתקדמים שנקבעו בחוק החופים המקורי.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, מסר: "אנו מברכים על החלטת שר האוצר שהסכים לאמץ את מתווה אדם טבע ודין להגנה על חופי הים מפני התוכניות הישנות. זוהי הפעם הראשונה שהממשלה מצהירה שבכוונתה להגן על החופים שנמצאים תחת סכנת בנייה מכוח תכניות בניה ישנות. אנו נמצאים בשיח מקצועי עם שר האוצר והשר להגנת הסביבה ומתכוונים לפעול יחד איתם כדי להביא בהקדם להצעת חוק ממשלתית מקיפה שתגן על החופים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו ריינשטיין
חוף אכזיב
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים