שתף קטע נבחר

לא דרוזים, ישראלים

במשך 69 שנים משמשים בני העדה הדרוזית מופת לאזרחות טובה, לתרומה לקהילה ולחברה. הגיע הזמן לקרוא לדרוזים פשוט ישראלים, כמו כל אחד מאיתנו. אזרחים ישראלים טובים ותורמים

פעמים רבות, לצערנו, זה קורה. איש בטחון מהעדה הדרוזית נופל על משמרתו ואז אנחנו נזכרים בעדה המופלאה הזאת ובתרומתה למדינת ישראל. העיתונים ודפי הפייסבוק מתמלאים במחמאות לעדה הדרוזית וכולם מעלים על נס את תרומתם לבטחון המדינה.

 

ובהחלט יש מה להעלות על נס. במהלך 69 השנים מאז נכרתה הברית בין הדרוזים ליהודים במדינת ישראל, היו הדרוזים לחוד החנית בכל הקשור לבטחון המדינה. למעלה מ-360 מבניהם נפלו בקרב, כ-160 זכו בצל״שים ובעיטורים שונים ואנשי העדה ממלאים תפקידים חשובים בכל שדרות הבטחון במדינה. כמיל שנען ואהיל סתאוי, שנרצחו ביום שישי, בעודם מונעים פיגוע קשה במיוחד בהר הבית, הם נצר למשפחות ציוניות אמיתיות בעלות זכויות רבות בחברה הישראלית.

 

אבל, וחובה להזכיר זאת דווקא כעת, הדרוזים הם הרבה יותר מעדה של לוחמים.

 

מחווה לדרוזים. עיריית רעננה, היום (צילום: יעוז סבר) (צילום: יעוז סבר)
מחווה לדרוזים. עיריית רעננה, היום(צילום: יעוז סבר)

 

במהלך מלחמת לבנון השנייה זכיתי להכיר מקרוב את אנשי העדה הדרוזית. אז, תחת אש הטילים, יצאתי עם אנשים טובים ועם אנשי הסוכנות היהודית בראשה עמדתי, לסייע ליישובי הצפון, בהם כפרי הדרוזים. מאז אני שומר על קשר חם עם אנשי העדה ועם יוסף נאסראלדין, יו״ר התנועה הדרוזית הציונית.

 

העדה הדרוזית היא עדה מתקדמת ומובילה. אחוז השכלת הנשים בה הוא מהגבוהים בארץ ומנהיגי העדה שמים דגש על חינוך, השכלה ותרומה לציבור.

כ-10 אחוז מכלל הצופים בארץ הם בני הצופים הדרוזים, למרות ששיעורם של הדרוזים באוכלוסיה לא מגיע ל-2 אחוז. 1.5 אחוז מהסטודנטים בישראל ומקבלי התארים הם דרוזים וחשוב במיוחד: תיכון בית ג׳אן מוביל זה מספר שנים באחוז מקבלי הבגרות בישראל. אין זה מקרה, מדובר בעדה שחושבת קידמה, שמובילה קידמה ומעריכה השכלה וחינוך איכותיים. אין זה פלא שלאחרונה מונה קצין דרוזי ראשון לתפקיד קצין הרפואה הראשי בצה״ל. גם בצה״ל כבר השכילו להבין את יכולות בני העדה גם בתחומים אלה.

 

ועדיין, משהו עוצר את בני העדה מלהשתלב באופן מלא בחברה הישראלית. תקציבי היישובים הדרוזים עדיין נמוכים ובמקרים רבים כשמגיעים הקצינים והחיילים הדרוזים הביתה, פושטים את המדים ויוצאים לבלות, הם נתקלים בגזענות מקוממת וכאשר הם מחפשים תעסוקה הולמת לא תמיד הדבר מסתייע.

 

ועל כן הגיע הזמן לשנות את היחס מהבסיס. לשנות את השיח שלנו ובמקום לדבר על ״דרוזים הישראלים״ לדבר על ישראלים, נקודה. במשך 69 שנים משמשים בני העדה מופת לאזרחות טובה, לתרומה לקהילה ולחברה. הגיע הזמן לקרוא לדרוזים פשוט ישראלים, כמו כל אחד מאיתנו. אזרחים ישראלים טובים ותורמים.

 

השיוויון חייב לבוא לידי ביטוי בכל התחומים וגם בתקציבים ובתשתיות. צדק צריך להיעשות לא רק למען העדה הדרוזית, אלא למען הישראלים כולם. על מנת שנוכל להסתכל בעיניים של הוריהם של שנען, סתאוי ואחרים ולהגיד להם: אחינו אתם, אחים שווי זכויות.

 

הכותב הוא ראש עיריית רעננה, כיהן כיו"ר הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית ב-2005-2009

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ' ניצן דרור
זאב בילסקי
צילום: אורי דוידוביץ' ניצן דרור
מומלצים