שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ראיות חדשות לקיום כוכב לכת תשיעי במערכת השמש
  החוקרים הסיקו כי נראה שהאובייקטים החלליים המרוחקים מקובצים ומעוצבים באופן שלא היה יכול להיות אילולא אובייקט גדול מאוד משפיע ומפריע להם

   

  כל מה שרציתם לדעת על מערכת השמש    (קריינות: שירי הדר, עריכה: אסף קוזין)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מדענים מתווכחים בינם לבין עצמם כבר תקופה ארוכה אם אכן קיים כוכב לכת תשיעי בקצה מערכת השמש שלנו. מחקר חדש שפורסם לאחרונה מחזק את ההשערה כי כוכב הלכת הזה באמת נמצא שם - אבל הנושא עדיין לא הוכח רשמית וסופית.

   

  ב-2014 החל לראשונה הדיון סביב האפשרות לקיומו של כוכב לכת בקצה מערכת השמש על רקע ניתוח כוכב לכת ננסי באזור ובחינת תנועתם של אובייקטים נוספים. בינואר בשנה שעברה התעצמה התיאוריה ואסטרונומים במכון הטכנולוגי של קליפורניה הודיעו כי מצאו עדויות חדשות לכוכב לכת קרחוני במערכת השמש, הרחק מעבר לפלוטו.

   

  הדמיה (צילום: pac)
  הדמיה(צילום: pac)

   

  על פי האסטרונומים, הקפה אחת של כוכב הלכת הזה סביב השמש נמשכת בין 20-10 אלף שנים. אך לאחר ההכרזה הזו הגיעו כמה מחקרים נוספים שטענו כי החישובים היו שגויים ואין היתכנות לקיומו של כוכב לכת תשיעי, וכך ממשיך הדיון הלוך וחזור.

   

  אך מחקר חדש וחישובים חדשים של חוקרים ספרדיים מאוניברסיטת קומפלוטנסה במדריד נותנים רוח גבית למחנה "כוכב הלכת 9". אותו כוכב לכת אמור כאמור להיות בשולי מערכת השמש, ולכן קשה מאוד להעיד על קיומו - פשוט כי אי אפשר לראות אותו ישירות. כדי להסיק על קיומו צריך בעצם לנתח מידע נפרד ממנו ולהתבונן באובייקטים שאולי חגים סביב כוכב הלכת הפוטנציאלי או בסמוך אליו.

   

  מסיבה זו החוקרים מספרד בחנו קבוצת אובייקטים מרוחקת מאוד במערכת השמש שלנו כדי לחקור אם נראה כי אכן ישנו אובייקט בעל מסה מספקת כדי להשפיע על תנועתם והתנהגותם. ואכן, הם הסיקו כי נראה שהאובייקטים החלליים המרוחקים מקובצים ומעוצבים באופן שלא היה יכול להיות אילולא אובייקט גדול מאוד משפיע ומפריע להם.

   

  החוקרים אף דנו באפשרות של קיומו של כוכב לכת נפרד ונוסף - "כוכב לכת עשירי". לפי הסברה של החוקרים, ייתכן שהוא קרוב יותר מכוכב הלכת 9 וגודלו דומה לזה של מאדים. עם זאת חשוב לציין כי המחקר הנוכחי לא באמת גורס כי כוכב הלכת הזה אכן קיים, אך החוקרים מקווים ליישם שיטות מחקר כפי שעשו במחקר סביב כוכב הלכת 9 כדי לנסות ולקבוע אם אכן ישנה אפשרות לקיומו של כוכב לכת נוסף.

   

  למחקר המלא: https://academic.oup.com/mnrasl/article-abstract/doi/10.1093/mnrasl/slx106/3892345/Evidence-for-a-possible-bimodal-distribution-of?redirectedFrom=fulltext

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ראיות חדשות לקיום כוכב לכת תשיעי במערכת השמש"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים