שתף קטע נבחר

"מסיתים בין דרוזים למוסלמים": רימונים וירי בכפר שבו התגורר השוטר שנרצח

בפעם השנייה תוך שלושה ימים הושלך רימון הלם ואש נורתה לעבר מסגד בכפר מרר, שם התגורר רס"מ האיל סתאוי, שנרצח בפיגוע הירי בהר הבית. תושבי המקום חוששים מניסיון להבעיר את האווירה בין האוכלוסייה הדרוזית למוסלמית: "המצב מאוד מתוח, אנשים מפחדים לצאת מהבית"

 

מחוץ למסגד שלעברו הושלך הרימון, הלילה ()
מחוץ למסגד שלעברו הושלך הרימון, הלילה

רימון הלם הושלך ואש נורתה לפנות בוקר (יום ב') לעבר מסגד בשכונה המוסלמית בכפר מרר, שם התגורר רס"מ האיל סתאוי, השוטר שנרצח בפיגוע הירי במתחם הר הבית ביום שישי. לא היו נפגעים ונגרם נזק קל לאחד החלונות במסגד. המשטרה פתחה בחקירה ונמסר כי "כוחות התפרסו באופן גלוי וסמוי במטרה לשמור על תחושת הביטחון ולמנוע התלהמות".

 

מדובר באירוע שני של השלכת רימון לעבר המסגד בכפר בימים שלאחר הפיגוע ותושבים בכפר מספרים על מתיחות גוברת ועל ניסיונות להבעיר את האווירה בין אוכלוסיית הדרוזים למוסלמים. "המצב מאוד מתוח", סיפרה ל-ynet תושבת מרר. "אני מוסלמית ומפחדת לצאת מהבית מחשש שמשהו יפגע בי. חשוב מאוד שנרגיע את הרוחות, נשמור על היחסים הטובים ולא ניגרר אחרי האנשים שמנסים להסית".

 

תושב נוסף של הכפר סיפר כי השלכת רימוני ההלם לעבר המסגד הגיעה ככל הנראה בתגובה לסטטוס תמיכה בפיגוע בהר הבית שפרסמה צעירה מהגליל: "מדובר ברימון שני שמושלך תוך יומיים לעבר המסגד בשכונת המוסלמים במרר. חשוב לציין שלאחר הפיגוע בהר הבית אזרחית מוסלמית, תושבת מרר, פרסמה פוסט בפייסבוק שבו היללה את פעולת המחבלים מאום אל פחם, וכידוע אחד השוטרים שנפלו הוא דרוזי תושב מרר".

 

 

ד"ר מנסור עבאס, חבר בתנועה האיסלמית ותושב מרר, גינה אף הוא את אירועי הלילה: "מדובר במעשה חמור ולא אחראי שמאחוריו עומדים אנשים שמייצגים רק את עצמם ושמים למטרה לפגוע במסגדים, בכנסיות ובכל הכפר. כולנו מאוחדים במטרה למגר כל פגיעה ביחסים".

 

המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השייח מואפק טריף, גינה את הפיגוע, דרש לשמור על יחסים תקינים ולא לפגוע בעדות. הוא ציין כי "הפיגוע בהר הבית לא מייצג את החברה הערבית. מדובר במעשה פשיעה חמור מאוד".

 

רס"מ האיל סתאוי ()
רס"מ האיל סתאוי

חבר הכנסת איימן עודה מהרשימה המשותפת גיבה את דבריו של השייח טריף: "המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית הוציא הודעה על חשיבות העמידה הנחרצת וכנגד כל ניסיון פילוג עדתי. אני מברך אותו על העמדה האחראית, שמעידה על שייכות אמיתית. כל אדם לאומי, נאמן, שאוהב את עמו חייב לעמוד נגד כל פילוג עדתי ולהדגיש את המשותף והמקרב בין האנשים. אני נמצא בקשר רציף עם השייח ואנחנו נמשיך לעבוד בתיאום כדי להתמודד בצורה מיטבית עם כל סוגייה שעלולה לעלות, ובמטרה לחזק את המרקם החברתי ותחושת השייכות והאהבה בין בני העם האחד".

 

 

 

רס"מ האיל סתאוי, בן 30 ממרר, הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, רמוס, אישה (ארין), הורים ושלושה אחים. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, סיפר בטקס האשכבה כי סתאוי לא היה אמור להיות בבוקר הפיגוע בהר הבית. "לא היית צריך להיות במשמרת בהר הבית, אבל החלפת חבר שהיה זקוק לעזרה. כזה היית, מתנדב לכל משימה".

 

 

רס"מ סתאוי שירת במשמר הגבול בשירותו הסדיר והתגייס בשנת 2012 לשירות קבע כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים, שם שירת עד נפילתו. מלבד בנו הקטן ואשתו, הוא הותיר הורים, וכן אח ואחות. שייח אסעיד סתאוי, בן דוד של האיל, אמר: "מה מועיל הסכסוך הזה? שווה שיישאר ילד בן שבועיים יתום? אני מקווה שאלה יהיו ההרוגים האחרונים בסכסוך הזה. שהמנהיגים יישבו ויפתרו את הבעיות. שכל עם יהיה במדינה שלו. די לשפיכות הדמים".

 

הוא סיפר כי האיל היה אדם שמח, אהוב וסייע לכל אדם. "השירות בירושלים מסוכן, זה ידוע, אבל הוא אהב לעזור לאנשים. כל האנשים שהיו בחברתו אהבו אותו ואת הצחוק שלו. הוא היה בנאדם שנתן אושר לכל מי שהכיר אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסגד שאליו הושלך רימון ההלם
מומלצים