שתף קטע נבחר

הפדיחות הגדולות בווטסאפ הכיתתי של ההורים

תמונה מביכה, צילום של תעודה, הודעה על הגננת וריב של ההורים. קבלו את הטעויות המביכות שקרו בקבוצות הווטסאפ של ההורים, וגם - מה הדרך הנכונה לצאת מהסיטואציה הלא נעימה?

 

 

אנחנו צמודים לטלפון, מקלידים הודעות בווטסאפ בעיניים עצומות ועושים בו זמנית כמה פעולות כדי להספיק הכול, ואז פתאום זה קורה - קולטים ששלחנו בטעות הודעה לבנאדם הלא נכון. לפעמים זו טעות קטנה ולא מזיקה אבל מה קורה אם ההודעה, התמונה או הסרטון נשלחים בטעות לווטסאפ הכיתתי של ההורים? כל המרואיינים בכתבה הסכימו לחשוף את מה שקרה בקבוצת שלהם בעילום שם וכולם ציינו שמדובר במבוכה שלא תמיד יודעים איך לצאת ממנה.

 

 ( )

"מנהלת הגן עוזבת את הגן, ובעיניי ובעיני לא מעט הורים זהו דבר חיובי למדי", מספרת כ'. "באחת הפעמים רציתי לכתוב לחברה כמה זה טוב שבעלת הגן עוזבת, ושלחתי את ההודעה בטעות לקבוצת הווטסאפ של הגן, שכוללת את ההורים ואת נשות הצוות. בהודעה היה כתוב: 'יהיה הרבה יותר טוב אחרי שהיא תעזוב. היא סתם מחממת את האווירה והיא לא ממש חכמה'. אף אחד לא הגיב לדברים, אבל בעלת הגן לא אמרה לי שלום מאז. ברגע ששלחתי את ההודעה הבנתי מה קרה אבל זה כבר היה מאוחר והחלטתי לא לכתוב כלום כי הטעות כבר נעשתה". 

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

 ( )

"פעם בעלי העביר בטעות בווטצאפ הכיתתי של ההורים תמונה 'חצי פורנוגרפית'. הוא רצה להעביר לחבר אחר ובטעות העביר לקבוצה. למזלי לא משהו מזעזע בטירוף, סתם ברמה שלא נעים", מספרת ד'. "אני כל הזמן עם הטלפון עליי וישר ראיתי והוא גם ישר קלט והתנצל. מזל שזאת הייתה תמונה עדינה יחסית".

 

מה היו התגובות?

"אני צחקתי בעיקר, אני רגילה לשטויות שלו. היו כמה ששלחו אייקונים צוחקים ולא היו תגובות קיצוניות".

 

 ( )

"בסוף השנה חבר של הבן שלי חזר ביחד איתו אלינו הביתה", מספרת ד'. "האימא של החבר הייתה בלחץ לראות את הציונים וביקשה שאשלח לה צילום של התעודה של בנה. בטעות שלחתי את הצילום בקבוצה של הכיתה ולא באופן אישי. האימא התקשרה זועמת ואני התנצלתי. עבר זמן עד שסלחה, מזל שהתעודה הייתה טובה.

 

"אחרי שכל ההורים ראו את התעודה של הילד, חלקם פנו למורה וכעסו למה על הילד הזה היא כתבה כך ועל הילדים שלהם לא. ניסינו למחוק את הצילום אבל לא הצלחנו".

 

קראו עוד:

- "רוצים להיות הורים, והפעם לתמיד"

- עודף מ-50: לבלות עם הילדים מבלי להתרושש

- מאיזה גיל כדאי ללמד ילדים שחייה?

 

 ( )

"היה ילד שבטעות שלח לקבוצת ההורים הודעה קולית ששומעים את ההורים שלו רבים", מספרת ש'. אחת האימהות התקשרה לאימא ואמרה לה, והיא התנצלה בפני כולם. זה הפך להיות נושא שיחה של ההורים עם המורה".

 

איך הילד הגיע לקבוצת ההורים?

"הילדים משחקים בטלפונים של ההורים כי אין לכולם טלפון (סיימו כיתה ג'), אז הם נכנסים וקוראים הודעות. לפעמים הם גם קוראים הודעות ומגיבים לדוגמה בנושא שיעורי בית".

 

 ( )

"היה לנו ערב העשרה להורים בגן עם הרצאה מרתקת", מספרת ח'. "אחת האימהות כתבה בקבוצה לאחר מכן - 'תודה על הערב'. בתגובה, אבא אחר שלח סרטון פורנו בצילום ביתי שהוא משתתף בו. אחרי שקלט מה קרה הוא ברח מהקבוצה. ההורים הגיבו בהלם ושתיקה. ניסו לעכל".

הרצאה מרתקת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הרצאה מרתקת(צילום: shutterstock)

 

 ( )

"אנשים כיום עושים כל הזמן עושים דברים במקביל", אומרת מיכל אופיר ויזל, פסיכולוגית קלינית במרכז ד"ר טל. "הקשב שלנו הוא מאוד קצר. אם בשנת 1945 הקשב היה 45 דקות, כיום הוא שמונה שניות. לכן כל הזמן טעויות כאלו גם קורות. רובנו עמוסים ומתעסקים עם הנייד תוך כדי שאנו עושים עוד דברים אחרים ולכן הסיכוי שטעויות כאלו יקרו הוא גבוה.

 

"בעבר לפני שהטכנולוגיה הזו הייתה קיימת טעויות כאלו היו נקודתיות. היום הכול מאוד מיידי ופומבי. לכל טעות כזאת ישנה הרבה יותר השפעה, הרבה יותר עדים, הכול מתועד והמבוכה גבוהה הרבה יותר".

 

איך צריך להגיב כשאנחנו נחשפים להודעה או תמונה בעייתית?

"דבר ראשון לא להמשיך ולהפיץ את זה הלאה. אם רוצים להגיב בדרך כלשהי עדיף לפנות לאותו אדם בפרטי ולא להמשיך דיון שפתוח לעיני כל. נסו לנהוג ברגישות ולשים את עצמכם במקומו. טעויות עלולות לקרות לכל אחד מאיתנו. אם אתם עשיתם טעות כדאי לפרסם הודעת התנצלות קצרה ולהמשיך הלאה. לכולנו כיום קשב קצר ובמהרה אנשים עוברים להתעסק בדבר הבא".

 

 ( )

"בעבר ילדים היו מביכים את הוריהם כאשר היו מגלים מה אימא חושבת על חברתה בחדרי חדרים. כיום ההורים עושים זאת עצמאית", אומרת פרופ' סוזי קגן מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה.

 

"טעויות פרוידיאניות בווטסאפ קורות לכל מי שמשתמש ברשתות חברתיות ואפליקציות מסרים. מדובר במבוכה שמאוד קשה להתכחש לה. זה גילוי של מחשבה או שיח אמיתי שכולנו משתדלים להסתירו".

 

מה כדאי לעשות במקרה של טעות לא נעימה?

"כשזה קורה אנשים רבים מנסים להסביר את בטעות בתירוצים שונים במקום להתנצל ולהפוך לזהירים יותר. ההמלצה שלי היא שאם כבר עשיתם פדיחה ושלחתם לקבוצה משהו שהתכוונתם לשלוח לחברה אחת, תתנצלו מיד על הטעות מכל הלב ואל תוסיפו תירוצים או צידוקים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הימנעו מתירוצים או צידוקים
צילום: shutterstock
מומלצים