שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אריה מליניאק
  מכבי ת"א והפועל ירושלים מחרטטות אותנו
  גל מקל אמר שלא יזוז סנטימטר מת"א? הצהובים והפועל ירושלים איימו בפרישה מהליגה? כמו שאומרים ביידיש: האט ער געזוגט

   

  צפו במסע"ת צלקראת היורובאסקט    (צילום: עוז מועלם)

  צפו במסע"ת צלקראת היורובאסקט    (צילום: עוז מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כשמישהו היה מלכלך על סבא שלי, הוא היה מחייך ואומר: האט ער געזוגט. בתרגום מיידיש: אז הוא אמר. האמת היא שסבא שלי נפטר לפני שנולדתי. מעולם לא דיברתי איתו, אבל אם כולם מחרטטים, גם לי מותר. האט ער געזוגט.

   


   

  הניסיון לימד אותי לא להתרגש ממה שאנשים אומרים. שהמעשים ידברו בשבילכם. Walk the talk. גל מקל, למשל, דחה הצעה לעבור לגראן קנאריה. הודיע שלא יזוז סנטימטר מת"א ויופיע לכל האימונים. שלשום, הפלא ופלא, גל "לא־אזוז־לשום־מקום" מקל הודיע שהוא שמח לשחק בליגה הכי טובה באירופה. איפה? בגראן קנאריה. ומה בנוגע לאיום? האט ער געזאגט.

   

  אמר שלא יעבור לגראן קנאריה, אז אמר (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  אמר שלא יעבור לגראן קנאריה, אז אמר(צילום: ראובן שוורץ)

   

  לפני יותר מעשור מכבי ת"א והפועל ירושלים איימו לפרוש מליגת העל בכדורסל אם לא ישונו שיטת הפיינל־פור וחוק הצעירים. מכבי ת"א אפילו נקטה בצעד חסר תקדים בעונת 2002/3, ושיחקה במקביל בליגה האדריאטית. ירושלים גם הצטרפה עם הזמן לדרישה של מכבי ת"א להגדיל את מספר הזרים.

   

  שלשום נקבעו כללי המשחק לשלוש העונות הבאות. מה נשתנה? לא הרבה. יו"ר המינהלת שמואל פרנקל נשאר בתפקיד, נציגי ציבור יצורפו לדירקטוריון, ושחקן זר לא יוכל לשנות סטטוס למתאזרח במהלך העונה. זהו.

   

  שמעון מזרחי. במכבי יודעים לאיים (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  שמעון מזרחי. במכבי יודעים לאיים(צילום: ראובן שוורץ)

   

  החוק הרוסי נשאר. חוק הצעירים בתוקף. חובה לרשום לכל משחק שחקן מתחת לגיל 22 ושחקן מתחת לגיל 25. לבני 27 יש כבר שני ילדים, בליגת העל בן 25 הוא "צעיר". לפחות שינו את השיטה? כלום.

   

  מי היה מאמין? שמעון מזרחי הצביע בעד פיינל־פור! ומה לגבי איומי פרישה? האט ער געזוגט! אז אמר.

   

  שיני בנים תקהינה

  מחקרים מראים ש־89 אחוזים מקרחון ימי נסתרים מתחת למים, שנאמר: קצה הקרחון. פרשת השבוע: איתי שגב. מעל לפני המים מתרחש מאבק בין יוסי שגב, אביו של איתי, שדואג לכיסוי הביטוחי של בנו, לבין איגוד הכדורסל שאמור לדאוג לביטוח השחקנים. הכיסוי בנבחרת האולימפית נמוך מזה של נבחרת ישראל, אבל באיגוד הכדורסל טענו שאותה פוליסה שמכסה שחקנים שיש להם חוזים גדולים מאיתי שגב צריכה לספק גם אותו.

   

  יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון בדק את הכיסוי והודיע לשחקנים שהם יכולים לשחק בראש שקט, אבל שגב האב לא רגוע. הפוליסה של מכבי ת"א לא מכסה אותו בנבחרות, וזכותו לראות את הפוליסה ולקבל כתב כיסוי אישי עם סכומי הביטוח.

   

  איתי שגב (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  איתי שגב(צילום: עוז מועלם)

   

  הערכה שלי: באיגוד, מהיכרותם את הנפשות הפועלות, חששו כנראה ש"גורמים המקורבים לשחקן" יהפכו את תנאי הפוליסה לדיון ציבורי, והסכימו שיוסי שגב יוכל לראות את הפוליסה אצל סוכן הביטוח. גם זה לא קרה. איתי שוחרר מכמה אימונים, הופיע לאימון אחד של הנבחרת האולימפית, ולטענת האיגוד עשה דין לעצמו והפסיק להופיע.

   

  החלק המעניין מוסתר בחלק הקרחון שאינו גלוי. יוסי שגב ביקש לפני מספר חודשים הבהרות מ"קברניטי הנבחרת" לגבי התוכניות שלהם לגבי איתי. הוא לא הסתיר את רצונו שהשחקן יקדיש את הפגרה לאימונים אישיים, ואפילו שכר מאמן בכספו.

   

  לא הסתיר את רצונותיו האמיתיים (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  לא הסתיר את רצונותיו האמיתיים(צילום: עוז מועלם)

   

  נראה לכם שפיני גרשון יציג לכל הורה בנבחרות השונות מה התוכניות לגבי הבן שלו? יופיע השחקן לאימונים כמו כולם, והמאמן יהיה זה שיחליט מתי וכמה הוא ישחק או ישוחרר. באיגוד עשו אחד ועוד אחד, ופירשו את התנהלותו של איתי שגב והחפירות של שגב האב כמבוא להשתמטות.

   

  נכון שאפשר היה לוותר על הודעת ההשעיה שהוציא האיגוד מבלי שייערך לאיתי שימוע, אבל מי שהשמיע איומים בתביעת לשון הרע על השיימינג שנעשה לבנו, הוא שהפך עניין זוטא לשיימינג. איתי עלול להיות זה שייכווה מהמדורה שאביו מבטיח להבעיר, על עניין שאפשר לסגור בשיחת טלפון.

   

  שנאמר: אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה.

   

  מאבק סודי

  כשיורדים לחלקו הנסתר של הקרחון, מגלים ששגב לא לבד. בין מכבי ת"א לבין נבחרת ישראל יש מסורת רבת שנים של עימותים. מכבי ת"א מוחה כששחקנים שלה לא מוזמנים לנבחרת, ומצד שני היא תוקעת מקלות בגלגלי הנבחרת כשהשחקנים צריכים להתייצב לאימונים. יש אינספור סיפורים על שחקני מכבי ת"א שלא שוחררו לאימוני הנבחרת, או שהגיעו למחנות האימון בנבחרות מפורקים אחרי אימוני כושר מיותרים. לאחרונה נוספו למערכת היחסים הטעונה גם מטענים אישיים, בין "דמויות מפתח" באיגוד לבין האנשים הקובעים במכבי ת"א.

   

  באופן טבעי עלו באיגוד הכדורסל חשדות, שמעבר לטיעונים של שגב מישהו דואג לתדלק את המדורה מאחורי הקלעים. מכבי ת"א הודיעה שמדובר בעניין טכני, אבל מאחורי כל עניין "טכני" עומדים אנשים.

   

  תמיד יש בעיות עם שחקני מכבי (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  תמיד יש בעיות עם שחקני מכבי(צילום: ראובן שוורץ)

   

  אל תופתעו אם סבב נוסף של תקלות ייפתח בקרוב, כאשר חוג "אוהדי" פיני גרשון במכבי ת"א יתלונן שכרם משעור וג'ייק כהן מוזמנים לאימוני הנבחרת למרות שסיכוייהם להיכלל בסגל הסופי נמוכים. ואילו חוג "אוהדי" ניקולה וויצ'יץ' באיגוד הכדורסל חושד שהמנהל המקצועי של מכבי ת"א יעשה הכל בשביל שהנבחרת תיכשל.

   

  הייתי בסרט הזה לפני שלושים שנה. מכיר בעל פה את הטקסט. חלק מהגיבורים עדיין על הסט.

   

  מי ימצמץ ראשון?

  מעבר לעניינים האישיים של שגב, ולמערכת היחסים העכורה שבין גרשון לוויצ'יץ' ובין ארז אדלשטיין לדייויד פדרמן שקיבל "החלטה קלה" לפטר אותו, מכבי ת"א חברה ביורוליג ואיגוד הכדורסל בפיב"א. שני הגופים חידשו את מאבק השליטה בכדורסל האירופי, כאשר פיב"א שולטת בלו"ז הנבחרות, ויול"ב מנהלת את היורוליג והיורוקאפ.

   

  פיני גרשון. ימצמץ ראשון? (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  פיני גרשון. ימצמץ ראשון?(צילום: עוז מועלם)

   

  היורוליג קמה בשל מחדלי פיב"א, אבל האחרונה עוד לא נרגעה מאובדן גביע אירופה. רוב האירופיים הבכירים שמשחקים ביורוליג הם שחקני נבחרות. הארגונים נזהרו לא לדרוך זה על אצבעותיו של זה. הנבחרות שיחקו בפגרות, היורוליג התאים את עצמו.

   

  פיב"א הוא ארגון כושל בהשוואה לכל התאחדויות הספורט הבינלאומיות, אבל מישהו שם החליט לעשות שריר. אולי זה קרה בתגובה לליגת 30 המחזורים שבנתה היורוליג, אולי העיתוי הוא מקרי. משחקי הנבחרות פוזרו לאורך כל השנה. היורוליג התיישר תחילה לפי מועדי פיב"א, ואז שינה את דעתו. כולם מחכים לראות מה יקרה בנובמבר ובפברואר, כשמשחקי הנבחרות יתנגשו במשחקי היורוליג. מי ימצמץ ראשון ויזיז משחקים? האם שחקנים שתקועים בתווך ייענשו על אי־הופעה?

   

  הסיפור של איתי שגב הוא ההקדמה לפתיחה של המבוא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים