שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ליצמן: חדרי העישון יבוטלו; הטבק לגלגול יתייקר

  יעקב ליצמן הודיע היום בוועדת הבריאות של הכנסת כי יאסור עישון במקומות בהם נערכים אירועים פומביים, בבתי חולים ובמרפאות, ובכל מקום המשמש לפעילות גופנית או מקומות ציבוריים המיועדים לילדים. בנוסף, יוטלו קנסות על העוברים על החוק. האגודה למלחמה בסרטן: "יש לקבוע לוחות זמנים לביצוע ולדאוג ליישום החלטות הממשלה"

    

   

  בדיוק ביום בו מתפרסם דו"ח ארגון הבריאות העולמי על העישון בעולם, ממנו עולה תמונה מדאיגה כי ישראל לא עושה מספיק להפסקת העישון, מודיע שר הבריאות יעקב ליצמן, בוועדת הבריאות של הכנסת כי הוא מתכוון להוביל הגבלות נוספות על עישון בישראל.

   

  בין ההגבלות הצפויות: איסור עישון במקומות בהם נערכים אירועים והופעות תחת כיפת השמיים – דוגמת אצטדיונים. כמו כן ייאסר עישון בכל מקום במתחם של בית חולים או מרפאה. כיום, אסור הוא רק לעשן במרחק של 10 מטרים מפתח המבנה. על פי התיקון החדש יוגדרו בבתי החולים והמרפאות אזורי עישון מוגדרים ומרוחקים.

   

  שר הבריאות אמר היום (ד') בוועדה כי ייאסר עישון גם במקומות המשמשים לפעילות גופנית או לספורט, באזור הכניסה של גן ילדים, בגני שעשועים ציבוריים המיועדים לילדים, באזור הכניסות והיציאות למשרד הממשלתי ובטווח של 10 מטרים מהכניסות והיציאות. בנוסף יתווסף איסור עישון בחניון ציבורי מקורה ובגני חיות.

   

  החרפת המגבלות על העישון בישראל. הודעת שר הבריאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החרפת המגבלות על העישון בישראל. הודעת שר הבריאות(צילום: shutterstock)

   

  ביטול מוחלט של חדרי העישון

  בנוסף, מגבש ליצמן צו שיכלול איסור מוחלט של חדרי עישון במקומות שבהם העישון אסור היום אך קיימת אפשרות להקצאת אזור או חדר עישון, כמו אולם קולנוע, תיאטרון, ספרייה, מוסד להשכלה גבוהה, תחנה מרכזית, תחנת רכבת, מסעדות ובתי קפה, אצטדיון, סניף בנק או סניף דואר, מקומות עבודה, קניון ואולם שמחות.

   

  שר הבריאות הודיע גם שהוא מתכוון להגיש בקרוב הצעת חוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי הטבק: כל פרסום של מוצר טבק יחייב את מפרסם המודעה לממן ולפרסם מודעה נגדית באותו היקף, בנוסח שיקבע על ידי משרד הבריאות.

   

  הוראה זו תהיה תקפה בעיתונות המודפסת ובאינטרנט; גודל האזהרה המופיע בפרסום יגדל ל-20% משטח הפרסומת; ייאסר ייצור ושיווק של מוצרי מזון או צעצועים הדומים למוצר טבק; ייאסר על החברות לחלק מוצרי טבק ללא תמורה או בעבור הצטרפות לרשימת דיוור וכדומה וחברות הטבק יחויבו לדווח לשר הבריאות על תכולתם של מצרי הטבק ורעילותם של מרכיבים.

   

  שר הבריאות הודיע עוד שיוגדלו הקנסות על מי שיעבור על חוק העישון ויוסמכו מפקחים בבתי חולים ממשלתיים נוספים, לאכיפת הגבלות העישון. ליצמן הודיע שתבחן הקמת יחידה של מספר מפקחים נוספים במשרד לאכיפת החוקים.

   

  הוא אמר בוועדה כי הוא תומך בתיקון עיוות המיסוי של הטבק לגלגול וכן תומך בהעלאה נוספת של המס על כלל מוצרי הטבק ושמשרד הבריאות ייצא למכרז תוך 3 חודשים להקמת קו גמילה לאומי. 

   

  תגובות אוהדות במערכת הבריאות

  הודעתו של ליצמן גררה תגובות אוהדות מצד גורמים במערכת הבריאות.  מהאיגוד הקרדיולוגי בישראל נמסר כי: "כרופאים המתמודדים מדי יום עם ההשלכות ההרסניות של מחלות לב הנגרמות מעישון, אנו מברכים על תוכניתו של שר הבריאות ליצמן. בכל שנה מתים בישראל 8,000 בני אדם כתוצאה מנזקי העישון, וכל מהלך לצמצום מספר המעשנים - בתקווה שאכן ייצא אל הפועל - פירושו הצלת חיי אדם הלכה למעשה".

   

  האגודה למלחמה בסרטן מברכת על ההבטחות שניתנו היום בוועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת. לדבריהם, יש לקבוע לוחות זמנים לביצוע ולדאוג ליישום החלטות הממשלה שניתנו כבר ב-2005 ואושרו בתוכנית לאומית מיוחדת ב-2011. "יש לקדם בדחיפות את הצעדים המוכחים והיעילים למלחמה בנגע הטבק הממכר והממית ובראשם העלאת מיסוי ואיסור גורף של פרסום ושיווק".

   

  איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מברך על ההבטחות שניתנו היום בכנסת על ידי שר הבריאות בנושא המאבק בטבק, שהורג 8,000 ישראלים בשנה. נעקוב ונקווה שההבטחות תמומשנה תוך זמן קצר. "יחד עם זאת ההבטחות לצעדים מוגבלים אינן מספקות ולא ישיגו את ההגנה הנדרשת על בריאות הציבור בישראל.

   

  "יש לקדם בדחיפות את הצעדים המוכחים והיעילים למלחמה בנגע הטבק הממכר והממית, כמקובל בעולם ובהתאם לאמנה הבינלאומית לפיקוח על הטבק אותה אישרה ישראל, ובראשם העלאת מיסוי ואיסור גורף של פרסום ושיווק לרבות על חפיסות הסיגריות".


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  ליצמן. יקדם הגבלות על העישון בישראל
  צילום: עמית שאבי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים