שתף קטע נבחר

משבר הר הבית: למצוא נוסחת פשרה ולמנוע הסלמה

הצהרה בשיתוף כמה מדינות, כולל ירדן והווקף, שלא תזכיר במפורש את ריבונותה של ישראל על הר הבית אך מכירה בזכותה ובחובתה לקיים בו את הסדר והביטחון וחופש הפולחן - תשמור על הכבוד הלאומי. הקביעה שיינקטו אמצעי ביטחון חדשים אחרים תייצר את ההרתעה

"כבוד לאומי" ו"הרתעה" הן לא מילים ריקות מתוכן. במקרים מסוימים כדי להשיג אותן או כדי לשמר אותן צריך להילחם ואף להיות מוכנים לקורבנות בנפש. אבל המגנומטרים שהוצבו בהר הבית, ושאולי עוד יוצבו בשערים נוספים של הר הבית, אינם נופלים בקטגוריה שראוי למסור עליה את הנפש.

 

זכותה וחובתה של ישראל לשמור על הביטחון הפיזי בהר הבית, ומכוח זכותה היא רשאית להציב את המגנומטרים. עם זאת, צריך לזכור כל הזמן שהצבתם אינה הפגנת ריבונות אלא אמצעי שננקט כדי לספק ביטחון. אם כדי לספק את הביטחון הזה ייהרגו פלסטינים וישראלים כתוצאה מהמהומות שיפרצו, אז יש לשקול אמצעים אחרים ויש לשקול פשרה שתמנע פגיעה חמורה בכבוד הלאומי של ישראל וגם בהרתעה.

 

צריך לזכור גם שעל כף המאזניים לא מונחות רק הפרות סדר מקומיות שעלולות להסלים בין פלסטינים וערבים אזרחי ישראל לבין כוחות הביטחון הישראליים. מדובר כאן בהר הבית, ומהומות שילכו ויסלימו ויעברו לנשק חם - עלולות להצית תבערה גם בירדן וגם בשטחי הרשות הפלסטינית וגם במדינות אחרות כמו ערב הסעודית ומצרים, שעימן יש לנו יחסי ידידות ושיתוף פעולה. 

 

 

המגנומטרים. "לא יעילים בכמות גדולה של אנשים" (צילום: מתי עמר/TPS) (צילום: מתי עמר/TPS)
המגנומטרים. "לא יעילים בכמות גדולה של אנשים"(צילום: מתי עמר/TPS)

צריך לזכור גם שהתנגשויות שהר הבית במרכזן, בין כוחות הביטחון הישראליים לבין הפלסטינים הירושלמים וערביי ישראל, גרמו לאירועים קטלניים, החל מקרבות מנהרות הכותל, עבור לאינתיפאדה השנייה, שפרצה בין השאר כי אריאל שרון החליט לעלות להר הבית, ועד אינתיפאדת הבודדים שפרצה בספטמבר 2015 עקב התלהטות הרוחות סביב הכרזות פוליטיות על הצורך לעלות להר הבית ולבנות את המקדש. כלומר, אין ספק שאם מחר לקראת תפילות יום שישי יישאר המצב בעינו כפי שהוא היום, אנחנו עומדים לפני הסלמה אלימה נוספת בקנה מידה גדול שיהיו לה גם אבידות בנפש.

 

לנוכח האפשרות הזו צריך לעשות מאמץ עיקרי כדי למצוא נוסחת פשרה שתמנע התפרצויות אלימות בתפילות יום שישי מחר. הנוסחה הזו צריכה להתבסס בעיקר על אמצעים דיפלומטיים ועל ניסוח יצירתי. לכן, הפשרה תכלול הכרזה עוד הערב של מנהיגי ירדן וסעודיה ואולי גם של מנהיגים ערבים אחרים ושל ארה"ב - הכרזה שמגנה ללא הסתייגות את פיגוע הטרור שביצעו מוסלמים בהר הבית. 

התפרעויות שהתרחשו השבוע סביב הר הבית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התפרעויות שהתרחשו השבוע סביב הר הבית(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

המרכיב הנוסף בהצהרה יהיה הכרה בזכותה ובחובתה של מדינת ישראל לשמור על הביטחון בהר הבית ובה בשעה על חופש הפולחן הדתי לכל בני הדתות במקום. גם ישראל תהיה שותפה להצהרה הזאת והיא תכריז שלנוכח בקשת מדינות ערב וארה"ב (ואולי גם רוסיה ומדינות האיחוד האירופי) היא משעה את אמצעי הביטחון שהיא נקטה בהר הבית בעקבות הפיגוע בשבוע שעבר ומוכנה להיכנס למשא ומתן מיידי עם ירדן ועם הווקף הירושלמי על אמצעי ביטחון אחרים.

 

ברקע הצהרה זו של ישראל, צריכה להיות הסכמה בין ישראל, ירדן, והווקף ואולי גם שליטי סעודיה, על אמצעי ביטחון שיינקטו בהר בהסכמה בין כל הגורמים. חייבת להיות הסכמה שלא תפורסם בין ישראל לירדן, שבניגוד לפעם הקודמת שבה ירדן התחייבה להסכים להצבת מצלמות בהר הבית בתיווכו של שר החוץ האמריקני לשעבר ג'ון קרי, הפעם ירדן לא תירתע מלחצי הווקף וביחד הם יגיעו תוך זמן קצר לאמצעי ביטחון חלופיים.

המלך עבדאללה ונתניהו. נדרשות גם הסכמות סמויות (צילום: AP, AFP) (צילום: AP, AFP)
המלך עבדאללה ונתניהו. נדרשות גם הסכמות סמויות(צילום: AP, AFP)

ייתכן מאוד גם שהצהרה כזאת חייבת לכלול הודעה שישראל והמדינות החתומות על ההודעה מסכימות בעיקרון לאמצעים כמו אלה הנקוטים במקומות הקדושים במדינות האיסלאמיות, מבלי להצביע דווקא על האמצעים הנהוגים במכה או במקומות אחרים. עצם האמירה שמדובר באמצעים שכבר נקטו בהם כדי להבטיח את שלומם של מתפללים מוסלמים ובמקומות קדושים לאיסלם - נותנת להם לגיטימציה. כאמור, ההצהרה הזאת שאמנם אינה מזכירה במפורש את ריבונותה של ישראל על הר הבית, אך מכירה בזכותה וחובתה של ישראל לקיים בו את הסדר והביטחון וחופש הפולחן, היא שתשמור על הכבוד הלאומי והקביעה שיינקטו אמצעי ביטחון חדשים אחרים בהר הבית תייצר את ההרתעה.

 

לכל המדינות במחנה המוסלמי-סוני המתון, חוץ מקטאר, יש אינטרס מובהק למנוע התלקחות מחר על הר הבית. התלקחות כזו מאיימת על משטרי מדינות המפרץ, ירדן וגם על אבו מאזן. לכן לכל המדינות באזור וגם לארה"ב יש עניין לתת יד להצהרה משותפת שתמנע התלקחות, וזו הזדמנות של ישראל להוציא מירדן ומהווקף כמה ויתורים.

 

לתפיסתי, המגנומטרים אינם מועילים כשמדובר בעשרות אלפי מתפללים שבאים תוך שעות ספורות וצובאים על שערי הר הבית. בלתי אפשרי לסנן את כולם במגנומטרים, ועצם הלחץ שעלול להיווצר מחר בשעות החום עלול לגרום להתלקחות אלימה מאוד. השעיית גלאי המתכת לפיכך היא גם אינטרס ישראלי ובלבד שהיא תקבל גיבוי והכרה בכך שישראל היא זאת שאחראית על המקום ושומרת עליו, בשיתוף פעולה כמובן עם ירדן ועם הווקף. הפשרה הדיפלומטית הזאת לא תהיה כניעה, כפי שיטענו גורמים מסוימים, אלא מעשה חכם שמאפשר לנו לשמר את החיוני בעינינו בהר הבית בלי שפיכות דמים ידועה מראש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
מגמנומטר שהוצב בכניסה להר הבית
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים