שתף קטע נבחר

שני הרוגים פלסטינים בעימותים במזרח ירושלים

התנגשויות אחרי תפילות יום השישי: הפלסטינים הודיעו כי נער פלסטיני בן 17 נהרג בעימותים בראס אל-עמוד, לדבריהם מירי, וכי פלסטיני נוסף נהרג בא-טור. המשטרה: "הייתה סכנת חיים". עימותים נרשמו בכמה מוקדים בירושלים, בהם ואדי ג'וז. ארבעה שוטרים נפצעו. אלפי פלסטינים בהפרות סדר בגדה

 

 

שני פלסטינים נהרגו אחר הצהריים (יום ו') בעימותים במזרח ירושלים אחרי תפילות יום השישי: משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מוחמד שרף, נער בן 17, נהרג בעימותים בראס אל-עמוד, ושעה קלה אחר כך מסרו הפלסטינים כי מוחמד חסן אבו רנאם, צעיר בשנות ה-20 לחייו, נהרג בעימותים בא-טור. מהמשטרה נמסר כי במהלך הפרות הסדר בא-טור נורו זיקוקים לעבר הכוחות באופן שסיכן את חייהם.

 

גורמים פלסטיניים טענו כי הנער שנהרג בראס אל-עמוד נורה בידי "מתנחל", אבל הנסיבות עדיין אינן ברורות. זמן קצר אחרי מותו יצאה לדרך הלווייתו של הנער. באירוע שבו הוא נהרג נפצע עוד פלסטיני. פלסטינים הבריחו מבית החולים את גופתו של אבו רנאם, ההרוג ב א-טור, מחשש שהמשטרה תיקח אותה וזמן קצר לאחר מכן החל מסע ההלוויה שלו.

 

הפלסטינים שנהרגו במהומות: מוחמד חסן אבו רנאם (מימין) ומוחמד שרף ()
הפלסטינים שנהרגו במהומות: מוחמד חסן אבו רנאם (מימין) ומוחמד שרף

 

המהומות בראס אל עמוד. גז מדמיע לעבר מתפללים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המהומות בראס אל עמוד. גז מדמיע לעבר מתפללים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

למרות החשש הגדול מהתפרעויות בגלל התקנת המגנומטרים בהר הבית, אחרי התפילות נרשמו עימותים מצומצמים יחסית. מי שפיקד על האירועים בירושלים היה ניצב יורם הלוי, מפקד המחוז בבירה. נראה כי להיערכות המשטרה חלק משמעותי מאוד בכך שהאירועים בצהריים לא יצאו משליטה.

 

הפרות הסדר שבכל זאת אירעו בירושלים נרשמו בצלאח א-דין, ראס אל-עמוד, א-טור, רוקפלר ועוטף ירושלים. ארבעה שוטרים נפצעו במהלכן מאבנים ומזיקוקים שיידו המתפרעים. פלסטינים שהתפרעו השליכו גם בקבוקי תבערה וחפצים לעבר הכוחות, והם פוזרו בעזרת אמצעים לפיזור הפגנות.

 

בוואדי ג'וז, הסמוך לשער האריות, הבעירו מפגינים פחי אשפה והמשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות, בהם בזרנוקי מים. בראס אל-עמוד השתמשו כוחות הביטחון בגז מדמיע כדי לפזר את ההמונים. בסביבות 14:45 הוסרו כל המחסומים שהוקמו על-ידי המשטרה לקראת התפילות. במשטרה ציינו כי החל משעות הבוקר נכנסו להר הבית עשרות מתפללים, שם קיימו את תפילת הצהריים.

 

פצוע במהומות בוואדי ג'וז עם סיום התפילה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
פצוע במהומות בוואדי ג'וז עם סיום התפילה(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

 

המתיחות באזור הורגשה היטב כבר בשעות הבוקר. סמוך לשער יפו פרצו עימותים קלים בין מתפללים לבין כוחות הביטחון, אולם השוטרים פיזרו לאחר זמן קצר את ההתקהלות. בצאלח א-דין שבקרבת שער שכם נוצרה התלהמות בעקבות הגעתם של אישי ציבור אשר שילהבו את המתגודדים במקום, ואלו ניסו לפרוץ את המחסום המשטרתי ויידו אבנים לעבר הכוחות. מהמשטרה נמסר כי הכוח השיב את הסדר על כנו תוך פיזור פורעי החוק. במקביל, בשכונת ואדי ג'וז הסמוכה לשער האריות נאספו כ-3,000 מתפללים והמונים התייצבו גם באזור סולטאן סולימאן, במבואות שער שכם.

 

במוקדים שונים ביהודה ושומרון, לעומת זאת, נרשמו הפרות סדר שבהן התפרעו אלפי פלסטינים. המוקדים העיקריים היו חסם שוטר שבחברון ומחסום קלנדיה, צפונית לירושלים. הפרות סדר בהיקפים של עשרות עד מאות מתפרעים פלסטינים נרשמו גם בכפר קדום שבשומרון, בנעלין ובסינג'יל צפונית לרמאללה, בקבר רחל בבית לחם, בכפרים בית אומר ובתקוע הערבית שבגוש עציון. בהפרת הסדר בתקוע נפגעו שני כלי רכב ישראליים מידויי אבנים ונפגעת חרדה טופה במקום.

 

 

עימותים בראס אל עמוד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עימותים בראס אל עמוד(צילום: אלכס קולומויסקי)

העימותים בירושלים, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
העימותים בירושלים, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

לפני התפילות התכנסו ראשי הווקף ובכירי דת מוסלמים במזרח ירושלים כדי לדון בנעשה. "נמשיך להתפלל מחוץ למסגד אל אקצה כל עוד מוצבים המגנומטרים בשעריו", אמר המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין.

 

לאחר שאתמול הוחלט בצה"ל על השארת חמישה גדודים בכוננות מחשש למהומות בשטחים, הוחלט אחה"צ להמשיך עם עתודת הכוננות באופן חלקי - ולשחרר שני גדודים.

 

 

העימותים ביהודה ושומרון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העימותים ביהודה ושומרון(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

התפילה בשער האריות (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
התפילה בשער האריות(צילום: אלכס קולומויסקי)

מתפללים בראס אל עמוד, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מתפללים בראס אל עמוד, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

תפילה המונית ברחוב צלאח א-דין ()
תפילה המונית ברחוב צלאח א-דין

עשרות מתפללים עברו במגנומטרים ונכנסו להר הבית ()
עשרות מתפללים עברו במגנומטרים ונכנסו להר הבית

 

לפנות בוקר הוחלט להשאיר את המגנומטרים בהר הבית. ההחלטה התקבלה לאחר דיון לילי בקבינט המדיני-ביטחוני, שהחליט להותיר למשטרה את הבחירה בנוגע להסרתם. עם זאת, במשטרת ירושלים אומרים כי הדרג המדיני יהיה זה שיחליט אם להסיר אותם.


פורסם לראשונה 21/07/2017 13:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
העימותים בירושלים, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים