שתף קטע נבחר

בקבוקי תבערה בירושלים. מצרים לישראל: די לאלימות

חשש מהתחדשות המהומות בירושלים: בעיסאווייה נזרקו בקבוקי תבערה, בא-טור חסמו פלסטינים כביש, ובשועפט יידו פלסטינים אבנים על כוחות הביטחון. קודם לכן נהרגו 3 פלסטינים בעימותים עם שוטרים. משרד החוץ בקהיר מאשים את ישראל בשימוש מופרז בכוח נגד "פלסטינים חפים מפשע"

הכוננות הגדולה באזור ירושלים נמשכת הערב (יום ו') מחשש להתחדשות המהומות. סביב תפילת הערב המוסלמית דיווחה המשטרה על התפרעויות של פלסטינים בכמה מוקדים.

 

בצומת המצודה הושלכו הערב מכיוון עיסאווייה בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון, יודו לעברם אבנים ונורו עליהם זיקוקים. לא היו נזק או נפגעים, והמתפרעים פוזרו באמצעים לפיזור הפגנות. בא-טור החלו עשרות רעולי פנים לחסום כביש, ובמעבר שועפט יידו עשרות פלסטינים אבנים ובקבוקי תבערה על כוחות הביטחון. גם שם לא היו נזק או נפגעים, והכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. 

בינתיים, משרד החוץ של מצרים פרסם הערב הודעה שבה קרא לישראל "להעדיף את קול ההיגיון, כדי למנוע היגררות לתוך ביצה מסוכנת שיהיה קשה לצאת ממנה ושעלולה לחסל את המאמצים שנעשים כדי לעודד את ישראל והפלסטינים לחדש את המשא ומתן ביניהם".

 

בהודעתו דרש משרד החוץ המצרי מישראל להפסיק מיד את "האלימות וההסלמה הביטחונית נגד הפלסטינים בירושלים ובמסגד אל-אקצה", והביע דאגה מכך שפלסטינים נהרגו ונפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון. הוא כינה את הנפגעים "פלסטינים חפים מפשע" וטען כי הופעל נגדם "כוח מופרז".

העימותים היום בירושלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העימותים היום בירושלים(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קהיר הדגישה עוד כי על ישראל לכבד את קדושת המקומות הדתיים ואת זכות הפלסטינים לקיים את הפולחן הדתי שלהם בחופש ובביטחון, "ללא צעדים או הגבלות המלבים את הזעם בקרב בני העם הפלסטיני והאומה האיסלאמית בכללותה".

 

שלושה פלסטינים נהרגו אחר הצהריים בעימותים עם כוחות הביטחון: מוחמד שרף, נער בן 17, בעימותים בראס אל-עמוד; מוחמד אבו ראנם, בשנות ה-20 לחייו, נהרג בעימותים באבו טור; ומוחמד לאפי, בן 18, נהרג באבו דיס. המשטרה מסרה כי בהפרות הסדר באבו טור שבהן נהרג אבו ראנם ירו פלסטינים זיקוקים לעבר כוחות הביטחון וסיכנו את חייהם של אנשי הביטחון הישראלים. אביו של אבו ראנם אמר בסוכת האבלים שהוקמה לכבודו אמר כי הוא מקווה שאחיו ואחיותיו של הצעיר ילכו בדרכו, ואף הביע רצון להיות בעצמו "שהיד למען אל-אקצה".

 

במערכת הביטחון הייתה דריכות רבה לקראת תפילות יום השישי בשל החשש מהתפרעויות על רקע התקנת המגנומטרים בהר הבית - התקנה שנעשתה בעקבות רצח השוטרים בפיגוע שם ביום שישי שעבר. לפנות בוקר הוחלט להותיר את המגנומטרים על כנם: הקבינט המדיני-ביטחוני החליט בדיון לילי שהמשטרה היא שתקבע אם להסירם, אבל במשטרת ירושלים אמרו כי הדרג המדיני הוא זה שיקבל החלטה בנושא.

 

לאחר התפילות בצהריים נרשמו עימותים בכמה מוקדים באזור ירושלים, בהם צלאח א-דין, ראס אל-עמוד, א-טור, רוקפלר ועוטף ירושלים. ארבעה שוטרים נפצעו במהלך המהומות מאבנים ומזיקוקים שיידו המתפרעים. פלסטינים שהתפרעו השליכו גם בקבוקי תבערה וחפצים לעבר הכוחות, והם פוזרו באמצעים לפיזור הפגנות.


 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההרוגים הפלסטינים, מימין לשמאל: מוחמד אבו ראנם, מוחמד שרף ומוחמד לאפי ()
ההרוגים הפלסטינים, מימין לשמאל: מוחמד אבו ראנם, מוחמד שרף ומוחמד לאפי

בוואדי ג'וז, הסמוך לשער האריות, הבעירו מפגינים פחי אשפה, והמשטרה השתמשה בין השאר בזרנוקי מים כדי לפזרם. בראס אל-עמוד השתמשו כוחות הביטחון בגז מדמיע. בסביבות 14:45 הוסרו כל המחסומים שהוקמו על-ידי המשטרה לקראת התפילות.

 

גם במוקדים שונים ביהודה ושומרון נרשמו הפרות סדר, ובהן התפרעו אלפי פלסטינים. המוקדים העיקריים היו חסם שוטר שבחברון ומחסום קלנדיה, צפונית לירושלים. הפרות סדר בהיקפים של עשרות עד מאות מתפרעים פלסטינים נרשמו גם בכפר קדום שבשומרון, בנעלין ובסינג'יל שמצפון לרמאללה, בקבר רחל שבבית לחם, בכפרים בית אומר ובתקוע הערבית שבגוש עציון. בהפרת הסדר בתקוע נפגעו שני כלי רכב ישראליים מידויי אבנים, ונפגעת חרדה טופלה במקום.

 

במהלך הפרות הסדר ביו"ש עצרו צה"ל ומג"ב 17 בני אדם. הפרות סדר של עשרות פלסטינים אירעו גם בכמה מוקדים בגבול רצועת עזה, והמשתתפים בהן הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל. כוח צה"ל ירה לעבר מסיתים מרכזיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המהומות בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים