שתף קטע נבחר

גלנט מתנגד למגנומטרים ומציע מעצרים מנהליים

השר חבר הקבינט הסביר כי הגלאים בכניסה להר הבית הפכו לכלי ניגוח בידי הפלסטינים וממילא לא יכולים לסייע בבדיקה ביטחונית של עשרות אלפי מתפללים בטווח זמן קצר. הוא קרא לעצור מנהלית את ראשי המסיתים, בהם ראאד סלאח

 

 
שר הבינוי וחבר הקבינט יואב גלנט, שהצביע נגד ההצעה להציב מגנומטרים בכניסה להר הבית, אמר הבוקר (יום א') באולפן ynet כי השימוש בהם משרת את הפלסטינים. עם זאת, הוא הדגיש כי לקבינט יש אחריות קולקטיבית "ואני חלק ממנו. נמצא את הדרך לתת פיתרון נכון לנושא הביטחון בהר הבית".
 
מעט אחר כך, במהלך ישיבת הממשלה גלנט לעצור במעצרים מנהליים את כל ראשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ובראשם השייח ראאד סלאח, לפחות עד שיירגע גל האלימות הנוכחי, כדי שלא יסיתו.

 

בראיון גלנט הביע תנחומים למשפחת סלמון: "זה אירוע נורא וקשה, ראיתי דברים כאלה לצערי מקרוב, אלו מחזות זוועה. אנחנו את הדבר הזה לא נאפשר. נמשיך להגן על עצמנו ונמצא את הדרך על מנת להילחם בסיטואציות האלה".

 

הוא הסביר מדוע התנגד להצבת הגלאים: "כל עוד התהליך הוא שלא נכנסים להר הבית, השימוש במגנומטר ככלי משרת את הצד השני. לכן בסופו של עניין תמצא הדרך לפיתרון טוב יותר שיהיה כרוך במודיעין, במצלמות, בבדיקות אקראיות, בדברים אחרים, אבל יאפשר את הזרימה ואני מקווה שהוא יחזיר את השקט.

מגנומטרים בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מגנומטרים בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

נצרת: הפגנת תמיכה בפלסטינים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
נצרת: הפגנת תמיכה בפלסטינים(צילום: אביהו שפירא)
 

"הבידוק במגנומטרים לא יצלח משתי סיבות. הראשונה - כי הצד השני לוקח את הדבר הנכון והחיובי הזה של אמצעי ביטחוני שננקט בכל מקום, מגרשי כדורגל, מסגדים וקניונים, ומשתמש בו כדי לנגח את המערכת הישראלית. זה דבר בעייתי והם משתמשים בזה על מנת לטעון את השטח בפוטנציאל טרוריסטי של כאלה שרוצים להכנס להר הבית והם מונעים אותם דרך אמירות והתוצאה היא שאנחנו עלולים לקבל התפרצויות מסוגים שונים במקומות שונים.

 

"הדבר השני - המגנומטרים לא יכולים לעבוד בשום פנים ואופן מבחינת הספיקה, כלומר אי אפשר להעביר עשרות אלפי אנשים, בעיקר כאלה שלא מעוניינים ומעוררים פרובוקציות, דרך שערים בלוח זמנים סביר שיאפשר כניסה לתפילה, מה גם שהרחובות שמובילים להר הבית משופעים בחנויות. הדבר הזה לא עובד. הייתי מפקד אוגדת עזה לפני 20 שנה, הוצאנו 25 אלף פועלים כל בוקר דרך שערים ודרך בידוקים. התהליך לקח ארבע שעות וכולם רצו לשתף פעולה ובשיאו היה לחץ עצום תמיד. פה מדובר על מספרים יותר גדולים באמצע היום, בחום, עם תנאים בעייתיים. אי אפשר לעשות את זה. זו היתה הסיבה שהתנגדתי ואני מניח שבסופו של ענין התהליך יהיה כדעתי".

 

גלנט הסביר כי האחריות על הביטחון בהר הבית ובירושלים מבחינה פיזית מוטלת על משטרת ישראל, אך קראיית הביטחון הכוללת מוטלת על צה"ל ועל השב"כ. "בהקשר הזה אני חושב ששגינו פה". הוא ציין עוד כי "גופי הביטחון של ישראל, שב"כ, צה"ל, אגף המודיעין, עושים עבודה בלתי רגילה, הציבור לא מודע ל-99 אחוז מהדברים כי הם מסוכלים מבעוד מועד. כאשר יש משהו שצריך לשפר, נמלא את החסר ונבטיח ביטחון לאזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרסלו
השר יואב גלנט
צילום: מרסלו
מומלצים