שתף קטע נבחר

שבחים למחבלים וגינוי למגנומטרים: שיא במתיחות ביחסי ישראל-ירדן

ביום שישי יצאו אלפים לרחובות עמאן וקראו נגד ישראל בשל האירועים בהר הבית בימים האחרונים וההתפרעויות במזרח ירושלים. הרחוב הירדני מקבל גם גיבוי מהפרלמנט, שהילל את המחבלים שרצחו שוטרים ישראלים וזעק נגד "מעשי ישראל באל-אקצה"

 

 

 

לדרמה הלילה (יום ב') בשגרירות הישראלית בירדן, שבה נצור כל צוות השגרירות לאחר שדוקר בן 17 תקף איש ביטחון ישראלי בביתו ונורה למוות, קדמו ימים ארוכים של מתיחות בין ישראל לירדן על רקע המשבר בהר הבית. המלך הירדני אמנם גינה את הפיגוע שאירע בהר הבית לפני כשבוע וחצי – שהצית את תחילת האירועים במקום הקדוש, את סגירתו לפרקי זמן למתפללים והצבת המגנומטרים – אך הפרלמנט הירדני והרחוב הירדני זועמים על ההתנהלות הישראלית, ובהפגנה שנערכה בעמאן ביום שישי אף קראו מפגינים, "כמה יפה להרוג חיילים מירושלים".

 

יממה לאחר הפיגוע בהר הבית, שבו נרצחו השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן, התקשר באופן נדיר עבדאללה מלך ירדן ושוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגינה את הפיגוע. המלך הירדני דחה את האלימות על כל צורותיה, במיוחד במקומות הקדושים, ובו-זמנית קרא לפתוח מחדש את הר הבית למתפללים, זאת לאחר שהוחלט לסגור את המתחם בעקבות האירועים.

הפגנה נגד ישראל ביום שישי האחרון בעמאן ()
הפגנה נגד ישראל ביום שישי האחרון בעמאן

עבדאללה מלך ירדן וראש הממשלה נתניהו (צילום: AP, AFP) (צילום: AP, AFP)
עבדאללה מלך ירדן וראש הממשלה נתניהו(צילום: AP, AFP)
 

אך פחות מיממה לאחר השיחה זו, כבר נשמעו קולות אחרים לגמרי בפרלמנט הירדני. המחוקקים הירדנים גינו בחריפות את "מעשיה של ישראל במסגד אל-אקצה" ואף היללו את שלושת המחבלים שרצחו את שני השוטרים.

 

"רחמי אללה על השהידים שלנו שהשקו ומשקים את האדמה הטהורה", אמר יו"ר הפרלמנט, עאטף א-טראוונה. "נרים את ראשינו דרך ההקרבה של הצעירים הפלסטינים שעדיין נלחמים בשם האומה". חברי פרלמנט נוספים אימצו את הודעתו של היו"ר וביקשו להתפלל לעילוי נשמותיהם של שלושת המחבלים. "שאללה ירחם על הצעירים שלנו, בני משפחת ג'בארין, שלבני משפחותיהם מגיע לקבל תהילה וכבוד", הכריז א-טראוונה.
חברי הפרלמנט הירדני עמדו בשבוע שעבר לזכר המחבלים: "הם שהידים" ()
חברי הפרלמנט הירדני עמדו בשבוע שעבר לזכר המחבלים: "הם שהידים"


 

 

בהמשך אמר גם כי "הפגיעה של הכיבוש הישראלי במקומות הקדושים ביותר בירושלים ובאל-אקצה מהווה את הסיבה להמשך ההתנגדות, שלא נכנעת מול עושק או עריצות. ההתמדה הישראלית וחומרת הפשעים שהיא מבצעת הם הסיבה להצתת אש הנקמה בלבבותיהם של הדורות שעדיין מקבלים בירושה את שנאת הכיבוש".

 

הזעם בפרלמנט הירדני בעקבות המתיחות הרבה בהר הבית, הצבת המגנומטרים וההתפרעויות והאלימות במזרח ירושלים חלחל בסוף השבוע גם לרחובות. ביום שישי האחרון יצאו המונים להפגנות תמיכה במתפללים המוסלמים בירדן ובטורקיה.

 

בעמאן בירת ירדן התאספו אלפים וקראו קריאות גנאי נגד ישראל. לפי דיווחים בממלכה, ההמונים צעקו בין היתר: "כמה יפה זה להרוג חיילים מירושלים" והניפו דגם של טיל מקרטון ועליו הכיתוב: "אל אקצה – קו אדום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפים בהפגנה בירדן ביום שישי האחרון
מומלצים