שתף קטע נבחר

משפחת ולנברג הגישה תביעה ברוסיה: "רוצים תשובות"

קרוביו של ראול ולנברג, חסיד אומות עולם שהציל כ-20 אלף יהודים בשואה, הגישו תביעה במוסקבה נגד שירות הביטחון הפדרלי. הם דורשים גישה למסמכים שיקבעו מה קרה לוולנברג אחרי שנעלם לפני יותר מ-70 שנה

קרובי משפחתו של ראול ולנברג הגישו היום (ד') תביעה בבית משפט במוסקבה נגד ה-FSB, שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה. קרוביו של ולנברג, דיפלומט שבדי וחסיד אומות עולם, דורשים גישה מלאה למידע שלטענתם יכול לספק רמזים על גורלו.

 

ב-1944, כשהגיע מערך ההשמדה הנאצי להונגריה, הקים ולנברג בהונגריה רשת של "בתים מוגנים" שהניפו את דגל שבדיה. הוא חילק תעודות מסע לרבים, אפילו ליהודים שכבר החלו לעלות על רכבות המוות.

 

בסך הכול עלה בידו להציל כ-15 אלף נפשות בבתים המוגנים שלו, והוא חילק עוד אלפי תעודות מסע שבדיות - לפני שנתפס על ידי כוחות סובייטים ב-1945. בדו"ח רוסי נטען כי הוא מת מהתקף לב ב-1947 בכלא לוביאנקה שהיה בשליטת ה-KGB במרכז מוסקבה. שום ראיה מעולם לא אימתה את הדו"ח.

חסיד אומות עולם ראול ולנברג (צילום: AP) (צילום: AP)
חסיד אומות עולם ראול ולנברג(צילום: AP)
 

לאחר 1947 נפוצו שמועות עקשניות שוולנברג נראה חי. גורמים רבים, לרבות משפחת ולנברג עצמה, ניסו במשך השנים לברר מה עלה בגורלו אך ללא הצלחה. בשנת 2000 הודתה לבסוף רוסיה שהיא נושאת באחריות למותו, והשמועות סיפרו שוולנברג הוצא להורג בזריקת רעל בהיותו בכלא, אך לא ניתנה ראיה חותכת לכך.

 

מארי דופוי, אחייניתו של ולנברג, אמרה כי למשפחתה ולחוקרים עצמאיים לא ניתנה במשך השנים גישה למסמכים בארכיון הרוסי שבהם נכתב על גורלו של ולנברג. "החיפושים שלנו אחר תשובות יימשכו עד שנדע מה קרה לראול ולנברג - ולמה", מסרה דופוי בהצהרה שפורסמה על ידי "קבוצה 29", ארגון של עורכי דין ועיתונאים שמייצגים את משפחת ולנברג בבתי המשפט ברוסיה.

 

דופוי אמרה כי קרוביו של ולנברג החליטו להגיש את התביעה בגלל "שבקשות חוזרות ונשנות במשך השנים שהוגשו לרשויות ברוסיה, באופן ציבורי ופרטי, לא הצליחו להשיג תוצאות". לדבריה, הבקשות נשלחו ממנה, מהיסטוריונים ומנציגים שבדים. מה-FSB, הגוף שהחליף את ה-KGB אחרי פירוק ברית המועצות, טרם נמסרה תגובה.

 

בחודש אוקטובר, 71 שנה אחרי היעלמותו, הודיע שבדיה רשמית על מותו של ולנברג. בעבר הודיעה שבדיה שהיא לא מקבלת את הטענה שהוא מת בשל היעדר הוכחות מספיקות. בנק SEB, שאמון על ניהול נכסיו של ולנברג, ביקש בתחילת 2016 מרשות המסים השבדית להכריז עליו כמת. הרשות שאחראית על רישום לידה ומוות הסכימה לבקשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים