שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מערכות בטיחות: ועדת הכספים אישרה את ההנחה
  ועדת הכספים אישרה את ההנחות באגרת הרישוי למתקיני מערכות בטיחות המתריעות על סטייה מנתיב וקרבה מסוכנת. בעל רכב משומש שיתקין מערכת שכזו מאחת משלוש חברות שאושרו לכך, יקבל הנחה מצטברת של 1,500 שקלים באגרת הרישוי

  הנחה באגרת הרישוי תמורת רכישת מערכות בטיחות - זה מתקרב, וכעת נותר רק להמתין לפרסום ברשומות. בעוד כשבועיים ולאחר שוועדת הכספים אישרה היום (א') את התקנות הרלוונטיות, כך מעריכים גורמים המקורבים לוועדת הכספים, יתפרסמו התקנות ברשומות וניתן יהיה לרכוש מערכת בטיחות המתריעה מפני סטייה מנתיב וקרבה מסוכנת במחיר של עד 2,100 שקלים, וליהנות מהנחה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי לרכב.

   

   

  מערכת המזהירה מפני קרבה מסוכנת
  מערכת המזהירה מפני קרבה מסוכנת

   

  יש להזכיר כי מזה כארבע שנים ניתנת הטבה במס קנייה על כלי רכב חדשים בהם מותקנות מערכות דומות, אך עתה מדובר בכלי רכב פרטיים ומסחריים (עד 3.5 טון) משנת הייצור 2000 ומעלה, שעלו על הכביש עד ה-1 במאי 2017. ההטבה תתבטא בהנחת באגרת הרישוי  שתתפרס לאורך שלוש שנים - 700 שקלים הנחה בשנתיים הראשונות ו-100 שקלים נוספים בשנה השלישית.

   

  כפי שהסתמן - והתפרסם ב-ynet כבר לפני שנה - בדיוני תקציב המדינה לשנים 2017-2018, שר התחבורה ישראל כץ שהכריז ב-2015 על כוונתו לממן הצטיידות של כל המכוניות המשומשות במערכת בטיחות בחינם, הגיע להסכמה עם האוצר על מימון בסך 180 מיליון שקלים להתקנה ב-120 אלף מכוניות. כץ הודיע כבר כי יבקש מהאוצר להגדיל את הסכום כדי לצייד כלי רכב נוספים במערכות.

   

  חוה ראובני מהלשכה המשפטית במשרד התחבורה, עדכנה את הוועדה כי "יש שלוש חברות בתחום הזה כעת. החברות הן מובילאיי, אייווקס ואדי מערכות. אלה שלושת החברות הקיימות כרגע ויכול להיות שיכנסו חברות נוספות בעתיד". לדברי משרד התחבורה, שלוש החברות יוכלו להציע את המערכות הרלוונטיות במחיר מירבי של 2,100 שקלים. מחיר המערכות השונות יפורסם באתר משרד התחבורה במטרה ליצור תחרות בין החברות.

   

  יש לציין כי בוועדת הכספים - שאישרה את התקנות פה אחד - התרעמו על כי ההטבה מוגבלת ל-80 אלף כלי רכב בלבד בשנת 2017, ועוד 40 אלף כלי רכב

  ב-2018. מתוך כשני מיליון כלי רכב משומשים הנעים על הכבישים. לדברי יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "אנחנו חושבים שהוספת מערכות בטיחות לרכבים זה דבר נכון וחשוב... אז פתאום יש פה מגבלת תקציב? אם אתם באמת רוצים לעודד התקנת אביזרי בטיחות ואני אבוא, אבל כבר אהיה השמונים אלף ואחד שיירצה להתקין את המערכות הללו, אתם תגידו לי שלא, כי אין לכם כסף?". חבר הוועדה ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי אילו לא יכול היה לזכות בהנחה, היה פונה לבג"ץ.

   

  לכך ענתה מנהלת אגף כלכלה במשרד התחבורה, דפנה עין דור, שהבהירה כי "יש שני מיליון רכבים פוטנציאלים אבל יש כאלה שזכאים כבר מ-2013 ולא עשו את זה מהסיבות שלהם. מחיר המערכות ירד לכולם גם למי שלא יעשה את זה דרכנו".

   

  גפני סיכם את הדיון ואמר כי "אנחנו לא שבעי רצון אבל נתמוך בזה... אני מבקש שתתנו בעוד שנה דו"ח לוועדה לראות עד כמה משתמשים בזה. אם יתברר שזה לא מספיק (התקציב, ה.פ) אנחנו נבקש ממשרד האוצר להוסיף תקציב לעניין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מערכות בטיחות: ועדת הכספים אישרה את ההנחה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי זיסו, דוברות מד"א
  תאונת דרכים קשה - המערכות יוכלו לסייע
  צילום: יוסי זיסו, דוברות מד"א
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים