שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אורוגוואי מוכרת נשר נאצי כדי לגייס כספים לצבא
  פסל הנחושת הענק, של נשר עם צלב קרס, נמצא בקרקעית הים ב-2006. הוא אחד משרידיה של אוניית הקרב הגרמנית גראף שפיי - שהוטבעה בסיום הקרב הימי הגדול הראשון של מלחמת העולם השנייה
  אורוגוואי צפויה למכור פסל נחושת גדול של נשר עם צלב קרס, משרידיה של אוניית קרב גרמנית שהוטבעה מול חופי מונטבידאו בדצמבר 1939. אורגוואי מוכרת את הפסל כדי לגייס כספים לצבא.

  פסל הנשר שהתגלה במצולות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  פסל הנשר שהתגלה במצולות(צילום: EPA)

  פסל הנחושת הענק, ששוקל בין 300 ל-400 ק"ג, התגלה בקרקעית הים ב-2006 על ידי איש העסקים אלפרדו אצ'גראי. בית המשפט העליון באורוגוואי פסק שהפסל שייך לאורוגוואי - אך ציין כי בכל זאת איש העסקים צריך לקבל 50% מהמכירה. בעבר אמר אצ'גראי לרשת BBC שהוא יכול לקבל עבור הפסל עד 13 מיליון דולר.

   

  לאחר שהפסל התגלה קראה השגרירות הגרמנית במונטבידאו לאורוגוואי שלא להציג אותו. גידו וסטרוולה המנוח, שהיה שר החוץ של גרמניה, אמר ב-2010 במהלך ביקור במונטבידאו: "אנחנו רוצים שהטיפול בשרידים של האונייה גראף שפיי יהיה ראוי. אנחנו רוצים למנוע שהריסות האונייה, במיוחד סמלים נאצים, יגיעו לשוק הסמלים הצבאיים".

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  אוניית הקרב גראף שפיי ספגה נזק כבד בקרב נהר לה פלטה, שבו נלחמה בשלוש אוניות בריטיות. הגרמנים נאלצו לעגון בנמל מונטבידאו של אורגוואי הניטראלית, ולתקן את הנזקים.

   

  הגרמנים רצו 14 ימים כדי לתקן את נזקי הקרב – אך הרשויות באורוגוואי, שהיו נתונות ללחץ הבריטים, העניקו להם 72 שעות בלבד. חיל הים הבריטי המתין מחוץ למים הטריטוריאליים של אורגוואי כדי לתקוף את האונייה ברגע שתצא מהנמל.

  אוניית הקרב טובעת מול חופי מונטבידאו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  אוניית הקרב טובעת מול חופי מונטבידאו(צילום: gettyimages)
    

  האנס לנגסדורף, הקפטן של גראף שפיי, חשש מהתבוסה המתקרבת והחליט להוציא את האונייה לים עם צוות מינימאלי שהטמין בה מטעני נפץ - ונטש אותה לפני הפיצוץ. כמה ימים לאחר מכן לנגסדורף שם קץ לחייו בבואנוס איירס.

   

  קרב נהר לה פלטה נחשב לקרב הימי הגדול הראשון במלחמת העולם השנייה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים