שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מוקדם להספיד: מיסוי דירה שלישית חוזר לכנסת
  שר האוצר משה כחלון סיכם עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, להחזיר את החוק לקריאה שנייה ושלישית בתקופה הקרובה. צפו בדיון באולפן ynet בהשתתפות ח"כ רועי פולקמן, עו"ד זיו כספי והשמאית נחמה בוגין

   

  צילום: יוגב אטיאס מתן טורקיה

  צילום: יוגב אטיאס מתן טורקיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עו"ד זיו כספי מסביר    (צילום: יוגב אטיאס)

  עו"ד זיו כספי מסביר    (צילום: יוגב אטיאס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  עוד מוקדם להספיד את חוק מיסוי דירה שלישית: יום לאחר שבג"ץ ⁠⁠⁠⁠⁠ביטל את חוק מס דירה שלישית  והחזיר אותו לדיון בוועדת הכספים של הכנסת - שר האוצר משה כחלון סיכם עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, להחזיר את החוק לקריאה שנייה ושלישית כבר בתקופה הקרובה, עוד במהלך פגרת הקיץ.

   

   

  בדיון שנערך הבוקר באולפן ynet הודיע ח"כ רועי פולקמן (כולנו), כי החוק צפוי לחזור. צפו בדיון שנערך בהשתתפותו ובהשתתפות השמאית והמשפטנית נחמה בוגין ועו"ד זיו כספי, מייסד ושותף במשרד גינדי כספי המתמחה בתחום הנדל"ן.

   

   

  פולקמן ציין בדיון, כי "חוק מיסוי דירה שלישית לא הלך לעולמו. אכן היתה פסיקה שאני מצר עליה של בג"ץ, אבל הנחישות הברורה שלנו לטפל במשבר הדיור לא השתנתה והיא עוברת גם דרך הרחקת משקיעים מהשוק, דרך הגדלת ההיצע ודרך מחיר למשתכן. זה לא השתנה ואנחנו נחושים".

   

  עו"ד כספי מעריך, כי ביטול החוק ישפיע על חזרתם של חלק מהמשקיעים לשוק דירות המגורים וכן ימתן את אי הוודאות השוררת בקרב שוכרי דירות ממשקיעים שהיו חשופים לחוק. לדבריו, "ביחס לעסקאות שכבר נחתמו, תתעורר השאלה המתבקשת מה דינם של מענקים שכבר התקבלו ואשר בהסתמך עליהם בוצעו ונחתמו עסקאות אלו".

   

  "נחצו כל הקווים האדומים"

  שופטי בג"ץ ביטלו אמש את חוק מס דירה שלישית לאחר שקיבלו את העמדה שלפיה "נפל פגם מהותי" בהליך החקיקה. הם קבעו כי יש להחזיר את הדיון לוועדת הכספים של הכנסת. נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור קבעה כי "במקרה שלפנינו נחצו כל הקווים האדומים".

   

  בנייה (תמונת ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  בנייה (תמונת ארכיון)(צילום: EPA)

  העתירות נגד חוק מס דירה שלישית נסובו סביב ההליך הפגום של אישור החוק. התברר כי חברי הכנסת קיבלו לידיהם ביום חמישי, 15 בדצמבר 2016, את נוסח החוק ב-21:02 במהלך דיונים בוועדת הכספים. לקראת חצות החל הדיון בהצעת החוק.

   

  חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה התרעמו על הזמן הדחוק שניתן להם לעיין בנוסח החוק. חברי כנסת יצאו מהוועדה במחאה על המשך הדיון, אבל חרף המחאה, המשיך יו"ר הוועדה בדיון. ביום שישי ב-7:05 בבוקר אישרה הוועדה את נוסח החוק לקריאה שנייה ושלישית.

   

  החוק שבוטל בבג"ץ אמור להכניס 900 מיליון שקל לקופת האוצר. משמעותו של מס דירה שלישית היא מס שמוטל על בעלי שלוש דירות או יותר ושסך חלקי הבעלות בהן יחד הינו 249% ומעלה. החוק קובע כי המס לא יעלה על 18 אלף שקל לדירה, ויש מקרים בהם החייב יהיה פטור ממס או יחויב במס חלקי.

   

  "קרקס עצוב"

  "פשוט קרקס עצוב - זה תיאור נכון, גם אם עצוב לנוק-אאוט שחטף משרד האוצר לאור החלטת שופטי בג"ץ", כך אמר היום עו"ד אושרי שלוש, שותף מייסד בפירמת אושרי שלוש עורכי דין ונוטריון המתמחים בנדלן, בעקבות החלטת בג"ץ. "נראה כי עד להחלטה מחודשת בעניין, חוק מיסוי דירה שלישית ירחף מעל שוק הנדל"ן וימשיך לגרום נזק של ממש בדמות קיפאון והברחת משקיעים למדינות זרות, למשל ליוון".

    

  לדברי עו"ד אלון אבלה, המתמחה בתחום הנדל"ן, "חוק זה הוצג תחילה על ידי שר האוצר כנדבך מהותי בפתרון משבר הדיור וכזרז להורדת מחירי הדיור והברחת משקיעי וכרישי הנדל"ן מארצנו, אך התגלה כי מטרתו המרכזית היא להכניס כספים לקופת המדינה בשיעור בגובה של כמעט מיליארד שקל בשנה.

   

  אבלה מעריך כי "מנת שוועדת הכספים תדון מחדש בהצעת החוק ותרפא את כל הפגמים המהותיים וגם הפרוצדורליים בהליך החקיקה, ייתכן מצב שבו יתקיים דיון מחודש ומעמיק בהצעת החוק, בשלב הקריטי שבו הפך הדיון לנמהר ופזיז, והצעת וכך בסופו של דבר יתקבל החוק באופן מחודש, זהיר, מעמיק, תקין וקשיח הרבה יותר, כך שלבג"ץ לא תהא אפשרות או עילה להתערבות בו ולביטולו.

   

  עו"ד כרמית שחיבר, מומחית לענייני נדל"ן ומקרקעין ממשרד בסרגליק את שחיבר ושות חברת עורכי דין, אמרה כי "מדובר באחד החוקים השערורייתיים שחוקקו בישראל במהלך השנים האחרונות שנועדו ככל הנראה, למטרת יחסי ציבור בלבד עבור משרד האוצר. כולי תקווה שהחזרת החוק לוועדת הכספים, לאותם שלבים בהם נפלו פגמים בהליך החקיקה, יוביל לשינויים משמעותיים וחיוביים".

   

  יעקב ערבליך, מנהך קבוצת שיווק הנדל"ן סן חן, אמר הבוקר כי "חוק מס דירה שלישית היה חלק נוסף מהתוכנית המקיפה של הממשלה הנוכחית בצד הסכמי גג, הריבית שצפויה לעלות ותוכניות מחיר למשתכן שדרכם שווקו עשרות אלפי יחידות דיור ולכן, הוא לא היה משפיע בטווח הרחוק על המשקיעים של נדל"ן למגורים שנמצאים גם ככה מחוץ למשחק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים