שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החיים החדשים של אזריה בכלא: "יזכה לאהדה, אבל בלי יחס של VIP"
  אם בית הדין לא יקבל את בקשתו, ביום רביעי יתייצב אזריה בכלא 4 לריצוי עונשו בגין הריגת מחבל מנוטרל. אחרי שנה וחצי של מעצר פתוח יילקח ממנו הסלולרי, ביקורי המשפחה יצטמצמו למינימום ושגרת עבודות הרס"ר תוחלף בלו"ז קשוח, ספירות ו-9 שותפים בתא: "לוחמים זוכים ליחס טוב, אבל הוא יצטרך לעשות סוויץ' בראש"

   

  אזריה אחרי דחיית הערעור

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אם לא תתקבל היום (ג') החלטה דרמטית בבית הדין הצבאי לערעורים, סמל במילואים אלאור אזריה יחזור ביום רביעי בשעות הבוקר המוקדמות, לראשונה זה כשנה וחצי, לכלא 4 שבו כבר ריצה תשעה ימי מעצר בתחילת הפרשה, כשעוד היה חשוד ברצח ובהמשך בהריגה. מאז הוא זכה לתנאים נוחים במעצר פתוח במפקדת אוגדת האם של חטיבת כפיר, בבסיס נחשונים שליד ראש העין: יחס חם של מפקדים, ביקורי משפחה כמעט על בסיס שבועי, טלפון נייד בכיס, גישה חופשית לאמצעי תקשורת ושגרה יומית של עובד רס"ר שבה העביר מחצית משירותו הצבאי. ביום רביעי בבוקר הכול ישתנה – ולרעה.

   

  לאחר דחיית הערעור על הריגת המחבל המנוטרל עבד אל–פתאח א-שריף בחברון במרס 2016, ייכנס אזריה למחנה צריפין הסמוך לראשון לציון, וילווה על ידי תומכיו והוריו עד לשער כלא 4 הוותיק, שחומותיו נושקות לשכונות המגורים המזרחיות של העיר.

   

  אזריה אמור היה תחילה לרצות את עונש השנה וחצי מאסר בכלא 6 הסמוך לחיפה, שבו שוהים בדרך כלל חיילים שהורשעו (ולא עצורים), וכן חיילים שנכלאו לתקופות ממושכות. אולם בסופו של דבר, ולפחות לטווח הנראה לעין, הוחלט ככל הנראה להתחשב בבריאותם של הוריו צ'רלי ואושרה, ולקבוע שאזריה ירצה לפחות את תחילת עונשו בכלא 4 הסמוך לעיר רמלה שבה מתגוררת המשפחה.

  כלא 4. ארכיון (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")
  כלא 4. ארכיון(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

  אזריה ייפרד עם כניסתו לכלא מהטלפון הנייד שלו, ואת התקשורת עם קרוביו ינהל רק באמצעות טלפון ציבורי, עם כרטיסי טלכרט, בשעות שאינן מוקדשות לפעילות או למסדרים. באופן חריג, לאור נסיבותיו המיוחדות ותקופת מאסרו הממושכת יחסית, את ראיון הקבלה הוא צפוי לעשות עם מפקד הכלא, קצין בדרגת סגן אלוף, ולא רק עם מפקד הפלוגה שאליה ישתייך.

   

  כבר ביומו הראשון יוסבר לו שמשפחתו תוכל לבקרו בכלא אחת לשבועיים והוא יוכל לצאת לחופשות של שישבת בביתו רק לאחר שריצה כרבע מעונשו ובכפוף לשני תנאים: רמת הסיכון ממנו, שתיקבע על ידי קצין המודיעין של הכלא, והתנהגותו בשגרת המאסר.

   

  בניגוד לשהייה במעצר הפתוח בבסיס נחשונים, אזריה יוכל לצפות בטלוויזיה בשעות מוגבלות עם יתר הכלואים, יחויב לעמוד לספירות יומיות ולמסדרים, ויהיה כפוף, לפחות בתקופה הראשונה של מאסרו, למשמעת נוקשה מצד מדריכי הכלואים וקציני הכלא.

   

  מרבית הכלואים בכלא 4 הם עצורים על עריקות ומיעוטם בגין עבירות סמים. "לוחמים שמגיעים לרצות עונש מאסר בכלא צבאי זוכים ליחס טוב ולהערכה מסוימת מצד הסגל הזוטר ומצד כלואים אחרים לאורך תקופת מאסרם, ובמקרה של אזריה יתכן שהוא אפילו יזכה לאהדה יתרה", העריך בשיחה עם ynet קצין ששירת בכלא 6. "הוא יצטרך לעשות סוויץ' בראש ולהבין שזה כלא לכל דבר, עם שעות קשיחות של הארוחות, כיבוי אורות בשעה קבועה מדי ערב ותחושה לא נעימה שנמשכת חודשים ארוכים. ספק אם הוא יקבל יחס מועדף של כלוא VIP".

   (צילום: אתר צה"ל)
  (צילום: אתר צה"ל)

  הכניסה לכלא 4 (צילום: יואב זיתון)
  הכניסה לכלא 4(צילום: יואב זיתון)

  עם הגיעו לכלא ילווה אזריה בבני משפחתו לעבר מתחם הקבלה. הוא ייקלט על ידי מ"פ הקבלה ויעבור הליך קליטה שגרתי שיכלול פתיחת תיק כלוא ידני וממוחשב, הפקדת ציוד אישי וקבלת מדים כנדרש.

   

  בסיום התהליך הוא יועבר לפלוגה שבה ירצה את עונשו. עם הגעתו, יעבור ראיון מ"פ, שבמסגרתו יוגדרו לו הנהלים ביחידה. הוא יעבור גם ועדת מיונים שבמסגרתה יפגוש מש"קית ת"ש, רופא, קב"ן, שליש ויינתן מענה לכל צורך שיעלה מטעם הכלוא.

   

  סגל היחידה נערך לשהותו של אזריה שבמסגרתה יזכה ליחס כאחד הכלואים. אזריה צפוי לזכות לביקורי משפחתו החל מעשרה ימים לאחר קליטתו, אחת לשבועיים, בהתאם לנהלים. הוא יוכל לצאת לחופשה בהתאם לנוהלי הכלא לאחר ריצוי תקין של לפחות שליש מעונשו. בחגי ישראל רשאי כל כלוא להגיש בקשה לחופשה מיוחדת ואלו נשקלות על ידי מפקד הכלא.

   

  הפנים נשואות ל"וועדה 210"

  לאחר הראיון שיעבור יכלול כאמור הליך קליטתו בכלא בדיקה אצל קב"ן ואצל רופא צבאי, וחתימה על הציוד האישי שיכלול מדים ופריטים לשימוש אישי. לאזריה יבהירו כי הוא יוכל לקבל טיפול פסיכולוגי כל העת.

   

  בניגוד לבתי כלא אזרחיים, הוא עשוי לשהות בחדר גדול שכולל לפחות עוד עשרה כלואים נוספים שישנו עמו בין ארבעה קירות. כמו בכלא אזרחי, גם בכלא 4 יש תאי בידוד הכוללים דרגשי בטון כמיטה ושהייה של שני כלואים בתא תחת ביקורת יומית של מפקד הכלא. העברה לבידוד מתרחשת במקרה שהכלוא מתנהג באלימות או מפר את הוראות הכלא כמה פעמים. בכלא 4 יש גם צינוק השמור למקרים חריגים במיוחד של אלימות קשה על ידי כלואים. לצינוק שכולל מזרן על הרצפה נשלחים רק כלואים שנשפטו אישית על ידי מפקד הכלא, ובמקרים קיצונים.

   

  ההשכמה בכלא הצבאי היא ב-5:15 בבוקר, ובמהלך היום מתקיימות ספירות כמה פעמים. לכל כלוא יש הקצבה כספית וירטואלית מהצבא לרכוש מוצרים בקנטינה כמו סיגריות וחטיפים. אזריה יוכל להביא עמו בגדים ומצעים, חפצים אישיים כגון שעון, כלי צחצוח ומסמכים, בגדי ספורט ועוד. אחת לשבוע הוא יוכל לצפות בסרט קולנוע בתוך הכלא, ומדי יום יוכל לקחת בחלק באימוני כושר גופני ומשחקי חצר.

   

  בשגרת יומו, אזריה יוכל לקחת חלק בבית המלאכה לחלקי חילוף של בסיס תחזוקה שצמוד לכלא. אם ירצה הוא גם יוכל להשתתף בפעילות של מתנדבי עמותת אגמון שבה חברים יוצאי המוסד, כחלק מהליך השיקום של הכלואים.

  את הביקור המשפחתי הראשון בכלא (אורך הביקור בכלא כחצי שעה), אזריה יוכל לקבל בתום השבוע הראשון למאסרו. מהחטיפים והשתייה שהוריו יביאו לו, באריזות סגורות בלבד, הוא יוכל ליהנות רק במהלך הביקור ולא בתוך הפלוגות עצמן.

   

  אזריה ייצא לחופשותיו על בגדים אזרחיים מאחר שיחל לרצות את עונשו כשהוא כבר אזרח. לקראת סוף שנתו הראשונה צפויה להתכנס בעניינו ועדה המכונה "210", המורכבת מנציגים של כמה גופי אכיפה בצבא ומחוצה לו, מאחר שכלוא במתקן צבאי אמור לעבור לכלא אזרחי אחרי שנה של ריצוי עונש בתוך צה"ל. אולם בשל רצונו, הוועדה צפויה להשאירו בכלא צבאי להשלמת ריצוי עונשו.

   

  ובכלל: יתכן שוועדה זו לא תתכנס בעניינו במידה שהרמטכ"ל ימתיק יותר משליש מעונשו – כלומר יפחית לכל הפחות שישה חודשים. הרמטכ"ל אמור להחליט בעניין בין 7 בספטמבר ל-7 באוקטובר. "הפחד של חיילים כלואים נורמטיביים כמו אזריה הוא ממעבר לכלא האזרחי, שם החשיפה לעולם העברייני גדולה מאוד וכמעט שלא קיימת בכלא הצבאי, למרות שבכלא האזרחי יש יותר ימי חופשה וגם טלוויזיה בתא", מסביר הקצין.

   

  שירים של אלתרמן, מעקב בלתי פוסק

  כלא 4 נחשב לדחוס ולצפוף מבין שני מתקני הכליאה המרכזיים של צה"ל, והעומס הרב בו הוביל בשנים האחרונות להרחבתו ולהקמת מתקני מעצר יחידתיים ברחבי הצבא. בדומה ליתר המבנים הישנים במחנה צריפין, גם כלא 4 שימש את הצבא הבריטי לפני הקמת המדינה (אז נקרא מחנה סרפנד), וחלק מהחדרים המוארכים שבהם ישנים כיום הכלואים אף שימשו כאורוות סוסים של הצבא הבריטי. 

   

  חלק מהתשתיות של כלא 4 נבנו לפני יותר מ-70 שנה. בעשור האחרון נשמעו תלונות רבות מכלואים על תנאי הסניטציה הגרועים והתחזוקה הירודה של המתקן, שצפוי להתחלף בעוד כמה שנים במתחם "נווה צדק" החדש, ככל הנראה בצומת בית ליד, שיאחד את כלאי 4 וכלא 6.

   

  בכלא 4 ניסו בשנים האחרונות לשוות למקום מראה נעים ככל האפשר, ומלבד פעילויות לכלואים, כמו חלוקת ספרי קריאה וסיורים במוזיאונים צבאיים, הותקנו מדשאות בכניסה למתחם ונצבעו החלקים הפנימיים של חומותיו עם כתוביות צבעוניות וגדולות כמסרים לכלואים כגון "אין ייאוש בעולם בכלל", ומגוון משפטים משירי משוררים כמו ביאליק, רחל, אלתרמן, נעמי שמר, נתן יונתן ועוד.

   

  בשנים האחרונות נרשמו כמה נסיונות בריחה מכלא 4. ב-2013 ברחו ממנו שני כלואים בהפרש של כמה שבועות זה מזה, תקרית שהובילה להדחה של קצינים במתקן.

   

  כמו בכל מתקן דומה, גם בכלא 4 יעקבו אחרי האסיר אזריה באמצעות קציני מודיעין. בשנים האחרונות, לפי הערכות בחיל המשטרה הצבאית, כמעט כל כלוא עשירי הסכים לשתף פעולה עם קמ"ן הכלא ובתמורה קיבל הטבות בדמות חופשות או טלכרטים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "החיים החדשים של אזריה בכלא: "יזכה לאהדה, אבל בלי יחס של VIP""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים