שתף קטע נבחר

צה"ל: אין קשר בין התרסקות המסוק לקרקוע מערך האפאצ'י בעבר

צוות מומחים של צה"ל, שחוקר את נסיבות התאונה בבסיס רמון שבה נהרג רב-סרן במיל' דודי (דוד) זהר ונפצע טייס נוסף באורח קשה, מצא כי אין קשר בין התקלה שאירעה במסוק לבין השבר שנמצא במסוק אפאצ'י אחר - שהוביל לקרקוע המערך לפני כחודש וחצי

 

רס"ן דודי זהר ()
רס"ן דודי זהר
ממצאי החקירה הראשוניים של התרסקות מסוק האפאצ'י בבסיס רמון אמש (יום ב') מעלים כי לא נמצא קשר בין התקלה שאירעה לבין הסיבה שבגללה קורקע מערך האפאצ'י לפני כחודש וחצי. כך הודיע הבוקר (יום ג') דובר צה"ל. בתאונה נהרג רב-סרן במיל' דודי (דוד) זהר וטייס נוסף נפצע באורח קשה.

 

ביוני האחרון קורקעו שתי טייסות מגיחות מבצעיות וטיסות אימון, זאת לאחר שבבדיקה שגרתית של אחד מסוקי האפאצ'י בבסיס רמון התגלה סדק נרחב שחלקו התפתח לשבר באורך של כ-20 ס"מ בקצהו של אחד מארבעת הלהבים בחלקו האחורי. על החקירה מפקח אלוף משנה ע', מדריך צוות אוויר בביה"ס לפיקוד ומטה, ולשעבר מפקד טייסת מסוקים.

 

בחיל האוויר בודקים את כל כיווני החקירה, אך בשלב זה מסתמנת הערכה שכשל טכני היווה גורם מרכזי בסיבה שהובילה להתרסקות. בדרך כלל נגרמות תאונות מסוג זה משילוב של כמה סיבות. הטייס דיווח אמש על תקלה ברוטור האחורי של המסוק, וכמתחייב במקרים כאלה הוא מחויב לנחות במסלול בבסיס ולא בשטח. בחיל האוויר בודקים אם התקלה הייתה במערכת ההיגוי או ההנעה שגרמה לכשל ברוטור האחורי. במידה שטייסים נתקלים במצב כזה עליהם לבצע תרגולת חירום יחודית ומורכבת של האצת המסוק על מנת להבטיח את מהירות נחיתתו בשטח המסלול הבטוח. 

 


מסוקי אפאצ'י של חיל האוויר (צילום: אתר חיל האוויר) (צילום: אתר חיל האוויר)
מסוקי אפאצ'י של חיל האוויר(צילום: אתר חיל האוויר)

 


סבתו של דודי זהר (צילום:  אלי גולדהר) (צילום:  אלי גולדהר)
סבתו של דודי זהר(צילום: אלי גולדהר)
 

האירוע אתמול התרחש סמוך לשעה 21:00. מסוק אפאצ'י מסוג "פתן" של "טייסת מגע הקסם" חזר לבסיס מטיסת אימון שגרתית ודיווח למגדל הפיקוח על התקלה הטכנית. הוא המשיך להתקרב לנחיתה, וכשהיה בגובה מגדל הפיקוח התרסק אל הקרקע בין שני המסלולים בבסיס.

 

רס"ן זהר, בן 43 במותו, יובא למנוחות ב-18:30 בבית העלמין בחיפה. הוא היה תושב חיפה ואב לארבעה. סבתו, פרניה גולדהר, ששרדה את אושוויץ, הלכה לעולמה לפני כשמונה חודשים - ולאחר מותה פורסמה תמונתה מנופפת לשלום לנכד שהטיס מסוק קרב (השמאלי במבנה) ועל ידה מוטבע המספר 50909.

 

"סבתא שלי הייתה מרצה לילדים על השואה", ספד לה רס"ן זהר בריאיון לליאור אל-חי ב"ידיעות אחרונות" שפורסם השנה. "היא סיימה תמיד את דבריה במילים שכיום יש לה נכד טייס בחיל האוויר וזו נקמתה בנאצים על זה שהם ניסו להשמיד אותה ולה יש נכד שכיום הוא חלק ממערך ההגנה של מדינת ישראל.

זו גאוותה וזו גם נקמתה בצורר הנאצי".

 

הטייס השני במסוק, סגן בשירות סדיר, נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נותח במהלך הלילה. קרוב משפחתו הוא חלל צה"ל מחיל האוויר. מבית החולים נמסר כי הוא פונה לחדר הטראומה וקיבל טיפול ראשוני לייצוב מצבו. הוא הועבר בהמשך לחדר ניתוח, ומצבו עדיין מוגדר קשה.

 

בזמן האירוע אמש שהה מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל בבור חיל האוויר בקריה ועקב אחר המתרחש. לזירת האירוע הגיע בתוך זמן קצר ראש להק ציוד בחיל האוויר, ואיתו צוות בדיקה ראשוני של מחלקת הבטיחות בחיל כדי לאסוף ממצאים ששרדו את ההתרסקות. האלוף הנחה להקים צוות מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבדיקת נסיבות המקרה. לחקירה צפויים להצטרף בהמשך גם נציגים מהיצרנית האמריקנית בואינג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר חיל האוויר
מסוק אפאצ'י. ארכיון
צילום: אתר חיל האוויר
מומלצים