שתף קטע נבחר

פרידה מהטייס שנהרג: "הותיר חותם בתחום ששינה את תפיסת האימון בצה"ל"

טייס האפאצ'י שנהרג בתאונה, רס"ן במיל' דודי זהר, היה ממובילי מהפכת הסימולטורים המקושרים, המאפשרים לטייסי מטוסים שונים להתאמן יחד מהקרקע בחיסכון של מיליונים

 

דודי זהר ז"ל, בצילומים שעות ספורות לפני ההתרסקות (צילום: שלמה שהם) (צילום: שלמה שהם)
דודי זהר ז"ל, בצילומים שעות ספורות לפני ההתרסקות(צילום: שלמה שהם)
רס"ן במיל' דוד זהר שנהרג שלשום בהתרסקות מסוק האפאצ'י בבסיס רמון היה ממובילי מהפכת אימוני הסימולטורים שעבר בשנים האחרונות חיל האוויר, מהפכה שמתחילה להגיע גם לזרוע היבשה. זאת במסגרת עבודתו בחברת אלביט מערכות.

 

חיל האוויר השקיע בשנים האחרונות ברכישת סימולטורים ("מאמנים") חדשים למטוסים ולמסוקים שלא רק מסוגלים לאמן טייסים מהקרקע, תוך חיסכון גדול בשעות טיסה יקרות, אלא גם מחוברים אחד לשני בזמן אמת. כך יכולים טייסי F-16, F-15 ומסוקים ומטוסים נוספים להתאמן יחד כאילו טסו באוויר זה לצד זה, כאשר כל אחד מהם נמצא בבסיס אחר.

 

גם זרוע היבשה החלה להצטייד במאמנים כאלה, עבור טנקים ומפקדי חי"ר, שגם הם מקושרים זה לזה ומאפשרים אימונים משולבים תוך חיסכון של עשרות מיליוני שקלים בשנה על שעות מנוע, דלק וחימוש.

 

את המאמנים המקושרים, כפי שהם מכונים בצה"ל, סיפקה אלביט. רס"ן זהר היה מהאחראים לקונספט ולפיתוח שלו, תוך שהוא משלב את ההכרות עם הלוחמה האווירית והיבשתית שרכש כטייסי מסוקי קרב בחיל האוויר. אלביט אף זכתה בחוזה יוקרתי מחיל האוויר המלכותי הבריטי, שמשתמש גם הוא במאמנים המקושרים שלה.

 

זהר החל לעבוד באלביט בשנת 2004, לאחר שסיים את לימודיו בטכניון כמהנדס תעשייה וניהול, ובתחילת 2016 קודם לתפקיד סמנכ"ל חטיבת האוויר של החברה, ועסק בתחום הפצצות והטילים המדויקים.

זהר זוכה בפרס מצוינות בתחום הסימולציה  (צילום: אלביט מערכות) (צילום: אלביט מערכות)
זהר זוכה בפרס מצוינות בתחום הסימולציה (צילום: אלביט מערכות)

אתמול הובא זהר למנוחות  (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
אתמול הובא זהר למנוחות (צילום: אלעד גרשגורן)
 

נשיא אלביט, בצלאל (בוצי) מכליס, חשף טפח מעבודתו של זהר, בדברים הנרגשים שנשא על קברו אתמול: "השארת את חותמך בתחום המאמנים המקושרים ששינה את תפיסת האימון בצה"ל והשכלת לקדם בתקופה קצרה את תחום החימוש המונחה ולהביאו לשיאים חדשים".

 

זהר היה חלק מקבוצת מנהלים מוכשרים שטופחה באלביט, והיה מיועד להתקדם בעתיד לתפקידים בכירים עוד יותר. "רק לפני כשנה ומחצה התמנית לתפקיד בכיר בחברה. התגלית כמנהיג טבעי, חברותי, דעתן, חיוך ענק על הפנים", סיפר מכליס.

 

נשיא אלביט פנה למשפחתו של זהר, ואמר: "הבן, הבעל והאבא שלכם זכה להיות מהנדס ומוביל יחידה עסקית מצטיין של אלביט מערכות. בכל פעם שהתקשר מי מכם לדודי, הכל נעצר. 'עכשיו אני הבעל או האבא, זה יותר חשוב מכל דבר אחר'. כך שידר לסביבתו".

 

מכליס סיים באומרו כי "דודי היה ממובילי החברה ומטובי בניה של מדינת ישראל. אנו זכינו בך ב-13 השנים האחרונות. אני מחבק ואוסף אתכם אל לבי הכואב. דודי, היה שלום. תחסר לנו לנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלמה שהם
רס"ן דודי זהר
צילום: שלמה שהם
מומלצים