שתף קטע נבחר

ליד מפגן התמיכה בנתניהו: הנכים מחו בת"א

בזמן שבליכוד עורכים מפגן תמיכה ברה"מ, הנכים הפגינו בסמוך וחסמו למשך כחצי שעה את צומת נמיר-רוקח. בכנסת הגיבו לעתירתם בדרישה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום: "עליהם להוכיח שהם לא יכולים להתקיים מ-2,342 שקל". נציג הנכים: "ביזוי של בית המחוקקים"

 

 

עומס בתנועה בצפון תל אביב בעקבות הפגנת הנכים, הערב (צילום: רועי קייס) (צילום: רועי קייס)
עומס בתנועה בצפון תל אביב בעקבות הפגנת הנכים, הערב(צילום: רועי קייס)

מאבק הנכים נמשך: כמה שעות אחרי הדיווח שלפיו היועץ המשפטי של הכנסת השיב לבג"ץ כי הנכים צריכים להוכיח שהם לא יכולים להתקיים מ-2,342 שקל בחודש, נערכה הערב (יום ד') הפגנת מחאה של נכים בצפון תל אביב. בעקבות כך נחסם לתנועה הכביש למשך כחצי שעה מצומת רוקח לדרך נמיר בעיר. במתחם גני התערוכה הסמוך נערכת הערב עצרת תמיכה של הליכוד בראש הממשלה בנימין נתניהו. כמה נכים אף בחרו להפגין באזור המתחם שבו נערכת העצרת.

 

הכנסת הגיבה לעתירה לבג"ץ, שבה הועלתה דרישה של ארגוני הנכים להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. "הטענה המרכזית בעתירה על כך שקצבת הנכות כשלעצמה אינה מאפשרת מינימום של קיום אנושי בכבוד היא טענה שהנטל לבסס אותה מוטל על העותרים", צוין בתגובת הכנסת לעתירה. הכנסת מביאה בתגובה סימוכין לפסקי דין אחרים, שבהם נקבע כי לא מספיק לקבוע שקצבה מסוימת אינה מספקת אלא יש להביא בחשבון את מכלול שירותי הרווחה שניתנים בישראל ומספקים קיום מינימלי.

הנכים מוחים (ארכיון) (צילום: נעמי מורביה) (צילום: נעמי מורביה)
הנכים מוחים (ארכיון)(צילום: נעמי מורביה)

הכנסת ציינה עוד בתגובה שנמסרה על ידי יועצה המשפטי עו"ד איל ינון כי "על העותרים הנטל לבסס את טענתם העקרונית לפיה קצבת הנכות בצירוף יתר שירותי הרווחה המוענקים בישראל אינם מספקים מינימום זה".

 

הכנסת הוסיפה בתגובתה כי העותרים, ארגוני הנכים למיניהם, לא עמדו בנטל ההוכחה וכי "אין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה. הדברים אמורים במיוחד בהיעדר כל התייחסות בעתירה למכלול שירותי הרווחה הניתנים בישראל ואף לא לגימלאות האחרות הניתנות בשל הנכות על פי דין מעבר לקצבה".

 

למעשה, הכנסת מנסה לטעון כי על העותרים להוכיח כי אי אפשר להתקיים מקצבת נכות בגובה 2,342 שקל יחד עם שאר הקצבאות ועם שירותי הרווחה בישראל. זאת על אף שנטען כי קצבאות הנכות לא מספיקות ונמוכות מאוד ולא מאפשרות קיום בכבוד. נתונים אלה נקבעו במסקנות ועדת זליכה וועדת שמחון וברקע אמירות של בכירים בממשלה וראש הממשלה בעצמו שאמרו כי יעלו את קצבאות הנכות.  

 

גם חברי הכנסת עצמם אמרו בעבר כי יש להעלות את קצבאות הנכות, ובהסכמה נרחבת בין כלל חברי הסיעות השונות בכנסת החליטו להעלות את קצבאות הנכות עד גובה של 4,000 שקל. אף על פי שהנכים נאבקים על קצבאותיהם חודשים ארוכים, ולמרות ההסכמות בכנסת ובממשלה, דבר לא השתנה וקצבאות הנכות נותרו ברמתן הנמוכה כפי שהיו זה שנים. המדינה מצידה ביקשה ארכה של שבועיים בטרם תגיש גם היא את תגובתה.

"הם סותרים את עצמם". פרידמן ()
"הם סותרים את עצמם". פרידמן

אלכס פרידמן, ממובילי המאבק ויו''ר ''נכה לא חצי בן אדם'', אמר: "רק לפני שבועיים פנה אליי שר האוצר משה כחלון באופן אישי והתחייב לעמוד בהבטחתו להקצות ארבעה מיליארד שקל במסגרת מתווה פרופ' זליכה ולהילחם על כך לא פחות ממה שנלחם על תאגיד השידור הציבורי, באותו יום הוא חזר על הדברים בכנס 'נטו משפחה', אז מה קרה עכשיו?".

 

פרידמן אמר עוד כי "הכנסת בפגרה, אבל זה לא מונע מהם להמשיך לפגוע בנכים. למרות שמרב מיכאלי, יואל חסון, בצלאל סמוטריץ' וחברי כנסת נוספים שילבו ידיים והתחייבו להעלאת קצבאות הנכות לפני כחודש, ולמרות שיו''ר הכנסת יולי אדלשטיין וראשי סיעות נוספות הביעו תמיכה בהעלאת הקצבה, היום, בהתאם לתשובת הכנסת לבג"ץ, ציבור הנכים צריך להוכיח כיצד לא ניתן לחיות מ-2,342 שקל לחודש. הם סותרים את עצמם ומבזים את בית המחוקקים".

 

עו''ד יהודה רסלר, שהגיש את העתירה בשם ארגוני הנכים, אמר: "הממשלה ממשיכה בסחבת ובהתעללות בציבור הנכים. למרות שהיה להם חודש וחצי להגיש תגובה לבג"ץ הם בחרו לגרור רגליים וביום האחרון ביקשו ארכה של שבועיים להגיש תגובה. למרות התנגדותנו בג"ץ נעתר להם".

 

לפיד: "נמשיך במאבק להעלאת הקצבאות" 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הביע תרעומת על תגובת הכנסת לבג"ץ. "התשובה לבג"ץ שלפיה הנכים לא הוכיחו שאי אפשר להתקיים מ-2,342 שקל בחודש היא מבישה, אטומה וחסרת לב. כחבר כנסת אני לא מוכן שהתשובה הזו תייצג אותי. יש עתיד תמשיך להיאבק למען העלאת קצבאות הנכים לשכר מינימום. נכה לא יכול להתקיים מ-2,342 שקל בחודש. נקודה!", כתב לפיד בפייסבוק.

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר: "לא ברור על איזו כנסת מדובר, האם מדובר על כנסת ישראל, שרק לפני חודש הגיעו כל סיעות הבית להסכמה על העלאת קצבת הנכות? לא ברור בשם מי מדבר היועץ המשפטי של הכנסת. מאוסמה סעדי ועד בצלאל סמוטריץ' יש הכרה בכך שקצבת הנכות חייבת לעלות ושאי-אפשר לחיות מ-2,342 שקל בחודש".

 

גילאון הוסיף כי "מהו נטל ההוכחה הנדרש לדעת יועמ"ש הכנסת כי אי-אפשר לחיות מהסכום המעליב הזה? בטן נפוחה מרעב? נכים שצריכים לבחור בין תרופה לפרוסה? לא יעזור לאף אחד כלום - אנחנו נעלה את קצבת הנכות, עם בג"ץ ובלי בג"ץ, עם נתניהו ובלי נתניהו".


פורסם לראשונה 09/08/2017 17:23

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נעמי מורביה
הפגנת נכים
צילום: נעמי מורביה
מומלצים