שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שימוש בגראס - סיכון פי 3 למות מלחץ דם גבוה
  חוקרים מצאו כי משתמשים שצרכו מריחואנה היו בסיכון גבוה פי 3.4 למות מיתר לחץ דם בהשוואה לאלה שלא צרכו את הסם כלל, וסיכון התמותה עלה עם כל שנה של שימוש. המומחים מסבירים: מריחואנה מעלה לחץ דם ומגבירה את קצב הלב

  לאנשים המעשנים מריחואנה סיכון גדול פי 3 למות מיתר לחץ דם, בהשוואה לאלה שמעולם לא השתמשו בסם, כך טוענים מדענים שהסבירו כי הסיכון גדל בכל שנה של שימוש.

   

  הממצאים, מתוך מחקר של כ-1,200 איש, עשויים להשליך משמעותית על בריאותם של תושבים רבים במדינות שבהן מאושרת המריחואנה לשימוש חוקי.

   

  "תמיכה בשימוש במריחואנה נובעת בחלקה מטענות כי היא מועילה ואולי לא מזיקה לבריאות", אמרה ברברה ינקי, שהובילה את המחקר בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ג'ורג'יה סטייט בארצות הברית.

   

   

  סיכון משולש לתמותה מיתר לחץ דם (צילום: shutterstock)
  סיכון משולש לתמותה מיתר לחץ דם(צילום: shutterstock)

   

  "חשוב לקבוע אם יתרונות בריאותיים עולים על הסיכונים הבריאותיים, החברתיים והכלכליים הפוטנציאליים, כיוון שאם השימוש במריחואנה קשור למחלות לב וכלי דם ולמוות, מוטל על קהילת הבריאות ועל קובעי המדיניות להגן על הציבור".

   

  המחקר, שפורסם בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology, עקב באופן רטרוספקטיבי אחרי 1,213 אנשים בני 20 ומעלה שהיו מעורבים בסקר בריאות ותזונה מתמשך בשנים 2006-2005 ונשאלו אם השתמשו במריחואנה.

   

   עוד כתבות בנושא:

  מחקר ישראלי: מה יעיל יותר - קנאביס או אופיאטים לכאב כרוני?

  מחקר: החומר הפעיל בקנאביס עשוי לשפר הזיכרון

  כך תשפיע הרפורמה על תעשיית הקנאביס בישראל


  מידע על השימוש במריחואנה הוצלב עם נתוני התמותה מהמרכז הלאומי לסטטיסטיקה של הבריאות בארה"ב בשנת 2014, והתאמתם לגורמים מסיחים כמו עישון וטבק, מין, גיל ומוצא אתני, שהיו עשויים להשפיע על התוצאות. משך השימוש הממוצע בקרב משתמשי מריחואנה שנבדקו היה 11.5 שנים.

   

  התוצאות הראו שהמשתמשים במריחואנה היו בסיכון גבוה פי 3.42 למוות מיתר לחץ דם ביחס לאנשים שלא השתמשו בה. הסיכון לתמותה עלה פי 1.04 עם כל שנה של שימוש. לא נמצא קשר בין שימוש במריחואנה לבין תמותה ממחלות לב או ממחלות כלי דם מוחיות כגון שבץ.

   

  לדברי החוקרים, אחת ההגבלות במחקר היא שהמדענים אינם בטוחים אם הנבדקים השתמשו במריחאונה באופן מתמשך מאז השימוש הראשון בה. עם זאת, הממצאים היו משמעותיים וסבירים, שכן השפעתה של המריחואנה על מערכת הלב וכלי הדם ידועה - וכוללת עלייה בקצב הלב, לחץ הדם והדרישה לחמצן.

   

  מחקר קודם מצא: מה באמת יתרונות המריחואנה

  מריחואנה אמנם מקלה על כאב כרוני, אך היא גם מגבירה את הסיכון להפרעות נפשיות כולל הקשה ביותר ביניהן – סכיזופרניה: כך עלה בתחילת השנה באחד המחקרים הגדולים בעולם שבחן מעל 10 אלפים מחקרים שנערכו עד כה על הסם. את הנתונים אספו חוקרים מהאקדמיה הלאומית האמריקנית למדע, בשיתוף אוניברסיטת הארוורד.

   

  הממצאים התפרסמו במקביל לאישורו של הסם לשיווק במספר מדינות בארה"ב לצורך שימוש אישי, או כקנאביס רפואי, והתרתו לשימוש אישי במדינות שונות ברחבי העולם: הולנד מתירה מכירה ושימוש עצמי ב"קופי שופס" בלבד, אורוגוואי, צ'ילה, קוריאה הצפונית, צ'כיה, קרואטיה ושוויץ מתירות מכירה בלבד. ואילו במדינות כמו גרמניה, קנדה, איטליה ואנגליה השימוש אסור על פי חוק, אך אכיפתו מצומצמת או שאינה קיימת כלל. בישראל מאושר הקנאביס הרפואי לחולי קרוהן וקוליטיס, פרקינסון, טורט, טרשת נפוצה, סרטן, איידס, כאב נוירופתי ופוסט טראומה.

   

  מסוכן ללחץ הדם. קנאביס (צילום: shutterstock)
  מסוכן ללחץ הדם. קנאביס(צילום: shutterstock)

   

  על פי המחקר, שנערך על ידי חוקרי אוניברסיטת הרווארד, 22.2 מיליון אמריקנים בגיל 12 ומעלה דיווחו כי השתמשו בסם בחודש שלפני אותו מחקר. 90 אחוזים מהם אמרו כי הם משתמשים בסם בשעות הפנאי באופן קבוע. בסופו של המחקר, הגיעו החוקרים הגיעו ל-100 מסקנות בנוגע לקנאביס. הנה כמה מהן:

   

  יתרונות

  ישנה עדות מוצקה לכך שהקנאביס יעיל בטיפול בכאב כרוני במבוגרים.

  ישנה עדות מתונה לכך שהקנאביס יעיל לטווח קצר לשיפור השינה אצל אלה הסובלים מהפרעות שינה, הסובלים מדום נשימה בשינה, פיברומיאלגיה, כאב כרוני וטרשת נפוצה.

  כדורי קנאביס סינתטיים עשויים לסייע להתכווצויות הנגרמות במחלת הטרשת הנפוצה.

  כדורי קנאביס עשויים למנוע ולהקל על בחילות כתוצאה מכימותרפיה.

   

  סכנות

  הקנאביס מגביר את הסיכון לפתח סכיזופרניה והפרעות פסיכוטיות אחרות והפרעות חרדה. קנאביס עלול להגביר גם את הסיכון לדיכאון.

  שימוש כבד במריחואנה מגביר את הסיכון למחשבות אובדניות ולהחמיר תסמיני הפרעה ביפולרית (מאניה דפרסיה).

   

  נמצא יעיל בהפרעות שינה. יתרונות הקנאביס
  נמצא יעיל בהפרעות שינה. יתרונות הקנאביס


  הסם פוגם בלמידה, בזיכרון ובריכוז. יש עדות לכך שבעיות אלה נמשכות גם לאחר הפסקת השימוש בסם.

  מחקרים מצאו עדות מסוימת לכך שהשימוש בקנאביס מגביר את הסיכון גם לאובדן עבודה, פיטורין. כמו כן, משתמשי קנאביס נוטים להשתכר פחות מאלה שאינם משתמשים בהם.

  השימוש בקנאביס פוגם בכושר הנהיגה.

  קנאביס עלול להגביר את הסיכון לסרטן האשכים.

  עישון הסם מגביר את הסיכון ללקות בהתקף לב. הוא גם יכול להחמיר ברונכיט ושיעול כרוני.

  תינוקות שנולדו לנשים המעשנות מריחואנה בעודן הרות, נולדים במשקל נמוך יותר.

   

  מה קנאביס אינו עושה

  ישנה הוכחה לכך שעישון מריחואנה אינו מגביר את הסיכון ללקות בסוגי סרטן הנגרמים כתוצאה מעישון טבק, כמו סרטן ריאות, סרטני ראש וצוואר. אין די נתונים מהמחקרים לגבי הסיכון ללקות בסרטנים אחרים.

  אין די עדויות לכך שקנאביס מסייע למחלת ALS, למחלת פרקינסון או האנטינגטון.

  ישנה עדות מסוימת לכך שקנאביס אינו מסייע לחולי דמנציה.

  לא ברור האם עישון קנאביס מחמיר אסתמה, אמפיזמה או מחלת ריאות חסימתית COPD.

   

  מרבית המשתמשים: חולי סרטן, כאב ומחלות עיכול

  על פי נתוני משרד הבריאות, לכ-23 אלף ישראלים יש רישיון בתוקף לשימוש בקנאביס רפואי. מדובר בעלייה של פי 12 משנת 2009, אז קיבלו רק 1,800 ישראלים רישיון לשימוש בסם. מרבית המטופלים בקנאביס לוקים במחלות סרטן, כאב כרוני נוירופטי, מחלות דרכי עיכול או חולים פסיכיאטריים.

   

  בישראל ישנם כמה עשרות רופאים מורשים לרשום קנאביס רפואי. משרד הבריאות הודיע לפני כשנה כי בכוונתו לאשר לרופאי משפחה לרשום את הסם, אולם בינתיים קיימת התנגדות נחרצת בקרב הרופאים, מחשש שהמרפאות יהפכו ל"עלייה לרגל" למבקשי הסם.

   

  בתוך כך אישר משרד הבריאות את מכירתו של הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת, כדי לקצר את הסרבול הרב בניפוק התרופה הקיים כיום.

   

  מה קנאביס עושה לגוף שלנו? צפו בראיון עם פרופ' הול, שערך מחקר מקיף בנושא:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שימוש בגראס - סיכון פי 3 למות מלחץ דם גבוה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים