שתף קטע נבחר

המכתב שהציל מהרשעה צעיר שפצע את אחיו בפליטת כדור

בר קוצ'וק מקיבוץ אשדות יעקב שיחק באקדח של חברו וגרם לפציעתו הקשה של אחיו, תם. האח שנפגע שלח מכתב לבית המשפט וביקש שלא להעניש את בר. "אני אוהב אותו, לא הייתי רוצה לראות את חייו נהרסים". השופטת ביטלה את ההרשעה

 

מכתבו של האח שנפצע לבית המשפט. "בגרות מעוררת כבוד והערכה" ()
מכתבו של האח שנפצע לבית המשפט. "בגרות מעוררת כבוד והערכה"

דרמה משפחתית קורעת לב: בר קוצ'וק, קיבוצניק בן 22 מאשדות יעקב איחוד בעמק הירדן, הודה בהחזקת נשק ובמעשה פזיזות ורשלנות, אחרי שבמהלך משחק באקדח פלט יריה שפצעה קשה את אחיו תם. למרות זאת, קוצ'וק לא יורשע ורק ירצה 300 שעות לתועלת הציבור.

 

על פי כתב האישום, לפני כשלוש שנים נפגשו ליאם ביילי, אז שוטר במשטרת ישראל וחברו בר קוצ'וק בביתו של ביילי בקיבוץ אפיקים. ביילי סיפר לקוצ'וק שקיבל אקדח, הוציא ממנו את המחסנית, פרק אותו ומסר אותו לידי חברו. קוצ'וק שיחק עם האקדח הפרוק, דרך ונקר אותו כמה פעמים. זמן קצר לאחר מכן התקשר אליו אחיו תם, וביקש מבר להביאו לביתו של ביילי.

 

"בר יצא להביא את אחיו. ביילי החזיר את המחסנית לאקדח, אך במקום להחזירו לארון הניחו על ספה במרפסת, סמוך למקום מושבו", תיארה השופטת עדי איינשטיין, סגנית נשיא בתי משפט השלום בצפון, בפסק הדין. "בר הגיע לבית עם אחיו תם. ביילי ניגש לתם כדי ללחוץ את ידו, ובמקביל בר התיישב על הספה, הרים את האקדח במטרה לשוב ולשחק בו, דרך ונקר אותו לכיוון תם. כתוצאה מכך נורה כדור מהאקדח ופגע בתם",

עו"ד בלעיש. התקבלה בקשתו לבטל את ההרשעה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
עו"ד בלעיש. התקבלה בקשתו לבטל את ההרשעה(צילום: אלעד גרשגורן)

תם קוצ'וק נפגע בחזהו ובבטנו והועבר לבית החולים, שם איבחנו אצלו פצע חודר קיבה, קרע בטחול, פצע חודר בלבלב, קרע בכליה ושבר בצלע. הוא אושפז למשך 12 ימים, במהלכם עבר ניתוח לכריתת טחול ותפירת הקרעים בקיבה.

 

הפרקליטות ביקשה להשאיר על כנה את הרשעת שני הנאשמים, בר קוצ'וק וליאם ביילי. עו"ד אלעד בלעיש, שייצג את בר מטעם הסניגוריה הציבורית, ביקש לבטל את הרשעתו וטען שאין עונש קשה יותר מכך שהנאשם רואה מידי יום את הנזק שגרם לאחיו. הוא הוסיף כי משפחתו של בר תומכת בו והיחסים ביניהם טובים.

 

"המעשים חמורים ומשקפים פגיעה בערך קדושת החיים", כתבה השופטת. "שימוש לא זהיר בנשק מהווה סכנה ממשית לזולת ועלול לגבות מחיר כבד בחיי אדם ובשלמות הגוף. הפגיעה הגופנית שנגרמה לתם היא עצומה, היא משפיעה ותמשיך להשפיע על חייו".

 

השופטת התייחסה בדבריה למכתב ששלח תם לבית המשפט. "אני אוהב מאוד את אחי ולא רוצה לראות את חייו נהרסים עוד בטרם החלו", כתב תם בין השאר.

 

"במכתב מרגש מאין כמוהו ובבגרות מעוררת כבוד והערכה, מתאר הנפגע תם קוצ'יק את דמותו של אחיו, כמו גם את מערכת היחסים בינו לבין אחיו לפני ולאחר האירוע, ועותר לאי הרשעת אחיו בדין. תם הסביר כי הקשר בינו לבין אחיו בר הוא קשר בריא ועמוק, וכי בזמן הפגיעה ולאחריה היה בהכרה מלאה, ער ומודע למתרחש סביבו, וראה את אחיו הנאשם במצב איום של חוסר ודאות וחוסר אונים מוחלט, תם כתב כי לאחר האירוע אחיו השתנה, נהיה אחראי יותר, סבלן, קשוב, מבין לליבו של הזולת, עוזר וחומל הרבה יותר. תם הסביר כי ביטול ההרשעה יסב נחת לו ולבני משפחתו", כתבה השופטת אינשטיין בפסק הדין.

 

שמואל, אביהם של תם ובר, העיד בבית המשפט והשופטת איינשטיין סיכמה את עדותו. "קשה היה להתעלם מהרטט בסנטרו בתארו את הטרגדיה שפקדה את משפחתו. האב ביקש לבטל את הרשעתו של בנו, טען כי בר נושא עימו רגשי אשמה קשים במשך כשנתיים וחצי, הפנים את הלקח וביצע שירות צבאי משמעותי. האב הצהיר כי למרות הפגיעה בבנו תם, הוא מבקש לאפשר לבנו האחר חיים אזרחיים תקינים".

 

השופטת ביטלה את הרשעת הנאשמים וגזרה על בר קוצ'וק לבצע 300 שעות לתועלת הציבור.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים