שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נתניהו וסיינפלד: במה שונים האנשים השמאליים
  מה משותף לאנג'לינה ג'ולי, ג'רי סיינפלד, פבלו פיקאסו, אופרה וינפרי, ברק אובמה וראש הממשלה נתניהו? כולם שייכים לכ-15 אחוזים מאוכלוסיית העולם שהם איטרי יד ימינם. מה גורם להעדפת צד שמאל, מה האסקימואים נהגו לעשות עם השמאליים שלהם ומה הקשר בין שמאליות ונטייה מינית? עובדות מרתקות על החיים בצד שמאל

  חוגגים את השמאליות: כ-15% מאוכלוסיית העולם המערבי מוגדרים שמאליים. עולם הרפואה כבר מבין שאיטרי יד ימינם אכן שונים במעט מהימניים, החל בתפקוד המוחי והרגשי, עבור בסטריאוטיפים החברתיים שדבקו בהם בעבר ואף בהווה וכלה בקשיים בחיי היום-יום - קשיים שאולי נראים מינוריים, אך עלולים להשפיע עליהם לא מעט. לרגל יום האיטר הבינלאומי, שחל היום (א'), הנה כל מה שיודע עולם המדע על השמאליים ושהופך אותם לשונים מימניים.

   

  צילום: אלי סגל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  גילוי נאות: כותב שורות אלה נמנה עם אוכלוסיית האיטרים. היום שבו אחזה לראשונה כף ידי השמאלית בעיפרון הציור הוא היום שבו נבעתה סבתי, עליה השלום. "אסור לכתוב ביד שמאל", נהגה לזעוק ולהפציר בי לאחוז את העיפרון ביד שנייה. "הניחי לילד", השיבו לה הוריי, "שיכתוב איך שמתחשק לו". את היותי שמאלי הבינו הוריי לאחר חודשים ארוכים ומפרכים של ניסיונות אין קץ ללמד אותי לקשור שרוכים.

   

  רק לאחר שאחזתי בעיפרון ביד שמאל דווקא קלטו הוריי כי יהיה עליהם להדריך אותי מהצד ההפוך. הם הופתעו לגלות שבנם הקטן קושר לפתע את שרוכיו במהירות, הפעם – מהכיוון הנכון: שמאל. כך נשאבתי מבלי משים אל העולם השמאלי. כן, העולם שלנו קצת שונה, קצת אחר, ולא בכדי. מחד גיסא אנו מחויבים לגנטיקה שהכתיבה לנו דומיננטיות שמאלית, ומאידך גיסא אנו נאלצים לגדול לתוך עולם ימני שבו המספריים, פותחני הקופסאות, עכבר המחשב, כיסאות האוניברסיטה ועוד אביזרים יום-יומיים לא מיועדים לנו.

   

  לא ייפלא איפוא שעד לא מזמן דיכאו תרבויות שונות בעולם את השמאליים. כך, למשל, האסקימואים נהגו לנדות את השמאליים בטענה כי הם מכשפים, ביפן היה חוק שהתיר לגבר להתגרש מאישתו אם גילה שהיא שמאלית, וטייוואן הוקיעה מתוכה את השמאליים ודחקה בהם לכתוב ביד ימין. אצלנו המונח "שתי ידיים שמאליות" עדיין נאמר על אדם מסורבל, שאינו כשיר לעבודת כפיים.


  מדליק חנוכייה ביד שמאל. נתניהו (צילום: shutterstock)
  מדליק חנוכייה ביד שמאל. נתניהו(צילום: shutterstock)

   

  מספר השמאליים באוכלוסייה המערבית נמצא בעלייה מתמדת. עד לא מזמן היה מקובל לאמוד את שיעורם בכ-10 אחוזים מהאוכלוסייה, ואילו הדיווחים האחרונים מספרים כי שיעור השמאליים מגיע לכדי 15 אחוזים מהאוכלוסייה. באמצעים טכנולוגיים משוכללים נתגלו בשנים האחרונות שלל עובדות מרתקות על עולמם של השמאליים, שיכולות להסביר חלק מהתופעות הייחודיות להם.

   

  שני חצאי המוח, הקרויים המיספרות (hemisphere - או חצידור, בעברית), אינם שווים זה לזה בתפקודם. החצידור השמאלי הוא ברובו מילולי ועוסק בזיכרון רציונלי, בניתוח, איות, הסקת מסקנות, הבנת מושגים, הפשטה מילולית, חשיבה המבוססת על חוקים וחשיבה לוגית מספרית. לעומתו, החצידור הימני אינו מצטיין ב"מילוליות", אלא אחראי על חשיבה אסוציאטיבית, על ניתוח תמונות, הקשרים ואינטגרציה של מקורות מידע. כמו כן הוא עוסק גם בציור, תכנון תנועה, הבעות פנים, תפיסה מוזיקלית, תפיסת המרחב וזיהוי סימנים, צורות וצבעים.

   

  ידוע שבתחום המוטורי יש קשר ישיר בין כל חצידור ובין צד הגוף הנגדי לו. כלומר החצידור הימני אחראי על חצי הגוף השמאלי ולהפך. בתחום היד הדומיננטית, עם זאת, הידע מעורפל יותר,  ואין קשר מובהק בין צידי המוח להיות האדם ימני או שמאלי.

   

  עובדות על שמאליים

  הדומיננטיות הימנית נמדדת בשלושה מדדים: יד בכתיבה, רגל המונפת בדילוג ועין המופלית לטובה בתהליכי קריאה, בהצצה דרך חריר או בקריצה.

   

  שכיחות הגברים השמאליים גדולה גדולה פי שלושה מזו של הנשים.

   

  אף שתאומים זהים מבחינה גנטית, בפועל לכל תאום יש סיכוי של 20 אחוז להיות שמאלי בעוד התאום השני יפתח דומיננטיות ימנית.

   

  העדפת יד קיימת לא רק אצלנו, אלא גם ביונקים מפותחים, אולם בניגוד לבני האדם, התפלגות הימניים והשמאליים משתנה אצלם ורובם אינם בהכרח ימניים. מחקרים שנערכו משנת 1920 ואילך מגלים כי רוב הקופים מזן למור נוטים להיות שמאליים, אצל קופי המקוק הנטייה לימניות או שמאליות שווה פחות או יותר, ואילו 35 אחוז בקרב הגורילות והשימפנזים הם שמאליים.

   

  נטיית הדומיננטיות של המוח היא גנטית ונקבעת בתכנות מוקדם של המוח. כך, למשל, רוב הסיכויים הם ששני הורים בעלי דומיננטיות ימנית יולידו ילדים ימניים. מחקרים הראו גם כי במשפחה שבה האם ימנית והאב שמאלי יהיו פחות ילדים שמאליים, ואילו לאם שמאלית ואב ימני ייוולדו יותר ילדים שמאליים. נתונים אלה הביאו את החוקרים להבנה כי משקלה של האם בקביעת הדומיננטיות של הילד גדול משחשבו.

   

  רוב השמאליים מציירים דמויות הפונות לצד ימין.

  גמגום ודיסלקציה שכיחים יותר אצל שמאליים, בייחוד אם נכפה עליהם לשנות את היד הדומיננטית. שמאלי מפורסם שכזה היה מלך אנגליה ג'ורג' השישי.

   

  35 אחוז שמאליים. גורילות (צילום: AFP / HIGASHIYAMA ZOO AND BOTANICAL GARDENS)
  35 אחוז שמאליים. גורילות(צילום: AFP / HIGASHIYAMA ZOO AND BOTANICAL GARDENS)

  שמאליים מסתגלים לראייה מתחת למים מהר יותר מימניים.

  שמאליים העוסקים בספורט מצטיינים במיוחד בטניס, בייסבול, שחייה וסיף.

  שמאליים מגיעים לבגרות מינית ארבעה-חמישה חודשים בממוצע לאחר ימניים.

  לכ-22 אחוזים מהאוכלוסייה כלל אין העדפת יד. מן המפורסמים היה מיכאלאנג'לו, שצייר את "בריאת האדם" על תקרת הקפלה הסיסטינית בשתי ידיו.

   

  שורת מפורסמים ארוכה כותבת ביד שמאל, בהם ברק אובמה, ג'רי סיינפלד, ג'ורג' מייקל ז"ל, אופרה וינפרי, הנסיך צ'רלס, ביל קלינטון, ג'ורג' בוש, סלין דיון, גולדי הון, ג'וליה רוברטס, ניקול קידמן, וופי גולדברג, ג'ים קרי, ליסה קודרו (פיבי מ"חברים), אנג'לינה ג'ולי, קיאנו ריבס, הבמאי ג'יימס קמרון, הטניסאי ג'ון מקנרו ועוד אחד ימני אבל שמאלי בהחלט - ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  השמאליות הסמויה

  על פי ההערכות, לפחות 10 אחוזים מאלה שמוגדרים ימניים הם בעלי שמאליות סמויה, כלומר יד ימין היא הפועלת, אך המוח מראה על דומיננטיות של החצידור השמאלי במוח. יותר ויותר מחקרים מדגימים שבעלי השמאליות הסמויה סובלים בילדותם מליקויי למידה ומקשיים בהתארגנות ובארגון של תוכן. אלה נגרמים מהיעדרו של חלק דומיננטי במוחם, שמתפקד כ"אחראי".

   

  דיווחים מהשנים האחרונות מצאו כי בבתי חולים פסיכיאטריים כ-15 עד 30 אחוזים מהחולים הסובלים מסכיזופרניה או הפרעות רגש הם שמאליים, אך הקשר בין הדברים עדיין אינו ברור. מחקרים גנטיים התנהגותיים אף מצאו שכיחות גבוהה של שמאליות, או מוח שחסר דומיננטיות אחת, ביותר ויותר מקרים של פיגור שכלי כדוגמת תסמונת דאון.

   

  החצידור היצירתי

  דומיננטיות שמאלית שכיחה מאוד בקרב ציירים, פסלים ואומנים בכלל. הדבר אינו מפתיע, שכן החצידור הימני עוסק בחשיבה הגלובלית, האסוציאטיבית, בפענוח תמונות, מצבים וצבעים. הוא יצירתי יותר, חושב בצורה לוגית ותבניתית ופחות ומבכר תפיסה הרבה יותר מופשטת.

   

  השמאליות שכיחה אצל אמנים. ג'רי סיינפלד (צילום: אבי מועלם)
  השמאליות שכיחה אצל אמנים. ג'רי סיינפלד(צילום: אבי מועלם)

   

  נראה כי לשמאליים יש יתרון מסוים גם במקצועות הספורט, הדורש תגובות מהירות ושיפוט מרחבי טוב. תפיסה מרחבית היא באחריותו של החצידור השמאלי, וכך ניתן למצוא ספורטאים שמאליים בענפים רבים, מאתלטיקה ועד משחקי כדור.

   

  מה זה בעצם משנה

  בעבר נחשבה השמאליות לסימן מבשר רעות, חשיבה המאפיינת תרבויות שמרניות בעולם, אך מערך החינוך המודרני כבר אינו מטיל דופי בילד השמאלי. עם זאת, בכל הקשור לפגיעות נוירולוגיות, הדומיננטיות המוחית חשובה לצורך הערכה רפואית. לפיכך כל ריאיון אצל נוירולוג ייפתח בשאלה "האם אתה ימני או שמאלי?". שאלה זו חשובה במיוחד כאשר נדרשים ניתוחי מוח - למשל בטיפול באפילפסיה - לצורך מיפוי אזורי המוח, תפקודם וקביעת מיקומם.

   

  הומוסקסואליות שמאלית

  שלושה חוקרים מהמרכז לבריאות הנפש שבטורונטו, קנדה, פרסמו מחקר המוצא קשר בין שמאליות לבין נטייה מינית הומוסקסואלית. מהמחקר, מטא-אנליזה שעיבדה נתונים ממחקרים קודמים, עלה כי הסיכוי של גברים שמאליים להיות הומוסקסואלים גבוה ב-31 אחוזים מסיכוייהם של ימניים.

   

  אחד המחקרים בעבר אף מצא כי בקרב הנשים סיכוייה של שמאלית להיות לסבית גבוה ב-91 אחוז יחסית לעומת סיכוייה של ימנית. לדעת החוקרים, הממצאים תומכים בתיאוריה שלפיה הנטייה המינית קשורה בהתפתחות מוחית. חוקרים אחרים הסתייגו מתוצאות המחקר, בעיקר בשל העובדה שבפועל רוב השמאליים אינם הומואים או לסביות, ורוב ההומואים והלסביות אינם שמאליים.

   

  האם לנשים שמאליות סיכוי גבוה להיות לסביות? (צילום: רויטרס)
  האם לנשים שמאליות סיכוי גבוה להיות לסביות?(צילום: רויטרס)

   

  שנה אחת יותר

  גם תוחלת החיים של השמאליים אינה שווה לזו של הימניים, כך לפחות טענו חוקרים מאוניברסיטת באפלו שבארה"ב. במחקר, שפורסם בכתב העת Social Biology, ניתחו החוקרים נתונים של 4,448 שחקני בייסבול. החוקרים חישבו ומצאו כי תוחלת החיים של השמאליים נמוכה בכשנה בממוצע מזו של הימניים. עוד קודם לפרסום המחקר הזה פרסם הפסיכולוג סטנלי קורן מחקר אחר, הטוען כי שמאליים מתים תשע שנים מוקדם מהימניים.

   

  רואים את העולם אחרת

  פסיכולוגים מאוניברסיטת בירמינגהם בדקו את הפעילות המוחית של מתנדבים שנתבקשו להביט בדמויות שונות. באמצעות מכשיר גירוי מגנטי שהונח על ראשי הנבדקים נמצא כי גירוי של הצד השמאלי במוחם של הימניים הקשה עליהם להבחין בפרטים קטנים. אצל שמאליים המצב היה הפוך: גירוי הצד הימני הקשה על השמאליים להבחין בפרטים קטנים בדמויות שלפניהם.

   

  לדברי החוקרים, אצל הימניים החצידור הימני הוא שרואה את התמונה במלואה, בעוד הצד השמאלי מבחין בפרטים הקטנים. מנגד, אצל השמאליים המצב כאמור הפוך, והצד הימני של המוח הוא שאחראי על האבחנות הדקות בפרטים. החוקרים סיכמו כי לא רק תפקודי השפה קשורים ישירות להיותנו ימניים או שמאליים, אלא גם הדרך שבה אנו רואים את העולם.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נתניהו וסיינפלד: במה שונים האנשים השמאליים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים