שתף קטע נבחר

סעודיה איירליינס: "לא לחשוף רגליים וזרועות ובלי לבוש צמוד"

חשבתם שרק בכנסת ישראל עושים בעיות בכניסה בגלל לבוש "לא צנוע" וחשיפת ברכיים? חברת התעופה סעודיה איירליינס הוציאה חוקים נוקשים לגבי אילו חלקים בגוף צריך לכסות למי שטס עם החברה

 

 

סעודיה איירליינס, חברת התעופה הלאומית של ערב הסעודית, הכריזה בתחילת החודש על קוד לבוש חדש ונוקשה, לפיו ייאסר על נוסעים לעלות לטיסות החברה בלבוש שחושף ברכיים, זרועות ורגליים יחפות. "נשים - לא לחשוף רגליים וזרועות, ובלי לבוש צמוד; גברים - לא לחשוף רגליים", כך פורסם בעיתון הסעודי "מֶכָּה" בתחילת החודש.

פרסום קוד הלבוש החדש של החברה בעיתון הסעודי ()
פרסום קוד הלבוש החדש של החברה בעיתון הסעודי

יודגש כי לא מדובר באיסור כלפי צוות החברה (שכבר כיום לבוש במדים צנועים) אלא כלפי הנוסעים עצמם, מכל מדינה שהיא. על פניו זה אך הגיוני שהחברה הלאומית של מדינה מוסלמית האוסרת על אזרחיה לבוש לא צנוע, תכריז על איסור שכזה, אך מנגד בשל היותה חברת תעופה גדולה המטיסה נוסעים מכל העולם - מדובר בהחלטה חריגה שאינה מקובלת בחברות אחרות, גם אלה ממדינות ערב.

נוסעת בלבוש צמוד או חושפני לא תורשה לעלות לטיסה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
נוסעת בלבוש צמוד או חושפני לא תורשה לעלות לטיסה(צילום: shutterstock)
 

צעד קדימה שניים אחורה

רק לפני כחמש שנים, בחודש מאי 2012, יצאה החברה במיתוג חדש והורידה את המילה "אראביאן" משמה. שם החברה "סעודי אראביאן איירליינס" שונה ל"סעודיה עם כניסתה לברית חברות התעופה הגדולה "SKYTEAM". בברית השנייה בגודלה בעולם נמצאות בין היתר חברות תעופה גדולות כמו אייר פראנס, KLM, דלתא, קוריאן אייר ועוד.

מטוס החברה לאחר שינוי שמה ל"סעודיה" בלבד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מטוס החברה לאחר שינוי שמה ל"סעודיה" בלבד(צילום: shutterstock)
 

בנוסף, נראה כי לאחרונה ערב הסעודית עוברת שינוי ומתקדמת בצעדים איטיים לעבר המערב. בן המלך ויורש העצר, מוחמד בן סלמאן, שרק לאחרונה נבחר לשר ההגנה הוא ה"בוס" החדש המכתיב את הטון. בן סלמאן מנסה להנהיג רוח חדשה ומרעננת במדינה הקורצת אל העולם המערבי.

 

לאחרונה הודיע בן סלמאן על אתר נופש חדש בים האדום בו הנופשות יוכלו ללבוש בגד ים ביקיני - לא עניין של מה בכך עבור המדינה. בערב הסעודית ישנם לא מעט חוקים מגבילים, על נשים בעיקר, כמו הלבוש הנהוג במדינה - לרוב גלימה שחורה, עבאייה, שמסתירה את כל הגוף מלבד הראש. המחמירות ילבשו גם חיג'אב הכולל את העבאייה וגם ניקאב המכסה את הראש. גברים במדינה לא ילבשו חולצות שיחשפו את הזרועות ורובם ילכו עם גלימות לבנות ארוכות המסתירות גם הן את רוב חלקי הגוף.

הלבוש הנהוג והמותר כיום לנוסעי החברה הסעודית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הלבוש הנהוג והמותר כיום לנוסעי החברה הסעודית(צילום: shutterstock)
 

בנוסף, סעודיה עדיין אוסרת על נשים לנהוג ברכב, מגבילה נסיעות לחו"ל לבדן מבלי לקבל אישור מראש מהבעל או ליווי צמוד וכאמור, נושא הלבוש. עם זאת, המדינה מאפשרת כיום לנשים לבחור ואף להיבחר בבחירות מוניציפאליות ומעודדת נשים להיכנס לענפי הספורט, תחום עיסוק שהיה שמור אך ורק לגברים עד כה.

 

אם כך, ניתן לומר שסעודיה נעה בין הרצון להיפתח יותר למערב במסגרת התוכנית החדשה לשיקום הכלכלה הסעודית - "חזון 2030", לבין הכוח העצום שיש לאנשי הדת והרצון שלהם לשמור על המסורת, מה שמותיר את המדינה עדיין מאחור.

 

מדוע מגיע איסור שכזה כעת?

הטענה הבסיסית של חברת התעופה היא תלונות רבות שנתקבלו מנוסעים מוסלמים שלא אהבו לראות לצדם נוסעים בלבוש חשוף. "נוסעים התלוננו על 'לבוש מעליב' שכלל בגדים צמודים מדי, זרועות ורגליים חשופות בקרב נשים או מכנסיים קצרים בקרב גברים", נמסר מהחברה.

גם גברים לא יורשו לעלות לטיסה ברגליים חשופות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גם גברים לא יורשו לעלות לטיסה ברגליים חשופות(צילום: shutterstock)
 

כאמור, סעודיה איירליינס מטיסה דרך קבע נוסעים מכל רחבי העולם, לרבות אנשי עסקים מהעולם המערבי העושים את עסקיהם במזרח התיכון. החברה נחשבת לגדולה בכל קנה מידה תעופתי, ומחזיקה בצי של 187 מטוסים, בהם גם מטוס הדרימליינר החדש של בואינג. החברה היא מהבודדות בעולם המחזיקות במטוסים של ארבע יצרניות שונות - בואינג, איירבוס, אמבראר ומקדונל דאגלס.

 

השתתף בהכנת הידיעה רועי קייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האיסור החדש של סעודיה איירליינס
צילום: shutterstock
מומלצים