שתף קטע נבחר

מחאת הנכים: מפגינים חסמו את מחלף אשדוד, נהגים התעמתו עמם

כ-15 מפגינים חסמו במשך כשעתיים את התנועה וגרמו לעומס תנועה כבד סמוך לעיר. אחת המפגינות עוכבה על ידי המשטרה: "השוטרים שברו לי את הקלנועית, הפילו אותי על הכביש". נהג שנתקע בפקק: "מזדהים, אך הם צריכים לעשות את זה עם יותר הבנה לנהגים". נהג אחר: "לתת להם, לא אכפת לי לעמוד פה עוד שעה"

   

 

הנכים ממשיכים להפגין בדרישה להעלאת קצבת הנכות: כ-15 מפגינים חסמו הערב (א') לתנועה את כביש 4 לכיוון צפון במחלף אשדוד הסמוך לעיר, במשך כשעתיים. בקטע הדרך הורגש עומס תנועה כבד והנהגים התעמתו עם המפגינים. כוחות משטרה רבים הוצבו במקום, כיוונו את התנועה ומנעו עימותים פיזיים בין הנהגים לנכים. הנכים חסמו את הכביש לקראת הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטקס בעיר אשדוד. 

 

קצבת הנכות שמובילה למינוס של אלפי שקלים

 

הנהגים שנתקעו בעומס התעמתו עם המפגינים וקראו לעברם "תעלו לכנסת, אל תחסמו את הכביש" ו-"אנחנו לא אשמים". אחד הנהגים פגע ברכבו קלות בנכה בכיסא גלגלים, הנכה בתגובה היכה על מכסה המנוע של הרכב והנהג יצא מרכבו וכמעט היכה אותו. כוחות המשטרה במקום מנעו עימותים פיזיים בין הנהגים לנכים.

 (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
(צילום: מתן טורקיה)

אחת המפגינות, הנכה אביטל כהן, עוכבה על ידי השוטרים במקום. היא סיפרה ל-ynet: "ההתנהגות של השוטרים הייתה אלימה מאוד, הם שברו לי את הקלנועית. אני בסך הכל נכה אחת ושלחו אליי 12 שוטרים, אחת מהן כיוונה אליי נשק. הפילו אותי על הכביש. אלימות מיותרת. גם עיכבו אותי אבל שחררו אותי לאחר מכן".

 

ממשטרת מרחב לכיש נמסר בתגובה: "אנחנו מכילים את האירוע ועוד לא ביצענו מעצרים, למרות שהופגנה אלימות מצד הנכים. לא נקטנו בשום אלימות".

המפגינה אביטל כהן (צילום: אלחנן אהרון) (צילום: אלחנן אהרון)
המפגינה אביטל כהן(צילום: אלחנן אהרון)

 (צילום: אלחנן אהרון) (צילום: אלחנן אהרון)
(צילום: אלחנן אהרון)

נהג שנתקע בפקק אמר ל-ynet: "אנחנו פה סובלים ומאחרים, אבל אנחנו די מזדהים עם ההפגנה. אבל עדיין, לפי דעתי, הם צריכים לעשות את זה עם יותר הבנה לקהל הנהגים, לשחרר את הפקק לאט לאט".

 

נהג נוסף שנתקע בעומס, איציק נחשון מראשון לציון, אמר: "הם צודקים בכל מה שהם עושים וכדאי פה. צריך לעכב פה את התנועה. צריך לתת להם את כל הזכויות שמגיעות להם. זו לא פעם ראשונה, ומה שהולך פה במדינה זה גועל נפש. צריך לתת להם ואני דוגל בלתת להם, ולא אכפת לי לעמוד פה עוד שעה אפילו". הנהגים לכיוון דרום, שלא נחסם, מעודדים ברובם את המפגינים.

 

הנכים תכננו לחסום את הכניסות לאשדוד לקראת הגעת ראש הממשלה נתניהו לטקס חתימה על הסכם גג בעיר בשעה 18:00. המשטרה הקדימה אותם, וחסמה את הכביש כדי למנוע מהם להגיע לאזור וכדי לאפשר לראש הממשלה לעבור. המשטרה השאירה נתיב אחד פתוח, אך הנכים הגיעו וחסמו אותו. בהסכמת הנכים, נתיב אחד נפתח לסירוגין לתנועה במהלך החסימה, ולבסוף החסימה הוסרה. 

 (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
(צילום: מתן טורקיה)


  

מארגנת מחאת הנכים, נעמי מורביה, אמרה: "אנחנו מוחים כי אנחנו דורשים דרישה אחת פשוטה, קטנה: קצבת נכות בגובה שכר מינימום, בפעימה אחת, צמודה לשכר המינימום, באופן שוויוני לכל האזרחים עם מוגבלות שמוכרים על ידי הביטוח הלאומי. כולל ילדים עם מגבלות. זאת הדרישה שלנו לבסיס הקצבה.

 

"מה שאנחנו מבקשים זה להביע את הזעם שלנו על התשובה של היועץ המשפטי אייל ינון לבג"ץ בנוגע לעתירה, גם אם התשובה היא חוקתית ויש לה ביסוס חוקי, עדיין יש דרכים להתנסח, והדרך שבה הוא התנסח מבזה", אומרת מורביה. "אני מצפה באמת מכל חברי הכנסת שיעשו כינוס מיוחד בפגרה, בדיוק כמו שעשו על חוק ההסגר לכלבים. אפשר לעשות כינוס מיוחד בפגרה ולהתנצל בפני אנשים עם מוגבלות על זה שאמרו שאנחנו צריכים להוכיח שמ-2,342 שקלים ניתן לחיות. גובה מינימום הוא 3,166 איך מ-800 שקלים פחות אנחנו יכולים להתפרנס". 

 

באחרונה הפגינו הנכים בכמה מוקדים, במחאה על אי העלאת קצבת הנכות. לפני כשבועיים עשרות נכים בכיסאות גלגלים הגיעו לאזור רשפון וחסמו את כביש החוף בשעת השיא. המשטרה הגיעה למקום בכוחות מתוגברים, והתנועה הופנתה מכביש החוף לדרכים חלופיות למשך כשעתיים.

 

מחאת הנכים התחדשה בחודש שעבר, כיוון שהממשלה לא נענתה לדרישה להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום. על פי משרד ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בינואר 2018 תעלה הקצבה ל"נכים קשים" (נכים בשיעור של 90% נכות רפואית ויותר) ל-4,000 שקלים. בד בבד תעלה הקצבה לנכים

שאין להם אישור לעבודה ונמצאים מתחת לקו העוני לכ-3,200 שקלים. בנוסף, במסגרת תוספת של ארבעה מיליארד שקלים יתבצעו כמה פעימות בארבע השנים הקרובות כדי להעלות את קצבאות הנכות של יתר הנכים ל-4,000 שקלים בחודש, ואולם טרם נקבע אם לכולם.

 

לאחר פרסום המתווה הודיעה מורביה כי היא ואנשיה דוחים את תוכניתו של נתניהו ומתכוונים להסלים את מאבקם. קצבת הנכות עומדת היום על 2,342 שקלים. הנכים דורשים להשוות את הקצבה שלהם לשכר המינימום (כ-5,000 שקלים בשנת 2018).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנכים חוסמים את התנועה במחלף אשדוד
מומלצים