שתף קטע נבחר

מנכ"ל האוצר: מחיר למשתכן לא נועד רק למעמד הביניים

שי באב"ד נשאל בראיון לאולפן ynet האם תוכנית הדגל של האוצר בתחום הדיור קורצת למעמד הביניים, הנחשב לקהל הבוחרים של מפלגת כולנו, ואמר: "להיפך, התוכנית מיועדת יותר לזוגות צעירים שלא הגיעו לדירה או למעמד החלש שעכשיו יש לו הזדמנות להגיע לדירה במחיר מופחת". באשר לתמ"א 38 אמר: "אני לא חושב שהתוכנית נכשלה, התהליכים לוקחים זמן"

"מחיר למשתכן לא נועד רק למעמד הביניים, מחיר למשתכן נעשה בכל האיזורים בארץ, ההגרלה האחרונה היתה בלמעלה מ-27 ישובים, מיישובי פריפריה לישובים במרכז - לכן לא מדובר פה רק על מעמד הביניים", כך אמר היום (ב') מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, בראיון לאולפן ynet.

 

באב"ד נשאל בראיון בנוגע לתוכנית הדגל של משרד האוצר בתחום הדיור, מחיר למשתכן, וסירב להתייחס לטענות לפיהן התוכנית קורצת למגזר מסוים, מעמד הביניים, הנחשב גם קהל הבוחרים של מפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון. "אני לא מתייחס לנושאים של כולנו ולא מטפל בנושאים של כולנו", אמר, "אבל מחיר למשתכן לא נועד רק למעמד הביניים, התנאי היחיד שעשינו בתוכנית הזאת, בניגוד לכל התוכניות בעבר, זה שאין לך דירה.

 

האם מחיר למשתכן יפתור את משבר הדיור ומה הפיתרון למשבר הנכים? צפו בראיון 

 

"לא עשינו מבחני הכנסה, או מה חשבון הבנק שלך, או אם אתה בוגר שירות צבאי או אם יש לך תעסוקה או לא כזו או אחרת. המבחן היחיד הוא האם יש לך דירה. לכן להיפך, לחלק ממעמד הביניים יש כבר דירות לכן זה לא מיועד אליו, זה מיועד דווקא יותר - או לזוגות הצעירים שעדיין לא הגיעו לדירה - או למעמד החלש יותר שלא הצליח להגיע לדירה ועכשיו יש לו הזדמנות להגיע לדירה במחירים מופחתים. לא מדובר פה על זוג אחד או שניים, מדובר על זה שעד סוף שנה הבאה יהיו מאה אלף זוכים כאלה ולא רק זוגות צעירים, אנשים שיוכלו לזכות בדירה ממעמד הביניים או מהמעמד הנמוך".

 

- פרסמתם שברבעון השני מספר העסקאות היה הנמוך ביותר מ-2014 , תקופת חוק מע"מ אפס. אין חשש שכמו לאחר מע"מ אפס, כולם יחזרו לשוק הנדל"ן והמחירים שוב יזנקו?

"לא, אני לא חושב שיש חשש כזה, כי מצד שני שר האוצר פועל לילות כימים גם להגדיל את ההיצע. בהתחלות בניה שמתחילות בצורה מאסיבית, בשיווקים, בתכנונים, שנעשים בצורה מאסיבית מאוד, ולכן אני חושב שמה שקורה עכשיו - מאחר ותוכנית למשתכן תופסת תאוצה... כבר 40 אלף זוגות צעירים שיקבלו דירה ב-20%-25% פחות ממחירי השוק - בהרצליה, ראשון ורעננה זה הגיע ל-600 אלף חיסכון - אז אנחנו רואים את הזוגות הצעירים ממתינים, מביעים אמון בתוכנית, ואומרים: אנחנו מעדיפים לחכות להגרלה הקרובה מאשר לעשות עסקאות בשוק הנדל"ן".

"המשק הישראלי לא עומד על חברת טבע". מנכ"ל האוצר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"המשק הישראלי לא עומד על חברת טבע". מנכ"ל האוצר(צילום: גיל יוחנן)
 

באב"ד נשאל גם בנוגע לנתונים שפורסמו לאחרונה ב-ynet, לפיהם מתוך כ-80 אלף מבנים המיועדים להשתתף בתוכנית תמ"א 38, רק 2,000 החלו את התהליך, ואמר: "בנושא של התחדשות עירונית התחילה עבודה מאוד מאסיבית. זה הרבה יותר מורכב, כי במסגרת התחדשות עירונית ותמ"א 38 צריך לקבל את הסכמת הדיירים והרבה פעמים זה תהליך מאוד מסובך וצריך גם לעבוד מול הרשות המקומית ולסגור באופן פרטני את אותם בניינים שנעשים מול הרשות המקומית. התהליכים פשוט לוקחים זמן כמו בכל פתרונות הדיור, זה לא מהיום למחר".

 

-האם אפשר להגיד שתמ"א 38 נכשלה?

"לא. אני לא חושב שתמ"א 38 נכשלה. אני חושב כמו הרבה תהליכים שבמשך עשרים שנה התנהלו בצורה מסויימת וקבעו ד.נ.א מסויים, במיוחד בנושא הנדל"ן, שגם לא קורה מהיום למחר, אי אפשר לייצר דירה מהיום למחר בבוקר, ככה לשנות את התהליכים האלה ולהגדיר נורמות חדשות זה לוקח זמן ולא קורה ביום אחד. ואני חושב שכדאי לבחון את הדברים האלה לקראת סוף הקדנציה ולא באמצע ואז נראה מה יהיו מחירי הדירות".

 

מנכ"ל האוצר התייחס גם למשבר בחברת טבע אך אמר כי השפעתו על המשק מוגבלת: "ודאי שזה קצת מדאיג. חברה כמו טבע שנכנסה לסחרור שהיא נכנסה הוא לא בריא, מצד שני המשק הישראלי הוא חזק ואיתן, הוא לא עומד על טבע, יש הרבה מאוד חברות גדולות ומצליחות. גם מבחינת המסחר בבורסה החלק של טבע ... לאור שינוי המדדים, מדד ת"א 35 השתנה ולכן זה קצת הקל על אותם משקיעים כשטבע ירדה שהם לא נפגעו בצורה כל כך משמעותית, אבל כן אנחנו עוקבים אחרי זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מנכ"ל האוצר שי באב"ד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים