שתף קטע נבחר

חיפה ורשויות בצפון עתרו נגד הרחבת מתחם בז"ן

עתירת הרשויות הוגשה לאחר שבחודש יוני החליטה המועצה הארצית על צמצום בהרחבת הבנייה במתקני הזיקוק והייצור של בז"ן. לטענת העותרים, אין לאשר את הרחבת בתי הזיקוק מבלי שידוע מהם המתקנים ומבלי שמתקיים לגביהם דיון תכנוני הכולל בין השאר תסקירי השפעה על הסביבה

עיריית חיפה והרשויות הסמוכות לה עתרו היום (ג') לבית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים בחיפה כנגד הרחבת מתחם בז"ן במפרץ חיפה. העתירה הוגשה על ידי עיריית חיפה, נשר, קריית אתא, קריית ביאליק, קריית מוצקין, קרית טבעון, קריית ים והמועצה האזורית זבולון.

 

עתירת הרשויות המקומיות הוגשה כנגד החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, והחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר את התוכנית להסדרת והרחבת מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה.

 

בעתירה מבקשות עיריית חיפה והרשויות הסמוכות מבית המשפט לבטל את הוראות התוכנית המאפשרות להרחיב את בתי הזיקוק ולקבוע כי בפרסום התוכנית מלכתחילה לא נכלל אזכור תוספת זכויות להרחבת בתי הזיקוק ועל כן לא ניתן לאשר את התוכנית ככוללת תוספת זכויות.

הפגנת תושבי חיפה נגד הרחבת מתחם בז"ן - ארכיון (צילום: באדיבות מגמה ירוקה) (צילום: באדיבות מגמה ירוקה)
הפגנת תושבי חיפה נגד הרחבת מתחם בז"ן - ארכיון(צילום: באדיבות מגמה ירוקה)
 

בעתירה שהוגשה ע"י היועצת המשפטית של עיריית חיפה עו"ד ימית קליין, נאמר בין היתר: "לאור הרגישות הרבה, הסיכונים הפוטנציאלים, ההשפעה המשמעותית על איכות הסביבה ובריאות הציבור, חוסר הוודאות ומאידך הרחבה שיטתית של המידע העומד לרשות מקבלי ההחלטות ככל שעובר הזמן, אין לאשר באופן עקרוני הרחבה של בתי הזיקוק - בוודאי לא בשיעור הבלתי מבוטל שאושר בתוכנית זו - מבלי שידוע מהם המתקנים שמבקשים להקים ומבלי שמתקיים לגביהם דיון תכנוני על כל המשתמע (תסקירי השפעה על הסביבה, התנגדות, מנגנוני הערר הפנימיים וכו')".

 

המועצה הארצית החליטה על צמצום הבנייה במתקני בז"ן

בחודש יוני האחרון החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה על צמצום בהרחבת הבנייה במתקני הזיקוק והייצור של בז"ן לרמה של 5% בלבד, לעומת 20% הרחבה כפי שתוכנן קודם לכן. דיון המועצה התקיים לאור עובדות ונסיבות חדשות, כמו למשל חריגות לכאורה של בז"ן מהיתרי הפליטה ועוד.  

 

ישיבת המועצה הארצית היתה דיון חוזר על החלטה קודמת להרחבת בז"ן. זאת לאחר שבחודש יולי 2016 אישרה וועדת הערר את ההרחבה, אך בספטמבר אותה שנה החליטה המועצה הארצית לקיים דיון נוסף בנושא.

 

במנהל התכנון טענו כי ההחלטה לצמצם את הרחבת הבנייה תאפשר את המשך פעילות בז"ן תוך עמידה מוחלטת בדרישות הגנת הסביבה.

 

במנהל הסבירו כי הדיון התקיים לאור עובדות ונסיבות חדשות שהונחו בפני המועצה הארצית ולא הוצגו בפני ועדת המשנה לעררים טרם קבלת ההחלטה. "בין היתר הוצגו בפני המועצה חריגות לכאורה של בז"ן מהיתרי הפליטה בטווח השנים 2012-2014 ו-2016, הליכי שימוע שנערכו לבז"ן והחלטת עיריית חיפה בנוגע למתן צו הפסקה מינהלי לחברה", נמסר.

 

תגובת בזן: "התב"ע אושרה לאחר תהליכים תכנוניים שנמשכו למעלה מעשור, אשר כללו בין היתר הידברות עם הציבור ונציגיו ושמיעת עמדותיו על ידי כל מוסדות התכנון. במהלך הדיונים, מתוך קשב לרחשי הציבור, התפשרה בזן באופן משמעותי בדרך לאישור התכנית. התכנית מהווה בשורה חשובה לציבור כולו – היא תאפשר המשך שיפור הפעילות הסביבתית, תוך הבטחת צרכי המשק והמשך פעילותה ועתידה של קבוצת בזן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה
מתחם בז"ן
צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה
מומלצים