שתף קטע נבחר

ההגרלה הבאה של מחיר למשתכן הוקדמה ל-3 ספטמבר

ההגרלה הבאה של מחיר למשתכן הוקדמה ל-3 בספטמבר 2017. בהתאם לכך, יוקדם מועד ההכרזה על הזוכים לסוף חודש אוקטובר. 15 אלף הזוכים יצטרפו ל-12 אלף המשתתפים שזכו עד כה וכי עד סוף השנה כחלון צופה שיהיו 42 אלף זוכים

שר האוצר הודיע על הקדמת הגרלה הגדולה הבאה של מחיר למשתכן ל-3 בספטמבר 2017. בהתאם לכך, יוקדם מועד ההכרזה על הזוכים לסוף חודש אוקטובר. ההגרלה המדוברת תהיה מיועדת רק לסדרה א'. חלק מהערים בהן היא תתקיים: אור יהודה, רמת גן, באר שבע ואשקלון.

 

בשבוע שעבר הודיע שר האוצר בעמוד הפייסבוק שלו כי ההגרלה תחל ב-15 בספטמבר, אך כאמור הערב הקדים אותה בכשבועיים ל-3 בספטמבר. בהגרלה ישתתפו 15 אלף מועמדים מסדרה א', והיא תתקיים בערים באר שבע, ראשון לציון, מודיעין, נתניה, שוהם, בית דגן, רמת גן, אור יהודה ואשקלון, וכן יתבצעו לראשונה הגרלות בחברה הערבית - בנצרת, סחנין וכפר מנדא.

 

כחלון ציין בדבריו כי 15 אלף הזוכים יצטרפו ל-12 אלף המשתתפים שזכו עד כה וכי עד סוף השנה הוא צופה שיהיו 42 אלף זוכים. הוא אמר: "למה יצרנו את פרויקט מחיר למשתכן? כדי להגביל סוף כל סוף את המחיר. היום כשניגשים למחיר למשתכן יודעים כמה תעלה דירה, אי אפשר להעלות את המחיר".

 

כחלון הוסיף כי באוקטובר ובנובמבר השנה יקבלו מאות זוגות צעירים את המפתח וכי אלפי דירות בשלבי בנייה והיתר נמצאות בהליכי רישוי. "זה לוקח קצת זמן אבל זה קורה", אמר. "גם כשקונים בשוק הפרטי זה לוקח שלוש שנים, אצלנו זה 25% פחות ממה שהיה לוקח יזם עצמאי. ויש לנו תוצאות בשטח - בחצי השנה אחרונה נבלמה העלייה ובמונחים ריאליים אפילו המחירים ירדו".

 

עד סוף השנה צופים 42 אלף זוכים

במסגרת התוכנית היזמים מתחרים במכרז על המחיר הנמוך ביותר למ"ר על פי התקן שקבע משרד השיכון והבינוי לאותו מתחם בנייה. היזם מקבל הנחה על הקרקע ועל הוצאות הפיתוח. מכרזים אלה משותפים למשרד האוצר ולמשרד השיכון והבינוי.

 

ההטבה מיועדת לחסרי דיור בלבד העומדים בקריטריונים האלה: זוגות נשואים או ידועים בציבור, רווקים, אלמנים או גרושים מעל גיל 35, זוג צעיר עם ילד אחד לפחות או הורים יחידניים, אשר לא היו בבעלותם דירה או חלק מדירה בשש השנים האחרונות, או זכות ליחידת דיור בנחלה או זכויות בדירה בתהליכי בנייה.

 

בתוכנית בוצעו לאחרונה שינויים בהוראת מטה הדיור, ולפיהם במכרזים ללא כדאיות כלכלית שנכשלים במשך תקופה ארוכה - במיוחד בפריפריה - ישתנו תנאי המכרז ויאפשרו ליזם למכור 50% מהדירות בשוק החופשי. כלומר אם בעבר שווקו כל הדירות במחיר מופחת בכ-20%, כעת מתירים ליזמים לשווק כמחצית מהדירות במחירי שוק.

 

שינוי זה הצטרף לשינוי תמחור הדירות בפרויקטים רבי קומות על פי גובה הקומה, וכן לפתיחת התוכנית למשפרי דיור בהגרלות ששיווקן נכשל לרוכשי דירה ראשונה בסדרות א' ו-ב' בקריית ביאליק, קריית מוצקין, רעננה ודימונה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים