שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כך נזהה מראש את חברת "נטפים" הבאה
  מהם המרכיבים שהביאו להצלחת חברת נטפים, אשר נמכרה לחברה מקסיקנית תמורת 1.5 מיליארד דולר, ואלו יתרונות מעניק שוק טכנולוגיות המים הישראלי? כך נוכל לבנות בענף חברות מצליחות וגלובליות כמו נטפים, צ'ק פוינט ומוביליאיי. דעה

  בחודש אוגוסט 2017 נסגרה העסקה למכירת 80% מהבעלות בחברה לחברת "מקסיכם" (MXCHY, Mexichem) המקסיקנית וזאת בעבור 1.5 מיליארד דולר.

   

  חברת נטפים מהווה מודל מוצלח לחדשנות ישראלית חובקת עולם. החברה היא חברה גלובלית הכוללת אלפי עובדים וחברות בנות ברחבי העולם. החברה מיישמת באופן בלעדי עשרות משפחות פטנטים ומאות פטנטים רשומים ברחבי העולם. לחברה יכולת ייצור, אינטגרציה וביצוע פעילות פרויקטאלית ומשלבת באופן סינרגטי ציוד ופתרונות, חברות מים וחברות לווין ישראליות ברחבי העולם.

   

  מרכיבי ההצלחה המרכזיים של נטפים

  השאלה המרכזית היא האם ניתן לזהות את נטפים הבאה בקרב חברות המים הישראליות הקיימות והעתידיות. בבואנו לענות על שאלה זו עלינו לנתח את מרכיבי ההצלחה המרכזיים של חברת נטפים ולא בהכרח לפי סדר החשיבות.

   (צילום: מאיר אזולאי) (צילום: מאיר אזולאי)
  (צילום: מאיר אזולאי)
   

  ראשית כמובן נזכיר את האופי החלוצי היזמי המלווה בחוצפה ישראלית בלתי מתפשרת של מייסדי החברה - קיבוץ "חצרים" ולאחר מכן הקיבוצים "מגל" ו"יפתח".

   

  המרכיב השני המשמעותי הוא המו"פ והקניין הרוחני הענף שהתפתח לאורך שנים ושמר על מובילות טכנולוגית משמעותית מול המתחרים. אין להקל ראש בנקודה זו שהיא המשמעותית ביותר בשוק תחרותי.

   

  הנקודה הבאה היא הצורך. גידול עצום באוכלוסייה, שינוי אקלימי, הצורך בהגדלת יבול בתא שטח קיים תוך שימוש בפחות מים תאם את התפתחות החברה והגידול המתמיד בפעילותה ברחבי העולם. המוצר החדשני ביותר בעולם לא יימכר ללא צורך ואם מקדים את זמנו.

   

  לבסוף הניהול. למרות שהיו כמובן עליות וירידות ושינויי בעלויות לרבות שליטה לאורך השנים, התוצאה הסופית מוכיחה שלאורך הדרך החברה נוהלה בצורה נכונה והפכה מחברה מקומית לגלובלית וכמובן לגאווה ישראלית.

   

  יתרונות שוק טכנולוגיות המים הישראלי

  עתה ננתח את המרכיבים המרכזיים של שוק טכנולוגיות המים הישראלי. ישראל מצטיינת ומהווה מודל זה שנים ארוכות ביכולת ניהול משאבי המים שלה והיכולת לספק מים 24/7 לכלל השימושים גם בעת משברים ושנות בצורת ארוכות. המונח משאבי מים הוא שם כולל הוליסטי ומהווה אינטגרציה של רגולציה, אספקת מים, הידרולוגיה, אנרגיה, טיפול במים, איכות מים ובטחון מים. תחת כל אחד ממרכיבים אלו עומד עולם ומלואו ובמיוחד ידע, טכנולוגיה, מוצרים וכמובן ספקי פתרונות. מכאן שהשם הישראלי, הניסיון וההצלחה רבת השנים מהווה יתרון ונקודת פתיחה מצוינת לטכנולוגיה המפותחת כאן.

   

  זה כמובן לא מספיק. כלי תמיכה וסיוע לטכנולוגיות גם הם קיימים במשרדי הממשלה השונים ונדרש להכירם ולהשתמש בהם באופן מושכל. נכון שתמיד אפשר יותר אבל הקיים מהווה פלטפורמה ראויה.

   

  הסביבה התחרותית. טעות לחשוב כי מ"ציון תצא תורה" ושהיותה של ישראל "מדינת סטארט-אפ" יוצרת יתרון אוטומטי. שוק המים העולמי על כל מרכיביו גדול. קיימת חדשנות בכל רחבי הגלובוס. מכאן שרק טכנולוגיה פורצת דרך המשנה כללי משחק בתחומה ולאורך זמן תוכל להיות גלובלית, היות וזמן הבשלת טכנולוגיות מים הוא ארוך מאד מטבעו. את נקודה זו אנו מפספסים שוב ושוב.

   

  באשר לצורך העולמי בכל סקטורי המים, הוא דרמטי ובדיוק כפי שהיה עבור נטפים הוא קיים גם במשק המים העולמי. אך גם כאן יש לזהות התחומים המרכזיים הצומחים יותר ובעלי הפריסה העולמית הרחבה ביותר.

  יוסי יעקבי, מנהל WaTech היחידה לחדשנות טכנולוגית במקורות ()
  יוסי יעקבי, מנהל WaTech היחידה לחדשנות טכנולוגית במקורות

  דוגמה מצוינת הוא שוק השפכים והקולחים שהוא הצומח ביותר בכל רחבי העולם, ומנעד הפתרונות הנדרשים באופן ישיר ועקיף בתחום זה הוא הרחב ביותר - לצד שוק השפכים והקולחים התופס תאוצה, עולם פתרונות הדיגיטל המשלב מדידה וניטור, בקרה, אינטרנט של הדברים, ביג דאטה ושכבת הגנת הסייבר. מיותר לציין ששילוב הדיגיטל בפתרונות תהליכיים הוא משלים ויכול להיות יתרון ישראלי איכותי ומובחן.

   

  היכולת היזמית הישראלית מוכחת, אם כי בתחום המים עדיין נדרש לגשר על הפער בין היכולת היזמית המוכחת לבין הפערים העצומים ביכולת לבנות מוצר, למצוא שווקים, להפגין יכולת אינטגרציה ויכולת פרויקטאלית ולבסוף לנהל חברה בינלאומית ובעתיד גם גלובלית.

   

  מרכיב אחרון ולא פחות חשוב הוא היכולת לעבוד יחד ולשלב ידיים. זיהוי פתרונות משלימים, בניית פתרון רב מערכתי הכולל יישום קניין רוחני רחב אורכי ורוחבי יכול וצריך להאיץ את התפתחות החברות הישראליות העוסקות במים.

   

  צפו: מה יקרה לנטפים אחרי האקזיט?

  צילום: יוגב אטיאס

  צילום: יוגב אטיאס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  החברה הבאה שתהיה "עמוד לפני המחנה"

  יצוא ענף המים בישראל מסתכם בשנים האחרונות ב-2.2-2.5 מיליארד דולר לאחר ששילש עצמו בעשר השנים האחרונות. האם ניתן לשלש אותו שוב באמצעות בניית חברות עוגן כדוגמת נטפים, צ'ק פוינט או מוביליאיי? התשובה היא כן ובתנאי שניישם את כלל המרכיבים המוזכרים לעיל. נקודת הפתיחה היא מצוינת, אך נדרש שינוי מערכתי, סבלנות ולא פחות חשוב מקורות מימון לשלבי הביניים.

   

  יצירת ה"עמוד לפני המחנה" הבא של משק המים היא צו השעה. מעבר למשמעות הכלכלית של הגדלת היצוא, יצירת מקורות עבודה והגדלת הכנסות המדינה, הצלחה כזו יוצרת שובל ארוך ומאפשרת לחברות דומות וחברות לווין תומכות לצמוח לפרוח ולשגשג.

   

  בפרשת בשלח ספר שמות פרק יג' פסוק כ"א נאמר: "וה' הולך לפניהם יומם בעמוד ענן, לנחתם הדרך ולילה בעמוד אש להאיר להם ללכת יומם ולילה". זו המשמעות של הצלחה דומה במשק המים. עמוד הענן ועמוד האש שידריך, יוביל ויזניק לאורו את משק המים הישראלי ויביא את המוניטין הטוב לכדי הצלחה מוכחת. בתערוכת WATEC ISRAEL 2017 תוכלו לפגוש טכנולוגיות רבות מתחום המים ובממשק למים, שמהן אנו מקווים שיצמחו חברות בינלאומית בשנים הקרובות.

   

  2017 WATEC ISRAEL, התערוכה והכנס לטכנולוגיות מים אנרגיה מתחדשת, תתקיים בין התאריכים 12-14 בספטמבר במרכז הירידים בתל אביב.

   

  הכותב יוסי יעקבי הוא מנהל WaTech, היחידה לחדשנות טכנולוגית במקורות


  פורסם לראשונה 16/08/2017 20:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים