שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  היועמ"ש למירי רגב: אי אפשר למנוע תקציב ממופעי עירום

  הסתה לגזענות או תמיכה בטרור יובילו לשלילת תקציב, אך מופעי עירום לא מצדיקים זאת לפי החוק בישראל - היועץ המשפטי לממשלה הבהיר לשרת התרבות באלו מקרים ניתן להתערב בתמיכה הכספית של מופעים ומוסדות

   

   

  היועץ המשפטי משרטט את גבולות הסמכות של שרת התרבות מירי רגב. במסמך שפרסם היום (ה') אביחי מנדלבליט, הובהרו עמדותיו בנושא תמיכת משרד התרבות במופעים או במוסדות תרבות שונים. בין היתר הובהר כי לא תתאפשר שלילת תקציב בשל מופעי עירום.

   

  המסמך סיכם את הדיון שנערך השבוע בנושא בהשתתפות נציגי משרד התרבות, האוצר והיועץ המשפטי לממשלה. לפיו, הפחתת תקציב תיעשה במקרים של הסתה לגזענות, שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל או פגיעה בכבוד המדינה או סמלה.

   

  רגב. "תקציב במדינה לא יכול להיות מחולק לפגיעה בערכים" (צילום: תומריקו) (צילום: תומריקו)
  רגב. "תקציב במדינה לא יכול להיות מחולק לפגיעה בערכים"(צילום: תומריקו)

  מנדלבליט מוסיף כי אם שרת התרבות סבורה שמופע כלשהו עבר ביצע אחד מהדברים הללו, היא תוכל להביא את הדברים בפני היועץ המשפטי למשרד האוצר - שיבחן אם קיימת הצדקה משפטית להפחית את התמיכה הכספית. לאחר שתתקבל חוות דעת משפטית בנושא, שר האוצר יכריע בעניין. 

   

  במסמך כתב מנדלבליט כי "שרת התרבות והספורט מבקשת להימנע מהעברת תקציבי משרדה לתמיכה במופעים הכוללים עירום מלא, בהיותם פוגעים לשיטתה ברגשות הציבור ובערכי החברה, אולם, הדבר איננו אפשרי בהתאם לחקיקה הקיימת". מנדלבליט מוסיף כי אם למרות זאת רגב תרצה לשנות את המצב הקיים, עליה להעביר הצעה מפורטת שנתמכת בחוות דעת משפטית והיא תיבחן על ידו ותובא גם להכרעתו.

   

  נושא התמיכה הכספית במופעי עירום עלה לכותרות לפני כמה חודשים, לאחר שהשרה רגב ביקשה לשלול תמיכה משני מופעי עירום שנערכו בפסטיבל ישראל - בטענה שפגעו בחלק מהציבור. "תקציב המדינה לא יכול להיות מחולק לפעולות הפוגעות בערכי החברה ובזהותה. כמקובל בחוק האמריקאי ובמדינות נוספות, אין קשר בין חופש ביטוי וחירות היצירה, שהינן זכויות חשובות ומוגנות, לבין הטלת חובת מימון על המדינה ביחס לכל יצירה אומנותית", אמרה אז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מירי רגב בפסטיבל ישראל
  צילום: אלכס קולומויסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים