שתף קטע נבחר

ארה"ב: הוצאה להורג נעצרה בדקה ה-90

עורכי דינו של גבר שהורשע ברצח אישה במיזורי במהלך פריצה לביתה ב-1998 טענו שבידיהם ראיית DNA חדשה שמוכיחה שהוא חף מפשע. בצעד נדיר הורה מושל המדינה להשהות את ההוצאה להורג רגע לפני ביצועה

 

 

מושל מיזורי אריק גרייטנס עצר שלשום (יום ג') ברגע האחרון הוצאה להורג של גבר שרצח אישה במהלך שוד לאחר שעורכי דינו של הנידון למוות טענו שראיית DNA חדשה מוכיחה שהוא חף מפשע.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

מושל מיזורי הורה בצעד נדיר להשהות את הוצאתו להורג של מרסלוס וויליאמס, בן 48, ארבע שעות לפני שעמדו להזריק לו זריקת רעל קטלנית בבית הסוהר "בון טר". וויליאמס הורשע שדקר למוות כתבת לשעבר בעיתון "סנט לואיס פוסט-דיספאץ'" פליסיה גייל באוגוסט 1988 בעת שפרץ לביתה.

 

הואשם שדקר את הקורבן שלו 43 פעמים. מרסלוס וויליאמס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הואשם שדקר את הקורבן שלו 43 פעמים. מרסלוס וויליאמס(צילום: רויטרס)

גרייטנס פרסם הודעה שבה נמסר שהוא ימנה ועדת חקירה שתבדוק את ראיית ה-DNA החדשה ותמליץ לו אם לשנות את גזר דין המוות של וויליאמס.

 

הפתיעה את הפורץ ונדקרה למוות 43 פעמים

עצירת ההוצאה להורג בדקה ה-90 נעשתה לאחר לחץ ציבורי כבד שהופעל על מושל מיזורי. יותר מ-200 אלף בני אדם חתמו על עצומה מקוונת שביקשה מגרייטנס להתערב, ועצרת המונית תוכננה להתקיים אתמול בסנט לואיס בהשתתפות כמה דוברים, בהם ראש האיגוד הלאומי לקידום אנשים צבעוניים (NAACP) במיזורי. "ראיית ה-DNA מוכיחה שהוא חף מפשע", אמר קנט גיפסון, עורך דינו של וויליאמס.

 

וויליאמס נידון למוות ב-2001 לאחר שהתובעים טענו שהוא דקר את גייל 43 פעמים כשזו הפתיעה אותו בזמן שפרץ לבית שלה. גיפסון גם עתר לבית המשפט העליון של ארצות הברית כדי לעצור את ההוצאה להורג של מרשו בטענה שבדיקות שנעשו באחרונה לדגימות DNA תוך שימוש בשיטות חדשות מצאו שה-DNA שנמצא על הסכין שבה נדקרה גייל הייתה של גבר אלמוני, אבל לא של וויליאמס.

 

הורה להקים ועדת חקירה שתבדוק את הראיה החדשה. מושל מיזורי אריק גרייטנס (צילום: AP) (צילום: AP)
הורה להקים ועדת חקירה שתבדוק את הראיה החדשה. מושל מיזורי אריק גרייטנס(צילום: AP)

גרג המפיקיאן, מומחה ל- DNAשנשכר על ידי פרקליטיו של הנידון למוות, אמר שהוא בחן את ראיית ה-DNA ואמר ששערות שנמצאו על גופה של הנרצחת אינן שייכות לוויליאמס.

 

בית המשפט העליון של מיזורי עיכב ב-2015 את הוצאתו להורג של וויליאמס כדי לאפשר את הבדיקה החדשה של ה-DNA מזירת הרצח, אולם דחה ללא נימוקים את הבקשה להשהות את ההוצאה להורג בזריקת רעל לאחר קבלת תוצאות הבדיקה.

 

רוברט מק'ולוץ', הפרקליט התובע במחוז סנט לואיס שבו הורשע וויליאמס, חזר על כך שהוא מאמין שהנידון למוות אשם. "אני בטוח שוועדת החקירה והמושל, לאחר בחינה מלאה של כל הראיות והמידע, יגיעו לאותה מסקנה שאליה הגיעו המושבעים ובתי משפט שונים", אמר התובע בהצהרה שפרסם.

 

מדינת מיזורי טענה בעבר שוויליאמס לקחת רכוש מביתה של גיילס ושני עדי ראיה אמרו שהוא הודה ברצח. מנגד, פרקליטי ההגנה טענו שעדי הראיה, בהם שותף לשעבר של וויליאמס בתא בכלא, אמרו את מה שאמרו כי הוצע להם פרס. "למרות המראה האלים והמדמם של זירת הרצח, המשטרה לא הצליחה למצוא שום ראיה פורנזית שמקשרת בין העותר לבין הרצח", נכתב בבקשת הערעור של וויליאמס לבית המשפט העליון.

פורסם לראשונה 23/08/2017 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מרסלוס וויליאמס
צילום: רויטרס
מומלצים