שתף קטע נבחר

לא רק מקרנה: על מה הולכים לכלא בסעודיה

הרשויות בג'דה עצרו נער בן 14 ששעשע את העולם כשהצטלם רוקד ברמזור את להיט שנות ה-90. חוקי הממלכה השמרנית מאפשרים לשלוח לכלא גם תיירים שמביאים שוקולד מהדיוטי פרי, נשים שנוהגות, רוכלים שמוכרים פרחים בחג האהבה - ובנות שנמצאות לבד עם בנים

סעודיה שוב הושמה השבוע ללעג בעולם בגלל חוקיה המוזרים – הפעם בעקבות מעצרו של נער חמוד בן 14 שניצל רמזור אדום כדי להתייצב לפני מכוניות בצומת ולרקוד את ריקוד המקרנה המפורסם משנות ה-90. הנער אמנם שוחרר בינתיים ממעצר, אבל הנזק לתדמית – הלא נוצצת במיוחד – שיש לסעודיה בנוגע לזכויות אדם כבר נעשה. הסעודים הסבירו שמעשהו של הנער הוא "התנהגות בלתי הולמת בציבור".

 

החוק הסעודי מבוסס על ההלכה האיסלאמית (השריעה), והוא נחשב לאחד השמרניים והנוקשים בעולם. הממלכה הסעודית מדורגת שלישית בעולם בהוצאות להורג, ורק סין ואיראן מקדימות אותה. הנה כמה דברים חוץ מריקודי מקרנה שבסעודיה עלולים להוביל אתכם לכלא.

 

התרועעות עם בני המין השני

לפי החוק הסעודי אסור להתרועע עם בני המין השני אלא אם כן הם בני משפחה מהמעגל הראשון. לפני שמונה שנים למשל נידונה חסימה מוחמד סוואדי, בת 75 (!), ל-40 מלקות ולארבעה חודשי מאסר משום ששני גברים שאינם בני משפחתה שהו בביתה. הם טענו שהביאו לה לחם.

גם בת 75 יכולה לחטוף עונש מלקות. נשים בסעודיה (צילום: AP) (צילום: AP)
גם בת 75 יכולה לחטוף עונש מלקות. נשים בסעודיה(צילום: AP)

במקרה חריג באכזריותו הסעירה לפני עשור את סעודיה פרשת "הנערה מקטיף": צעירה בת 19 שהתה במכונית עם החבר שלה, ואז נחטפו השניים ועברו אונס קבוצתי בידי שבעה גברים. כשהדבר התגלה נענשו האנסים, אבל גם על הקורבנות הוטל עונש חמור – שנת מאסר ו-90 מלקות. הסיבה: אירוע האונס חשף שבני הזוג קיימו קשר סודי מבלי שהיו נשואים ושהם התרועעו יחדיו. הפרשה זכתה לסיקור בינלאומי נרחב, ובסופו של דבר המלך עבדאללה נתן לשניים חנינה. עם זאת הוא הבהיר כי החנינה אינה משקפת חוסר אמון מצדו במערכת המשפט.

 

לדבר בפומבי על סקס

 ב-2009 הופיע עובד חברת תעופה סעודית בתוכנית טלוויזיה לבנונית וסיפר על חיי המין שלו ושעשועיו עם נשים. הוא נעצר ונידון לחמש שנות מאסר ול-1,000 מלקות. גם צריכת פורנו, ובעיקר החזקת תמונות עירום של נשים, עלולה להוביל למאסר. בעבר דווח גם על מורה שנידון לשלוש שנות מאסר ו-300 מלקות משום שטען בפני תלמידיו שהאיסלאם אינו אוסר אוננות.

 

 

נשים נוהגות

סעודיה היא המדינה היחידה בעולם המונעת מנשים לנהוג. בממלכה אין חוק האוסר עליהן במפורש לעשות זאת, אולם היא אינה מנפיקה להן רישיונות – ונהיגה ללא רישיון היא כמובן מעשה אסור. בשנים האחרונות תיעדו עצמן כמה נשים מורדות ונוהגות בכביש – לקול צהלותיהם ועידודם של נהגים גברים. את השינוי המיוחל – זה עדיין לא הביא.

 

לפני שנים אחדות "העלה" מחקר שנערך בהזמנת מועצת הדת בסעודיה שאם לנשים יותר לנהוג – בתוך עשר שנים לא ייוותרו בתולות במדינה.

 

שוקולד מהדיוטי פרי

בספטמבר 1999 נעצר בנמל התעופה בריאד אזרח פיליפיני שבתיקו נמצאו שני חטיפי שוקולד המכילים אלכוהול. הוא קנה אותם בדיוטי פרי בבחריין בעצירת ביניים, ולדבריו לא ידע שהם מכילים אלכוהול. הוא נשלח לארבעה חודשי מאסר ונידון גם ל-75 מלקות.

תחשבי מה את קונה בדיוטי פרי. עולות רגל מאיראן בדרך לסעודיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תחשבי מה את קונה בדיוטי פרי. עולות רגל מאיראן בדרך לסעודיה(צילום: רויטרס)

צריכת אלכוהול, האסור באיסלאם, מנוגדת לחוקי סעודיה. לפני שנתיים נידון שם אזרח בריטי בן 74 ל-350 מלקות משום שברשותו נמצא יין מתוצרת בית. הוא שוחרר בעקבות קמפיין אינטרנטי למענו.

 

הומוסקסואליות

לאורך השנים דווח על מקרים רבים של גברים שנעצרו ונידונו למאסר בגין קיום יחסי מין הומוסקסואליים, יציאה לדייטים עם בני מינם או השתתפות בחתונות חד מיניות. החוק בסעודיה מאפשר להוציא להורג הומואים.

 

בשנה שעברה דווח כי תושב העיר ג'דה הועמד לדין משום שתלה את דגל הגאווה על גג ביתו. הוא טען להגנתו שלא ידע שמדובר בדגל של הקהילה הלהט"בית.

 

ריקוד דאב

תנועת הריקוד המזוהה עם ההיפ הופ אסורה בסעודיה - לטענת הרשויות משום שהיא כוללת אזכור לתרבות הסמים. בריקוד זה מוריד האדם את ראשו ובמקביל מעלה את הזרוע והמרפק – בתנועה המזכירה את כיסוי האף בעת התעטשות. החודש נעצר הזמר הסעודי עבדאללה א-שחאני משום שרקד כך במהלך הופעה.

הוולנטיינס הזה יעלה לך ביוקר. לא לחג האהבה (צילום: AP) (צילום: AP)
הוולנטיינס הזה יעלה לך ביוקר. לא לחג האהבה(צילום: AP)

 

כישוף

בשנים האחרונות דווח על מעצרם של כמה בני אדם בגין כישוף, ושלושה בני אדם אף הוצאו להורג מסיבה זו. לפחות במקרה של "מכשף" אחד ההוצאה להורג נעשתה בדרך אכזרית במיוחד: ראשו נערף. עם זאת, שלטונות סעודיה לא פירטו מה בדיוק ממה שעשו "העבריינים" נחשב לכישוף.

 

חג האהבה

לפני כעשור נאסר על חנויות בסעודיה למכור ביום האהבה (הוולנטיינס דיי) ורדים אדומים ופריטים בצורת לב. השלטונות הסבירו שהחג אינו חג איסלאמי ושהדבר עלול לגרום לסעודים לסטות מהאיסלאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריקוד המקרנה בצומת בסעודיה
מומלצים