שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חמאס: "תנאי למו"מ - שחרור אסירי עסקת שליט, לוטן התפטר כי פעל ללא סמכויות"

  מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר כי חמאס מוכן למשא ומתן עקיף בנושא השבויים בתנאי שישוחררו האסירים מעסקת שליט שנכלאו מחדש. סינוואר, ששוחרר בעסקת שליט, התייחס להתפטרותו של ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לעניין השבויים והנעדרים

   

  "ליברמן חלש". הוריו של הדר גולדין    (צילום: אסף מגל)

  "ליברמן חלש". הוריו של הדר גולדין    (צילום: אסף מגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר היום (ב') כי חמאס מוכן לקיים משא ומתן עקיף בנושא השבויים הישראלים המוחזקים בעזה בתנאי שישוחררו האסירים מעסקת שליט שנכלאו מחדש. "אנחנו מוכנים לנהל משא ומתן מיידי באמצעות מתווך כדי לדון בעסקת חילופי שבויים, אם ישראל תשחרר את אסירי עסקת שליט שהיא עצרה שוב", אמר.

   

  הוא התייחס להתפטרותו של ליאור לוטן, מתאם ראש הממשלה לעניין השבויים והנעדרים: "האחראי על הנעדרים בממשלת נתניהו התפטר מפני שהוא נושא תואר ללא משימות וסמכויות ופועל בצילה של ממשלה פחדנית". סינוואר הוסיף: "יש בידינו קלפי מיקוח בעניין האסירים, מה שמעמיד אותנו על קרקע יציבה. אנו מתחייבים ומבטיחים לכל האסירים שנשחרר אותם בעסקאות מכובדות".

   

  "נתניהו מוכר אשליות למשפחות החיילים הישראלים ששבויים בידינו", אמר סינוואר. "מההתחלה הצבנו את התנאי לפיו לא נפתח במשא ומתן לפני שישוחררו 54 משוחררי עסקת שליט. לא נשלם את המחיר פעמיים. עסקת שליט התעכבה במשך שנתיים כיוון שהמתווכים הציעו לנו דברים שלא הגיעו לסף הדרישות". 

   

  סינוואר, שהחל את תפקידו כמנהיג חמאס ברצועה בחודש פברואר האחרון, הוא בכיר משוחררי עסקת שליט. עם שחרורו לעזה ב-2011 אמר: "אנחנו מרגישים שהשארנו את ליבנו מאחורינו, השארנו אסירים רבים מאחור. מדובר בניצחון גדול של העם שלנו וההתנגדות שלנו".

  מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר (צילום: AP, EPA) (צילום: AP, EPA)
  מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר(צילום: AP, EPA)

   

   

  ליאור לוטן, מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, התפטר בשבוע שעבר מתפקידו. בפגישה שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "ההיכרות המעמיקה עם משפחות השבויים והנעדרים והזכות לשרת את המשימה הגורלית עבורן – השבת בניהן הביתה – הותירו בי חותם עמוק ומחויבות תמידית אליהן. בתפקידי גם נחשפתי לאכזריות ולציניות שבה פועל חמאס בנושא. לכן פעלנו להעלות את המודעות לכך בקהילה הבינלאומית".

   

  משפחתו של החלל הנעדר הדר גולדין מסרה לאחר ההתפטרות כי היא מרגישה ש"ננטשה על ידי הממשלה" והוסיפה: "ההתפטרות של לוטן היא כתב אישום חריף נגד אוזלת היד של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בעניין השבתם הביתה של אורון שאול והדר גולדין". משפחתו של החלל אורון שאול מסרה: "אנו מודים ללוטן על עבודתו למרות שלא נשאה פרי ודורשים מממשלת ישראל למנות במהרה נציג אחר שיפעל להשגת פריצת הדרך המיוחלת למען השבתו של אורון".

   

  משפחת מנגיסטו קיבלה בהפתעה ובאכזבה את הידיעה על התפטרותו של לוטן. האם, אגרנש מנגיסטו, אמרה: "בני מוחזק על לא עוול בכפו וחייו בסכנה. אני מקווה שקיימת מחויבות אמיתית של הממשלה להחזרתו".

   

  אתמול התייחס ליברמן לביקורת שמתחו משפחות השבויים בעקבות הפרישה. ליברמן אמר כי "אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה, ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סינוואר, שמנהיג את חמאס ברצועת עזה. אותו סינוואר שמציב כיום דרישות נוקשות שלא מאפשרות להתקדם לעסקה כלשהי. חשוב לזכור עוד כי 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור, מתוכם 111 עדיין נמצאים בכלא הישראלי; ושבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה.

   

  "לכן לפני מינוי מחליף לליאור לוטן, חשוב לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל", הוסיף שר הביטחון.

   

   

   

   

   

  אחיו של הדר גולדין תוקף את ליברמן בטוויטר ()
  אחיו של הדר גולדין תוקף את ליברמן בטוויטר

   

  הוריו של הדר גולדין תקפו את ליברמן בתגובה וטענו שהוא לא מפעיל לחץ על חמאס משום ש"למדינת ישראל יש שר ביטחון חלש ופחדן". במסיבת עיתונאים שקיימו בביתם בכפר סבא אמרו: "ללא לחץ על החמאס לעולם לא נגיע לארץ המובטחת. ליברמן מכיר היטב את העמדה שלנו. הסיבה שהוא לא מאמץ אותה היא כי יש למדינת ישראל שר ביטחון פחדן. הוא טוב בדיבורים וחלש במעשים. אנחנו דורשים ליישם את החלטות הקבינט שהתקבלו בינואר האחרון. לא להחזיר את הגופות של מחבלי חמאס. להפסיק מיידית את כל ביקורי האסירים בכלא. רבותיי, הגיע הזמן לשים סוף לקייטנה הזו".

   

  ליברמן למזכ"ל האו"ם גוטרש: "חמאס מציב דרישות לא הגיוניות" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  ליברמן למזכ"ל האו"ם גוטרש: "חמאס מציב דרישות לא הגיוניות" (צילום: EPA)

  נתניהו מציג למזכ"ל האו"ם גוטרש תמונות של הדר גולדין ואורון שאול (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
  נתניהו מציג למזכ"ל האו"ם גוטרש תמונות של הדר גולדין ואורון שאול(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
   

  מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, שמבקר בימים אלה לראשונה בישראל, נפגש עם ליברמן, והשר העלה בפניו את סוגיית השבויים בעזה והצהיר כי "חמאס מציב

  דרישות לא הגיוניות בפני מדינת ישראל. הוא גם מחזיק, בניגוד לדין הבינלאומי, באזרחים ישראלים שחצו את הגבול לעזה, ומסרב לתת כל פרט על מצבם, או לכל הפחות לצלב האדום לבקר אותם. זו התאכזרות כלפי משפחות החיילים והאזרחים, ואני מצפה מהקהילה הבינלאומית ומהאו"ם להביע זאת בקול ולהפעיל לחץ על חמאס".

   

  מזכ"ל האו"ם נפגש קודם לכן עם ראש הממשלה נתניהו, שגם העלה בפניו את סוגיית המוחזקים ברצועה והציג לו תמונות של החללים הדר גולדין ואורון שאול.

   

  סינוואר התייחס היום בדבריו לעיתונאים לנושאים נוספים והבהיר כי מבחינת ארגונו כל האפשרויות פתוחות כדי לפתור את הבעיות ברצועת עזה, מלבד זו של ישראל. "לא נקשר בין הצרכים של התושבים לעקרונות של העם שלנו, או לתוכנית ההתנגדות״", אמר. 

   

  לגבי יחסי חמאס עם מדינות האזור אמר: "הפרויקטים של קטאר וטורקיה מנעו את קריסת התשתיות בעזה, והשגנו פריצת דרך אסטרטגית ביחסים עם מצרים. פתרון המשבר בסוריה יסייע לחדש את היחסים עם המשטר הסורי". על צעדי הרשות נגד עזה אמר סינוואר כי בחמאס מוכנים לפזר את הוועד המנהלי, המשמש

  כסוג של ממשלה ברצועה, אך פיזורו דורש להביא את הבעיות שגרמו להקמתו על פתרונן. הוא הוסיף: "אנו קוראים להרכבת ממשלת אחדות לאומית שתייצג את כל הפלגים הפלסטיניים ותקבל את מלוא הסמכויות בגדה וברצועה".

   

  סינוואר ציין עוד כי היחסים של חמאס עם איראן "מצוינים מאוד" ואף הוסיף כי איראן היא התומכת הגדולה ביותר בזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, בכסף ובאמצעי לחימה. לגבי האפשרות של מלחמה מול ישראל אמר: "חמאס לא רוצה מלחמה, אבל מתכונן אליה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים