שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אמו של מנגיסטו למזכ"ל האו"ם: "אין לי חיים בלי הבן שלי"

  משפחותיהם של החייל אורון שאול והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, שמוחזקים בידי חמאס, פגשו את המזכ"ל גוטרש וביקשו את מעורבותו האישית בהשבת הבנים. אמו של מנגיסטו אמרה לו בבכי: "תעזור להחזיר אותו הביתה"


  מזכ"ל האו"ם גוטרש עם בני משפחות השבויים (צילום: שלומי אמסלם) (צילום: שלומי אמסלם)
  מזכ"ל האו"ם גוטרש עם בני משפחות השבויים(צילום: שלומי אמסלם)

  מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש נפגש הערב (יום ב') עם בני משפחותיהם של השבויים המוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה, החלל הנעדר סמ"ר אורון שאול והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם שעבאן א-סייד. משפחתו של החלל סגן הדר גולדין לא הגיעה לפגישה משום שהיא צפויה לפגוש את גוטרש בניו יורק בעוד שבועיים.

   

  בני המשפחות ביקשו מגוטרש את מעורבותו האישית בקידום החזרת בניהם לישראל. אמו של אברה מנגיסטו, אגרנש, פרצה בבכי בפגישה ואמרה למזכ"ל: "אין לי חיים בלי הבן שלי. אין לי יום ואין לי לילה. אני מבקשת ממך שתעזור להחזיר את הבן שלי הביתה. ״אני מבקשת ממך שלא תצא מרצועת עזה בלי אות חיים מבני - אברה, ודרישה מהחמאס לשחרורו המיידי". זהבה שאול אמרה למזכ"ל: "בעלי כבר נפטר ואני מחכה לתשובה. אני מבקשת שתפעיל לחץ על הרצועה כשאתה מבקר שם ביום רביעי".

   (צילום: שלומי אמסלם) (צילום: שלומי אמסלם)
  (צילום: שלומי אמסלם)

   

  מזכ"ל האו"ם הבטיח למשפחות שיטפל בנושא באופן אישי, והן באמצעות סוכנויות האו"ם כדי להביא לשחרור הישראלים המוחזקים בידי חמאס. משפחת מנגיסטו ביקשה מהמזכ"ל להקים צוות פעולה באו"ם שיפעל לטפל בסוגייה ההומניטרית של אברה, ושאר השבויים, עד השבתם הביתה. "המקרה של אברה היא סוגיה הומניטרית ממדרגה ראשונה. אזרח חף מפשע שאיננו קשור לסכסוך ומוחזק בשבי בניגוד לכל החוקים והאמנות שאתם קבעתם", אמרו בני המשפחה למזכ"ל.

   

  שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, נכח בפגישה, ואמר כי "חמאס מחזיק בחיילינו ואזרחנו באכזריות בלתי נתפסת, האו"ם צריך לפעול להשבתם לישראל". סוגיית החיילים והאזרחים השבויים בעזה עלתה בכל פגישותיו של המזכ"ל בישראל - הן עם הנשיא ראובן ריבלין, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי ועם ראש האופוזיציה יצחק הרצוג.

  נתניהו הציג לגוטרש תמונות של החיילים גולדין ושאול בלשכתו (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
  נתניהו הציג לגוטרש תמונות של החיילים גולדין ושאול בלשכתו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

  "אני מפציר בך להתגייס למשימה זו". ריבלין לגוטרש על השבויים (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
  "אני מפציר בך להתגייס למשימה זו". ריבלין לגוטרש על השבויים(צילום: מארק ניימן, לע"מ)
   

  בפגישה בין נתניהו והמזכ"ל בירושלים הציג לו ראש הממשלה את תמונותיהם של החיילים שאול וגולדין שמוצבות על השולחן בלשכתו, וביקש מגוטרש לפעול להשבתם של החיילים והאזרחים.

   

  שר הביטחון ליברמן אמר לגוטרש בפגישתם: "חמאס מחזיק בשני חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, ומציב דרישות לא הגיוניות בפני מדינת ישראל. הוא גם מחזיק, בניגוד לדין הבינלאומי, באזרחים ישראלים שחצו את הגבול לעזה, ומסרב לתת כל פרט על מצבם, או לכל הפחות לצלב האדום לבקר אותם. זו התאכזרות כלפי משפחות החיילים והאזרחים, ואני מצפה מהקהילה הבינלאומית ומהאו"ם להביע זאת בקול ולהפעיל לחץ על חמאס".

  "מצפה מהאו"ם להפעיל לחץ על חמאס". ליברמן לגוטרש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  "מצפה מהאו"ם להפעיל לחץ על חמאס". ליברמן לגוטרש(צילום: EPA)
   

  "חמאס מתעלל במשפחות". הרצוג למזכ"ל (צילום: מוקי שוורץ) (צילום: מוקי שוורץ)
  "חמאס מתעלל במשפחות". הרצוג למזכ"ל(צילום: מוקי שוורץ)

  הנשיא ריבלין קרא למזכ"ל להתגייס למשימה של החזרת הבנים מעזה הביתה: "על העולם לקרוא לחמאס להחזיר את בנינו הביתה, למשפחותיהם. אני מפציר בך להתגייס למשימה זו ולעזור לנו להשיב את בנינו. אני מפציר בך לקחת את המשימה הזו ולעזור לנו להשיב את בנינו".

   

  מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף מרדכי הציג בפני המזכ"ל את ניסיונות חמאס לנצל לצרכי טרור כל ערוץ סיוע הומניטרי שישראל מספקת לתושבי הרצועה, לרבות מאמצי הארגון להשתמש בפעילות הארגונים הבינלאומיים על מנת לפגוע בביטחון מדינת ישראל, כפי שנחשף בכמה מקרים בשנה האחרונה. בנושא זה הדגיש האלוף כי החזקת שני נעדרי צה"ל, גולדין ושאול, לצד אזרחים ישראלים נוספים, מקשה על ישראל לנהל מדיניות אזרחית מרחיבה לסיוע לתושבי עזה. גם ראש האופוזיציה הרצוג ביקש מגוטרש את התערבות האו"ם למען השבת גולדין ושאול, שנחטפו בעת הפסקת אש ביוזמת האו"ם, ובשחרורם של מנגיסטו וא-סייד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שלומי אמסלם
  גוטרש עם משפחות השבויים
  צילום: שלומי אמסלם
  מומלצים