שתף קטע נבחר

נתניהו באירוע לציון יובל להתיישבות בשומרון: "לא תהיה עוד עקירת יישובים בארץ ישראל"

ראש הממשלה הגיע לאירוע לציון 50 שנים להתיישבות היהודית בשומרון שנערך באזור התעשייה ברקן, והבטיח: "חזרנו לכאן כדי להישאר לתמיד". הוא הוסיף: "דמיינו שעל הפסגות הללו היו כוחות האיסלאם הקיצוניים. זה היה מסכן אותנו אבל את כל המזרח התיכון"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (ב') באירוע המרכזי לציון חמישים שנים להתיישבות היהודית בשומרון שנערך תחת הכותרת "אורות היובל" כי "אנחנו כאן כדי להישאר לתמיד", והבטיח: "לא תהיה עוד עקירת יישובים בארץ ישראל". אלפים מתושבי השומרון הגיעו אל אזור התעשייה ברקן כדי להשתתף בחגיגות שבהן נכחו פוליטיקאים רבים.

נתניהו באירוע היובל להתיישבות בשומרון  (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
נתניהו באירוע היובל להתיישבות בשומרון (צילום: דנה קופל)

 

"זוהי נחלת אבותינו, זוהי ארצנו. חזרנו לכאן כדי להישאר לתמיד. לא תהיה יותר עקירה של יישובים בארץ ישראל. לא ייעקרו יישובים. אגב זה הוכח - זה לא עוזר לשלום. עקרנו יישובים, מה קיבלו? קיבלו טילים. זה לא יהיה יותר. ויש סיבה שנייה שאחנו שומרים על המקום הזה - השומרון הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל. הוא מפתח לעתידנו כי מהמצוקים הגבוהים הללו, המצוקים הגבוהים של הר חצור, נראה את הארץ מקצה אל קצה".

 

נתניהו אמר לחוגגים כי הוא אומר גם למנהיגים הזרים שבאים לכאן: "דמיינו שעל הפסגות הללו היו כוחות איסלאם קיצוניים. זה היה מסכן אותנו אבל זה היה גם מסכן אתכם, את כל שכנינו. את האזור כולו ולמעשה את המזרח התיכון כולו. לאור כל מה שמתרחש סביבנו במזרח התיכון אפשר רק לדמיין את התוצאות, אבל קודם כל עלינו - על כביש 6, על שדה התעופה בן גוריון. ולכן איננו מוותרים או מתקפלים - אנחנו שומרים על השומרון. מול מי שמבקשים לעקור - אנחנו נעמיק שורש, נבנה, נחזק וניישב".

ילדי השומרון ושמות היישובים (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
ילדי השומרון ושמות היישובים(צילום: דנה קופל)

נתניהו מקבל תואר אזרח כבוד מראש המועצה יוסי דגן (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
נתניהו מקבל תואר אזרח כבוד מראש המועצה יוסי דגן(צילום: דנה קופל)

נתניהו נזכר: "הגעתי לכאן בפעם הראשונה לפני 50 שנה. אני זוכר את המסעות שלי כאן בתור חייל בשומרון, שהתרגשתי שאני דורך על אותם מקומות של אבות אבותינו, ידעתי לאן אני הולך והכרתי כל מקום כי קראתי עליו בספר הספרים. אני זוכר את הערפל הסמיך על הר גריזים בשעת בוקר מוקדמת, אני זוכר את ההתרגשות שאחזה בי כשהגעתי לשילה במקום שבו עמדה מלכות ישראל".

 

"אני חייב להגיד לכם - הנוף היה מדהים, ההתרגשות שלי לא ידעה גבולות, אבל גם השממה הייתה מדהימה ואמרתי לעצמי 'איך יכול להיות שהמקום הזה, שהוא כל כך מרכזי בתולדות עמנו וארצנו, איך יכול להיות שהמקום הזה שומם?'. אמרתי שיום אחד יהיה פה יישוב גדול ויום אחד יהיה פה מוזיאון. ממש כך. כך חשבתי. טוב שנפלה בחלקי ההזדמנות והזכות לכהן כראש ממשלת ישראל ואחת היוזמות הראשונות שלי הייתה שנקים פה מוזיאון, וכעת באים מכל העולם ורואים את זכותנו על ארץ ישראל".

נתניהו. "אנחנו שומרים בכל חלקי הארץ" (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
נתניהו. "אנחנו שומרים בכל חלקי הארץ"(צילום: דנה קופל)

נתניהו התייחס גם לפסיקת בית המשפט העליון בעניין המסתננים: "אנחנו שומרים בכל חלקי הארץ. לכן בנינו גדרות ועצרנו בזה את גל המסתננים. בעניין המסתננים, יש שלוש רגליים למדיניות שלנו - קודם כל, אותה גדר שבלמה בצורה מסיבית כל הסתננות לתוך מדינת ישראל. שנית, הסכמים שחתמתי עם מדינות באפריקה כדי לקבל את אותם מסתננים. שלישית, אכיפה. אנחנו נצטרך לחוקק חוקים חדשים ולהוציא את המסתננים הבלתי חוקיים אל מחוץ לגבולות ארצנו". 

השר בנט באירוע לציון יובל להתיישבות בשומרון (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
השר בנט באירוע לציון יובל להתיישבות בשומרון(צילום: דנה קופל)

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר באירוע, שבו השתתפה גם משפחתו של החייל השבוי הדר גולדין: "אני רוצה להתעכב בעניין בנינו, הדר ואורון. אנחנו לא עוסקים רק בשחרור החיילים אלא במניעת החטיפה הבאה, לכן צריך לגבות מחיר על כל יום שבהם חמאס מחזיק בהם. עלינו לגבות מחיר במניעת שחרור גופות, ובאמצעים מבצעיים כואבים. המדיניות חייבת להתהפך, יש להכביד עליהם בכל יום יותר".

 

בנט המשיך: "ראש הממשלה דיבר על זה שלא עוקרים יישובים ואני רוצה לומר - אל נא תעקור נטוע אבל אם עקרת תנטע מחדש את מה שעקרת. מה שהוביל אותנו לכאן זה הרוח של החלוצים, אבל מה שמשאיר אותנו כאן זאת האהבה, אהבה גדולה. אבל כדי שהיא תגדל אנחנו צריכים לטפח אותה ואנחנו רוצים לראות עוד ממנה, עוד שכונות ועוד יישובים חדשים. מפה אני קורא לראש הממשלה שהיד שחותמת על השגשוג תהיה יד קלה. או שלא נצטרך יותר לחתום, שהבנייה ביהודה ושומרון תהיה בנייה חופשית. לא יכול להיות ש-50 שנה שאנחנו פה, עדיין אזרחים סוג ב'. הגיע הזמן אדוני ראש הממשלה, תחיל את ריבונות על יהודה ושמורן מעכשיו".


בנייה בעיר אריאל בשומרון. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בנייה בעיר אריאל בשומרון. ארכיון(צילום: AFP)

ראש המועצה האזורית שומרון: "משוועים לבנייה מחודשת"

במהלך האירוע אמר ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "חזרנו לכור מחצבתנו, חזרנו לכאן לנצח נצחים. זהו יום חג לא רק לשומרון אלא לכל עם ישראל. יושבות איתנו משפחות השכול של השומרון. לעולם לא נשכח את מסירות הנפש שלכם. אנו זוכרים את קבר יוסף והישיבה בו, ומתפללים שנחזור לשם. יושבת איתנו היום משפחת סלומון, יושבת עימנו גם משפחת גולדין. כולנו איתכם בקריאה להשבת החיילים הדר ואורון".

 

דגן פנה לראש הממשלה: "תן לנו את הכוח להגשים את החלום הציוני. אדמת השומרון זועקת ליישובים חדשים. ראש הממשלה היקר לנו מאוד, ההתיישבות משוועת לבנייה מחודשת ביהודה ושומרון. לפני 12 שנים נעקרו לחינם חמישה יישובים. אני פונה אליך, ראש הממשלה, בכוחך לתקן את האיוולת ולהחזיר אותנו הביתה". דגן גם התייחס לתיקי החקירה המתנהלים נגד נתניהו: "אני מנצל במה זו ואומר - תושבי השומרון מאחוריכם. כפי שההתיישבות מותקפת, גם אתם מותקפים. כולנו איתכם וגאים בכם ואוהבים אתכם, איש לא יוכל לכם".

 

באירוע הוקרנו סרטים על ההתיישבות והופיעו האמנים עידן עמדי, קובי אפללו ואברהם פריד. פוליטיקאים רבים הגיעו, בהם שרי הליכוד שר התחבורה ישראל כץ, שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל והשר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי.

 

עוד הגיעו סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, ח"כ אמיר אוחנה, ח"כ ענת ברקו, ח"כ אורן חזן וח"כ עודד פורר. מהבית היהודי הגיעו מלבד השר בנט גם שר החקלאות אורי אריאל, סגן שר הביטחון אלי בן דהן וחברי הכנסת של המפלגה שולי מועלם, מוטי יוגב ובצלאל סמוטריץ'. גם שר הכלכלה אלי כהן ממפלגת כולנו הגיע לחגיגה בשומרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
נתניהו בערב היובל להתיישבות
צילום: דנה קופל
מומלצים