שתף קטע נבחר

יפן מתרגלת רעידות אדמה - ומתקפות טילים: "רוצים למנוע אסון"

המדינה האסייתית מתרגלת מדי שנה רעידות אדמה וגלי צונאמי כדי להיערך לאסונות הטבע שיכולים לפקוד אותה. הפעם ניצלו חלק מהרשויות את ההזדמנות כדי להיערך גם למתקפת טילים, על רקע המתיחות מול צפון קוריאה: "הדבר האמיתי כבר קרה, לאזרחים יש תחושת דחיפות"

 

 

 

יפן ערכה היום (ו'), כמדי שנה, תרגילים כלל-ארציים שנועדו לסייע לאוכלוסייה להתכונן לאסונות טבע ולדעת איך להיערך בהתאם. אבל לצד תרגול רעידות אדמה, גלי צונאמי והצפות, היפנים תרגלו היום תרחיש נוסף – מתקפת טילים.

 

יפן היא אחת המדינות הכי מוכות רעידות אדמה בעולם, ומדי שנה היא עורכת תרגילים אזרחיים ב-1 בספטמבר – יום השנה לרעידת האדמה והצונאמי בקאנטו בשנת 1923, אז נהרגו יותר מ-100 אלף בני אדם והבירה טוקיו ספגה מכה קשה ביותר.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מסוקים צבאיים רבים נראו היום בשמיה של טוקיו והרשויות תרגלו רעידת אדמה בעוצמה 7.3 שהמוקד שלה בדיוק מתחת לשטח הבירה. "כדי להציל אפילו אדם אחד נוסף, אנחנו מקדמים צעדי מנע כדי להתמודד עם סוגים שונים של אסונות", אמר היום ראש הממשלה שינזו אבה אחרי שגם הוא עצמו השתתף בתרגולים. "זו תוכנית למניעת אסונות המבוססת על עזרה עצמית, עזרה ציבורית ושיתוף פעולה".

 

ערים בצפון יפן ניצלו את ההזמנות כדי להזכיר לאזרחים מה יהיה עליהם לעשות כאשר ינחת עליהם אסון – ולא בהכרח מאימא אדמה. ערים שלמות תרגלו תקיפת טילים ודנו באופן שיש לנהוג אם צפון קוריאה אכן תשגר טילים לעבר יפן.

 

ביום שלישי, נזכיר, שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי, באופן חריג ביותר, מעל צפון יפן. השיגור אף הפעיל אזהרות חירום שהבהילו מיליונים. הטיל לבסוף נחת במרחק של כאלף קילומטרים מחופיה של יפן, באוקיינוס השקט. הרוחות בין צפון קוריאה ליריבותיה ארה"ב, יפן ודרום קוריאה סוערות במיוחד בשבועות האחרונים, במיוחד על רקע איומים חוזרים ונשנים מצד פיונגיאנג כי תתקוף את האי גואם, טריטוריה של ארה"ב, באוקיינוס השקט.

 (צילום: רויטרס, Kyodo) (צילום: רויטרס, Kyodo)
(צילום: רויטרס, Kyodo)

 (צילום: רויטרס, Kyodo) (צילום: רויטרס, Kyodo)
(צילום: רויטרס, Kyodo)
 

סירנות נשמעו היום בין היתר בעיירות כמו טקיקאווה שבאי הוקאידו, הצפוני ביותר ביפן, והתושבים נראו רצים למקומות בטוחים – בהתאם להוראות הממשלה כי יש לחפש מקלט מתחת לאדמה או במבנה מוגן. אבל האזרחים לא היו צריכים תזכורת מיוחדת בנוגע לסכנות שאורבות להם. "הדבר האמיתי קרה לפני התרגילים, אז היום כולם השתתפו בתרגיל עם תחושת דחיפות", סיפר אחד התושבים המקומיים לתחנת רדיו במדינה.

 

לפי הממשלה, ישנו סיכוי של כ-70% שרעידת אדמה בעוצמה של לפחות 7.0 תכה ממש מתחת לטוקיו ב-30 השנים הקרובות. ב-11 במרס, 2011, רעידת אדמה אדירה בעוצמה 9.0 הכתה בחוף הצפון-מזרחי של יפן – רעידת האדמה העוצמתית ביותר שנרשמה עד כה שגם הובילה לגלי צונאמי אדירים שזרעו עוד יותר הרס.

 

כ-20 אלף בני אדם נהרגו באירועים ביפן ב-2011 וגלי הצונאמי הביאו להתמוטטות מפעל גרעיני שהיה למשבר הגרעיני הקשה ביותר בעולם מאז צ'רנוביל לפני רבע מאה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, Kyodo
משתתפים בתרגיל באי הוקאידו
צילום: רויטרס, Kyodo
מומלצים