שתף קטע נבחר

תקרית חמורה ביחידה החשאית: חייל ירה ופצע את חברו

ל-ynet נודע כי במהלך תרגילי קרב מגע בין שני חיילים המשרתים ביחידה מובחרת ומסווגת באמ"ן הרים אחד מהם אקדח טעון ופלט כדור שפגע ברגלו של חברו, שנפצע בינוני. החייל היורה מואשם בגרימת חבלה בנסיבות מחמירות. החייל הפצוע שתק בחקירתו - ועלול לעמוד גם כן לדין. באופן חריג, בצבא לא פרסמו הודעה

תקרית חמורה ביחידה החשאית שכמעט הסתיימה במוות: חייל המשרת כמדריך קרב מגע ביחידה מסווגת ומובחרת באגף המודיעין של צה"ל (אמ"ן) ירה ב-15 באוגוסט לעבר חייל המשרת עמו ופצע אותו באורח בינוני בבסיס במרכז הארץ. כך נודע ל-ynet. החייל היורה נעצר מיד לאחר התקרית. בקרוב ייפתח משפטו בבית הדין הצבאי לאחר שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום חמור בגין גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות.

 

באופן חריג, המקרה נשמר בסוד בצבא ולא יצאה הודעה לגביו כנהוג במקרים אחרים של פליטות כדור, בעיקר בשנה האחרונה, ועיקריו מתפרסמים לראשונה.

 

האירוע מצטרף לשורת של תקריות דומות שהסתיימו בחודשים האחרונים בתוצאות קשות – קצין גולני שנהרג מירי שגוי של פקודו בחברון, חייל שנפצע קשה מירי של חברו, לוחם בחטיבת כפיר, בדירה בתל אביב, איש קבע שנפצע באורח קל עד בינוני מפליטת כדור בטיפול בנשק בנשקייה בדרום ועוד.

היורה הועמד לדין, הפצוע שתק בחקירתו (אילוסטרציה) (shutterstock) (shutterstock)
היורה הועמד לדין, הפצוע שתק בחקירתו (אילוסטרציה)(shutterstock)

מפרטי התקרית ביחידה החשאית עולה כי שני החיילים המעורבים ביצעו תרגולות קרב מגע לא רשמיות שהוגדרו ע"י חלק מהמעורבים כהלצה ולא במסגרת אימון רשמי.

 

כמה דקות קודם לכן החייל שנפגע הניח את אקדחו, מסוג גלוק 9, על הרצפה באולם הספורט של הבסיס, זאת לאחר שפירק והרכיב אותו בנוכחות חיילים נוספים. במהלך התרגולת החייל הנאשם הרים את האקדח מהרצפה, כשמחסנית מלאה בכדורים בתוכו, דרך אותו ללא בדיקה אם הוא טעון ולחץ על ההדק. הכדור שנורה פגע ברגלו של החייל השני, גרם לפציעתו והוא פונה לבית חולים במרכז הארץ. בהמשך הוא נותח, גובס וסבל מקרע בשרירים.

 

תחקיר האירוע שנערך ביחידה המסווגת העלה שורה של ליקויי בטיחות חמורים: החייל שנורה נכנס לאולם הספורט עם אקדח "שחור", כלומר אקדח טעון בתחמושת וללא התקן תותב פלסטיק שמונע נקירה חיה - כפי שמחייבות הפקודות בעת כניסה לאולם סגור. כמו כן, חברו שירה בו כלל לא בדק אם באקדח יש תותב ומחסנית לפני שאחז בו. לפי גרסתו, הוא כלל לא ידע שהאקדח אינו מכיל את התותב. מנגד, החייל שנורה ונפצע, ועלול לעמוד לדין אף הוא, העדיף לשמור על זכות השתיקה בחקירה על רקע חברותו עם החייל שירה בטעות לעברו.

 

התקרית מצטרפת לאירוע חמור אחר שנידון בימים אלה בבית הדין הצבאי ביפו נגד קצין בדרגת סגן ששירת ביחידת ההנדסה המובחרת יהל"ם, וירה אף הוא בשוגג לעבר קצין אחר בעת ששהו במשרדי היחידה בחודש מרס אשתקד. הקצין נאשם בגרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות - עבירה שנחשבת לחמורה יותר באירועים של פליטות כדור מאשר רשלנות, זאת מאחר שהיא כוללת רכיב של ידיעה ומודעות לתוצאות המעשה.

 

 

לפי כתב האישום, לאחר פירוק והרכבה של אקדח מסוג גלוק, שהוחזק ע"י הקצין בבסיס באופן פרטי ובניגוד לפקודות הצבא, הוא הדגים לחברו כיצד דורכים את האקדח, אך עשה זאת תוך כדי נקירה בזמן שכדורי 9 מ"מ ממלאים את מחסנית כלי הנשק. הקצין שעמד בסמוך לו ספג את הקליע בבטנו, נפצע בינוני ונכותו גרמה לשחרורו מהצבא בפרופיל 21.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה בחומרה שימוש בנשק שלא בהתאם להוראות הבטיחות ופועל על מנת לאכוף הפרות של הוראות אלו. במקרה הראשון הוגש כתב אישום נגד חייל בגין חבלה חמורה בנסיבות מחמירות. במקרה השני הוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד קצין בגין חבלה חמורה בנסיבות מחמירות והתנהגות שאינה הולמת. צה"ל ימשיך להטמיע בקרב חייליו את כללי הבטיחות בנשק ולאכוף באופן נחרץ את האיסור החמור על משחק בנשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים