שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דרום קוריאה על הניסוי הגרעיני: "דנים עם ארה"ב בפריסת כלים צבאיים"
  גובר החשש מהסלמה בחצי האי הקוריאני בעקבות הניסוי הדרמטי שעשתה הבוקר צפון קוריאה בפצצת מימן. נשיא דרום קוריאה קרא לנקוט הפעם את "התגובה החריפה ביותר", ואפילו סין - בעלת הברית הקרובה ביותר של קים ג'ונג און - מיואשת: "מעשי צפון קוריאה שגויים. אנו מגנים אותם בחריפות". חשש מקרינה חריגה בגבול

  נשיא דרום קוריאה, מון ג'אה-אין, קרא לפני הצהריים (יום א') לנקוט "את התגובה החריפה ביותר" נגד צפון קוריאה בעקבות הניסוי הגרעיני שערכה הבוקר בפצצת מימן. מון, שנכנס לתפקידו לפני פחות מחצי שנה, נחשב למי שמנסה להוביל מדיניות מתונה יחסית כלפי צפון קוריאה כדי למנוע מלחמה, והצהרתו הבוקר היא מהקשות שהשמיע נגד פיונגיאנג.

   

  משמעות הניסוי בצפון קוריאה. אולפן ynet    (צילום: חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מלשכת הנשיא הדרום קוריאני נמסר כי סיאול דנה כעת עם ארה"ב בפריסת "נכסים צבאיים אסטרטגיים" בחצי האי הקוריאני וכי נשיא דרום קוריאה יקדם צעדים נוספים לבידוד צפון קוריאה, בכלל זה סנקציות חדשות במועצת הביטחון של האו"ם.

   

  היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ה"ר מקמסטר אמר היום לעמיתו היפני בעקבות הניסוי של צפון קוריאה כי וושינגטון מחויבת לחלוטין להגן על יפן, בכלל זה בעזרת יכולת ההרתעה הגרעינית שלה. מקמסטר שוחח עם עמיתו שוטארואו טניוצ'י בטלפון. הסכם הברית בין יפן לארה"ב כולל התחייבות של וושינגטון להגן על יפן. ארה"ב הציבה את יפן תחת המטרייה הגרעינית שלה, ופירוש הדבר שארה"ב יכולה להגיב בנשק אטומי על כל התקפה נגד יפן.

   

  הכרזת צפון קוריאה: ניסינו שוב פצצת מימן    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אפילו סין, הנחשבת לבעלת בריתה הקרובה ביותר של צפון קוריאה, פרסמה הודעה חריפה מאוד נגד פיונגיאנג. בהודעתה אמרה בייג'ינג כי מעשיה של צפון קוריאה "שגויים". משרד החוץ הסיני הדגיש כי סין מתנגדת נחרצות למעשי צפון קוריאה ו"מגנה אותם בחריפות". הוא קרא למשטרו של קים ג'ונג און לכבד את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם.

   

  סין היא שכנתה של צפון קוריאה, ובעקבות הניסוי הבוקר הודיעה מנהלת הבטיחות הגרעינית של סין כי פתחה במבצע חירום שבמסגרתו נערכות בדיקות לאורך הגבול עם צפון קוריאה מחשש לקרינה חריגה.

  קים ג'ונג און מתרשם מהעבודות על פצצת המימן (צילום: רויטרס)
  קים ג'ונג און מתרשם מהעבודות על פצצת המימן(צילום: רויטרס)
   

  לאורך השנים ניסתה סין למנוע ככל האפשר סנקציות חדשות נגד צפון קוריאה באו"ם, אולם לאחרונה גם היא מפגינה ייאוש הולך וגובר מהתנהלות המשטר בפיונגיאנג. בחודש שעבר היא תמכה באופן חריג בהצעה לסנקציות בינלאומיות חדשות על צפון קוריאה. התמיכה שלה ושל רוסיה בסנקציות אפשרה את אישורן במועצת הביטחון של האו"ם.

   

  רוסיה, שאף היא נוטה לגונן בדרך כלל צפון קוריאה, פרסמה הודעה דומה להודעה הסינית: משרד החוץ במוסקבה מסר כי רוסיה מגנה "בחריפות המרבית" את הניסוי של פיונגיאנג.

   

  הניסוי הצפון קוריאני נערך הבוקר בשעה 06:29 שעון ישראל (12:29 שעון צפון קוריאה): רעידת אדמה בעוצמה 6.3 הורגשה במחוז קילג'ו, זה שבו ערכה צפון קוריאה ניסויים גרעיניים בעבר, והיא הייתה ממש על פני הקרקע ולא בעומק האדמה כפי שקורה בדרך כלל ברעידות אדמה. שמונה דקות אחר כך זיהו סין ודרום קוריאה רעידת אדמה נוספת באזור, ועוצמתה הייתה 4.6. ביפן, בדרום קוריאה ובסין התגבשה מיד ההערכה שצפון קוריאה ערכה ניסוי גרעיני - השישי בתולדותיה.

  אזרחים צפון קוריאנים מריעים עם פרסום ההודעה על הניסוי הגרעיני (צילום: AP)
  אזרחים צפון קוריאנים מריעים עם פרסום ההודעה על הניסוי הגרעיני(צילום: AP)

  תושבים חולפים על פני מסך טלוויזיה בדרום קוריאה, ובו משודרים עדכונים על הניסוי הצפון קוריאני (צילום: AP)
  תושבים חולפים על פני מסך טלוויזיה בדרום קוריאה, ובו משודרים עדכונים על הניסוי הצפון קוריאני(צילום: AP)

  רעידת אדמה בעוצמה 6.3. עוקבים בסוכנות המטאורולוגית של יפן (צילום: רויטרס)
  רעידת אדמה בעוצמה 6.3. עוקבים בסוכנות המטאורולוגית של יפן(צילום: רויטרס)

  שלוש שעות אחר כך נמסרה ההודעה הרשמית בטלוויזיה הצפון קוריאנית: המנחה קראה הודעה שבה הכריזה שצפון קוריאה עשתה ניסוי בפצצת מימן שאפשר להרכיב על טיל בליסטי בין-יבשתי, וטענה שהניסוי הסתיים ב"הצלחה מוחלטת". את הניסוי הראשון שלה בפצצת מימן ערכה צפון קוריאה בינואר אשתקד.

  שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און. אפילו בעלת הברית סין מצליפה בו (צילום: רויטרס)
  שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און. אפילו בעלת הברית סין מצליפה בו(צילום: רויטרס)

  פצצת מימן היא פצצה גרעינית שכוח ההרס שלה גדול פי מאה משל פצצה אטומית כמו זו שנחתה על העיר היפנית הירושימה במהלך מלחמת העולם השנייה. פצצות מימן נוסו כמה פעמים במהלך ההיסטוריה, אולם מעולם לא נעשה בהן שימוש בזמן מלחמות או סכסוכים מזוינים. פצצת מימן מכילה קרינה חזקה מאוד שפוגעת בכל מה שנמצא ברדיוס של כמה קילומטרים.

   

  הסוכנות המטאורולוגית של יפן מסרה כי עוצמת הרעש הבוקר הייתה גבוהה לפחות פי עשרה מבניסויים גרעיניים קודמים שערכה צפון קוריאה. הניסוי הגרעיני הקודם שערכה פיונגיאנג היה בספטמבר אשתקד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דרום קוריאה על הניסוי הגרעיני: "דנים עם ארה"ב בפריסת כלים צבאיים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים