שתף קטע נבחר

האם והילדים חזרו מארה"ב. האב: "זו חטיפה"

המשפחה חיה 4 שנים במיאמי לפני שהאם לקחה את הילדים ללא ידיעת האב וחזרה לישראל. תביעת הבעל נדחתה בביהמ"ש: "הם חזרו למקום מגוריהם"

בית משפט לענייני משפחה בראשון לציון דחה לאחרונה תביעה בגין חטיפה שהגיש ישראלי נגד אשתו, שבתום ארבע שנים בארה"ב לקחה את שני הילדים ללא ידיעתו בחזרה לארץ. השופטת מירה רום פלאי קבעה שהאם בסך הכול החזירה את הילדים למקום מגוריהם הרגיל.

 

בני הזוג נישאו ב-2009 והביאו לעולם שני ילדים. ב-2013 עברה המשפחה להתגורר במיאמי, פלורידה, מאחר שנקלעה לקשיים כלכליים. ארבע שנים לאחר מכן, מבלי ליידע את בעלה, לקחה האישה את שני הילדים ושבה עמם ארצה. חמישה חודשים לאחר מכן הגיש האב תביעה לפי אמנת האג בטענה שהיא חטפה את הילדים. הוא טען שישראל כבר לא ביתם של ילדיו (בני 7 ו-6) שחיו את רוב חייהם במיאמי.

 

האישה טענה מנגד שבסך הכול החזירה אותם הביתה אחרי תקופה לא משמעותית בחו"ל. היא הדגישה שהילדים הם אזרחי ישראל בעוד שבארה"ב הייתה להם רק ויזת תייר, ומרבית הזמן השהות שם לא הייתה חוקית. היא הוסיפה שלמשפחה לא היה בית קבוע והם הרבו לעבור ממקום למקום.

 

היא סיכמה סיכמה שטובת הילדים היא להישאר עמה בארץ, בעוד שחזרה לארה"ב תקשה עליהם ותגרום להם נזק, בין היתר מאחר שהיא חולת סרטן ולא יכולה לשוב עמם.

 

השופטת מירה רום פלאי בחנה בשלב הראשון למי מההורים נתונה הזכות להחזיק בילדים ומצאה כי בהתאם לחוק בישראל ובמיאמי להורים יש משמורת משותפת על הילדים. מכאן היא עברה לבחון אם מדובר בחטיפה.

 

אחד הקריטריונים החשובים בהקשר זה הוא היכן נמצא "מקום המגורים הרגיל" שלהם. השופטת קבעה כי מקום מגוריו הרגיל של ילד נבחן לפי נקודת מבטו וחיי היום-יום שהיו לו עד לזמן החטיפה, וכן לפי כוונת הוריו בנוגע למקום המגורים המוסכם.

 

במקרה זה היא העדיפה את עמדת האם לאחר שהתרשמה כי גרסת האב אינה אמינה, והעירה כי הוא "יגיד כל דבר, גם אם הוא נשמע בלתי הגיוני לחלוטין", רק כדי לקדם את מטרותיו. על כן נקבע כי המשפחה נסעה לארה"ב לתקופה זמנית במטרה להרוויח כסף, ולא הייתה להם כוונה להתמקם שם באופן קבוע.

 

השופטת רום פלאי הצביעה על כך שלבני המשפחה אין מעמד חוקי בארה"ב ואף לא היה להם ביטוח בריאות או מקום מגורים קבוע. היא אף שוכנעה שהשבת הילדים לארה"ב בלי אמם תגרום להם נזק פסיכולוגי והם לא יזכו לטיפול ראוי.

 

לפיכך נקבע כי הוכח שישראל, ולא מיאמי, היא "מקום המגורים הרגיל" של הילדים והתביעה נגד האם נדחתה. האב חויב לשלם לה 10,000 שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסכום דומה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי כוח הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד ישראל זלישנסקי עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים