שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "המחבלים" מול "השונאים": פצועים ועצורים בישיבת פוניבז'

  גז מדמיע ועימות אלים בחדר האוכל של ישיבת פוניבז' היוקרתית בבני ברק. ארבעה פונו במצב קל לבי"ח, שמונה נעצרו

   

  ישיבת פוניבז' בבני ברק, היום ()
  ישיבת פוניבז' בבני ברק, היום

  קטטה אלימה באחת הישיבות היוקרתיות בבני ברק: המשטרה עצרה שמונה תלמידי ישיבה בחשד למעורבות בקטטה שפרצה היום בצהריים (ב') בישיבת פוניבז' בבני ברק. בנוסף, פונו מהמקום לבית החולים מעייני הישועה בבני ברק ארבעה פצועים שמצבם מוגדר קל.

   

  תלמידים משתי קבוצות נצים בישיבה - פלג "המחבלים" בראשות הרב מרקוביץ' ופלג "השונאים" בראשות הרב כהנמן - היכו אלו את אלו בחדר האוכל ובמהלך העימותים אף נעשה שימוש בגז מדמיע. כוחות משטרה עדיין נמצאים באזור הישיבה.

   

  חקירה ראשונית העלתה כי הקטטה פרצה בתור לקבלת מזון בחדר האוכל של הישיבה שבו התכנסו כ-1,000 צעירים.

  המאבק בישיבת פוניבז' החל בשנת 1999 - אז חדל נשיאה הקודם, הרב אברהם כהנמן, לתפקד. בנו, הרב אליעזר, וחתנו, הרב מרקוביץ', טוענים מאז כל אחד לכתר, וכיום פועלות למעשה שתי ישיבות ועמותות נפרדות במקום, הזוכות לכינוי המלבב: "המחבלים" ו"השונאים" (שניהם במלעיל).

   

  הסכסוך הגיע לשיא בינואר 2015 עם מעצר חסר תקדים של 30 תלמידים בישיבה. המעצר אז הפנה את הזרקור לאחד הסכסוכים הקשים במגזר החרדי-ליטאי הכולל אלימות, השחתות והצתות רכוש, במסגרת מאבק שליטה שבו לא לוקחים שבויים. כמעט כל העצורים באקט ההרתעתי אז היו שייכים ל"מחבלים".

   

  העימותים בין שני הצדדים מגיעים כמעט מדי שנה לשיא בחודש אלול. שני המחנות, שמפעילים שתי מסגרות נפרדות בתוך הישיבה, נאבקים לרוב על המקומות הפנויים בחדרי הפנימייה.

   

  בשנת 2009, למשל, גם אז על רקע פתיחת שנת הלימודים, השליכו "השונאים" את תכולת חדריהם של ה"מחבלים" מחלונות הפנימייה, ואילו האחרונים נקמו בעקירת דלתות ה"שונאים". במקום היו גם יידויי אבנים וגז מדמיע – והכול נראה כשר במאבק השליטה על "ספינת הדגל הליטאית". בעבר אף פוצצו בלוני גז בזמן שיעורי תורה שנמסרו בישיבה.

   

  קרב הירושה על הנהגת הישיבה קורע את המחנה הליטאי כולו מבפנים. התמיכה בשני הנצים נוטה להתפלג, על פי רוב, גיאוגרפית: הפלג הירושלמי בהנהגת הרב שמואל אויערבך תומך ברב מרקוביץ', בעוד רבני בני ברק - ובראשם הרב אהרון לייב שטיינמן - מעניקים את תמיכתם לרב כהנמן.

   

   

   

  בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים