שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בלי טיולים וסיורים: ניצני "מרד התשלומים" של ההורים
  ברמלה ביטלו 10 סיורי של"ח, 11 סדנאות העשרה ומופע כליזמרים, במזכרת בתיה לא ייצאו לטיול של 3 ימים ובגבעתיים ביטלו סיור לחגים. ההורים לא מוכנים לשלם את הסכומים שדורש משרד החינוך עבור סל תרבות, מסיבות וטיולים - והתוצאות בשטח. משרד החינוך: "נבקש הקלה בתקציב הבא"

  בלי סל תרבות. ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  בלי סל תרבות. ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

  שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים קרא פורום ועדי ההורים היישוביים להורים ברחבי הארץ לפתוח ב"מרד תשלומים" ולא לשלם למוסדות החינוך, זאת לאחר שטבלת התשלומים אושרה בוועדת החינוך ללא כל הוזלה עבור ההורים, על אף הקריאות לבטלה. ימים ספורים לאחר תחילת השנה נראה שהמרד של ההורים החל לתת אותותיו - וכמה בתי ספר שונים ברחבי הארץ כבר הודיעו על ביטולים של טיולים וסיורים עתידיים.

   

  פורום ועדי ההורים הבהיר במכתב שהוציא לוועדים ברחבי הארץ כי המרד יכלול אי תשלום הכספים הנדרשים עבור טיולים, פעילויות של"ח, מסיבות כיתתיות, מסיבות סיום וסל תרבות (הצגות, מוזיאונים, תערוכות). בהודעה ששלחה מנהלת בית ספר יסודי ברמלה לוועד ההורים, שהגיעה לידי ynet, היא כתבה: "אני מבקשת לעדכנך כי בשל אי גביית תשלומי הורים, אנו נאלצים לבטל בחודשים ספטמבר-אוקטובר פעילויות רבות".

  תשלומי ההורים שאושרו בוועדה ()
  תשלומי ההורים שאושרו בוועדה
   

  המנהלת פירטה את הפעילויות המבוטלות: "שבע סדנאות של תוכנית ניצוצות, מופע כליזמרים לקראת חגי תשרי, 10 סיורי של"ח כיתות ח'-ט', יום גיבוש כיתות ז', טיול שנתי ט' (יומיים), מפגש עם הסופרת ליאת רוטנר, ארבע סדנאות אומנות פלסטית עם היוצרת והאמנית טל אמיתי".

   

  בתיכון אורט בגבעתיים, היו אמורים תלמידי שכבת י' לצאת בסוף השבוע הקרוב לסיור סליחות בירושלים, שבוטל גם כן בעקבות אי תשלומי ההורים. גם במזכרת בתיה, בקריית החינוך ברנקו וייס, הודיעו על ביטול טיול בן שלושה ימים לתלמידי שכבת ט', שהתעתד לצאת לפני ראש השנה.

   

  במכתב ששלחה מנהלת אגף החינוך בעיריית אריאל לאחראית המחוזית על סל תרבות ארצי, שהגיע לידי ynet, נכתב: "לצערי לא נוכל לחתום בשלב זה על החוזה השנתי החדש שהגשתם לנו, זאת בשל החלטת פורום ועדי ההורים הארצי להפסיק לאלתר את תשלומי ההורים הכוללים את התשלום עבור סל תרבות. במצב זה לא נוכל, כרשות, להתחייב ולשאת את התשלום השנתי עבור סל תרבות ארצי שעד כה ובמשך שנים הגיע מתשלומי ההורים. בשל המצב אנו דוחים את החתימה על החוזה ברמת הרשות וממתינים בציפייה דרוכה להחלטת פורום הורים ארצי ביחד עם ועדת החינוך של הכנסת".  

   

  ועדת החינוך דנה בתשלומי ההורים    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  ועדת החינוך דנה בתשלומי ההורים    (באדיבות ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   (צילום המחשה: אבי מועלם) (צילום המחשה: אבי מועלם)
  (צילום המחשה: אבי מועלם)
   

  יש לציין כי בתקופה זו של פתיחת השנה אין עדיין מסת טיולים, אך אם ההורים ידבקו בעמדתם לא לשלם את התשלומים המדוברים, ייתכנו ביטולים נוספים גם לאחר החגים.

   

  פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים, אמר: "כל ביטול של פעילות כואב לנו. אך ההתעלמות ממצוקת ההורים כואבת יותר. לאורך שנים ניתנו המלצות והתקבלו החלטות של ועדות מקצועיות שעסקו בנושא תשלומי ההורים – לצערנו ללא תזוזה ממשית. אנחנו רוצים לתת רוח גבית לשר החינוך ולאנשי החינוך המודעים לצורך להניע מהלך לביטולם של תשלומי ההורים".

   

  "מס רגרסיבי שפוגע באוכלוסיית המדינה"

  המהלך של פורום ועדי ההורים נעשה לאחר ששר החינוך, נפתלי בנט, התחייב כי נושא התשלומים ייכנס לתקציב המדינה הבא. בהודעת ההחלטה כתבו המוחים: "לאחר התחבטויות רבות, באחריות מלאה והבנה שבאמת מיצינו את כל ערוצי ההידברות, אנו נאלצים לקרוא להורים לא לשלם את התשלומים לשנת הלימודים הקרובה".

   

  "אנו טוענים כי מס תשלומי ההורים הוא מס רגרסיבי המשולם מהנטו שלנו, פוגע ומגדיל פערים באוכלוסיית המדינה", הם טענו. "טיולים, תרבות וכו' הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים ולכן המדינה היא זו שצריכה לממן אותם".

   

  חברי הפורום פירטו במכתב שלוש דרישות: ביטול לאלתר של תשלומי ההורים, שמירת המצב הקיים מבחינת כמות ואיכות הפריטים לתלמיד (למשל, אם עד עתה הוגדר ששכבה ו' יוצאת לטיול הכולל לינת לילה אחד - כך יישאר), ושמירה על מעמד ההורים בכל הנוגע להחלטות הנוגעות לאיכות המוצר (הצגות, סיורים וכו').

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "תשלומי ההורים נותרו כפי שהיו בשנה הקודמת ולא חלה בהם התייקרות. המשרד קבע סדרי עדיפויות, שבמסגרתן הוא החליט לקדם את המענה לנושא החופשות. לקראת דיוני התקציב של 2019 בכוונת שר החינוך לדרוש הקלה בתשלומים ולהעמיד נושא זה במקום בולט בסדרי העדיפויות של המשרד. עם זאת, המשרד מכבד את ההחלטה של ועדי ההורים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בלי טיולים וסיורים: ניצני "מרד התשלומים" של ההורים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים